Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou
31.3.2018 | Petr Miler
Pokud zrovna plánujete letní dovolenou v Evropě, máme pro vás tip na země, kterým je lepší se vyhnout. A nebo si v nich dávat velký pozor na tachometr.
Nedávno začalo kalendářní jaro a mnozí z nás začali po roce znovu přemýšlet, kam vyrazí v létě na dovolenou. Zatímco někdo jede autobusem do Chorvatska trávit týden na pláži a jiný jde dělat přesný opak do některých evropských hor, ideální dovolená automobilového nadšence zahrnuje i nějakou tu dobu strávenou točením volantem. A nejlépe na silnicích, které u nás z podstaty nemohou existovat.
Jedny z nejkrásnějších jsou například v Alpách - Grossglockner, Stelvio nebo San Bernardino asi netřeba připomínat. Jenže třeba průsmyk San Bernardino má jednu velkou nevýhodu, a sice, že je ve Švýcarsku. Krásná země, ovšem, vyrábí vynikající čokoládu a nejlepší hodinky na světě a leckomu může být po chuti, že není v Evropské unii. Ovšem proslulá je také svými extrémními tresty - schválně neříkáme „pokutami” - za rychlost.
A v Evropě není sama. Ačkoli vazba mezi výší povolené rychlosti a počtem nehod nikdy nebyla prokázána a dokonce existují země, které svým přístupem k témuž denně dokazují opak, na některých místech si z vymáhání rychlostních limitů udělali národní sport. Pozoruhodně absurdní tak tresty za překročení nejvyšší nejsou jen ve Švýcarsku a v Evropě dnes existují už tři země, kde vás za porušení maximální povolené rychlosti určitým způsobem - jen za to - mohou nebo dokonce musí zavřít do vězení.
Dali jsme dohromady aktuální informace o evropských zemích, v nichž aktuálně trestají porušení rychlosti nejpřísněji. A nebo nejkrutěji, nejhloupěji, nejnepochopitelněji - vhodné adjektivum si zde přidejte sami. Pokud tedy zrovna přemýšlíte, kam se v létě vydat na dovolenou a nechcete vrátit s hlubším povědomím o charakteru vězeňských sprch, tady jsou tři země, kterým je radno se vyhnout. A nebo si v nich dávat na rychlost opravdu velký pozor.
Norsko
Detaily k některým postihům naleznete v doplňujícím textu
Norsko má jedno velké lákadlo pro petrolheady - Trollstigen, Trolí stezku, silnici č. 63 v horách mezi fjordy nedaleko města Alesund. Je plná vraceček a je jednou z devíti silnic, které jsme tu měli před pár lety v rámci nápadů na dovolenou. Velké „divočení” na ni ale nelze doporučit, Norsko totiž přistupuje k postihům za překročení nejvyšší povolené rychlosti dost „po hlavě”.
Limity jsou mezi nejnižšími v Evropě - 50 km/h ve městě, 80 km/h mimo město, 90 km/h na rychlostní silnici a 100 - 110 km/h na dálnici, většinou ale jen 100 km/h. O řidičský průkaz přijdete za rychlost 76 km/h ve městě, 116 km/h mimo něj a 141, resp. 151 km/h na dálnici, a to na 3 měsíce až 3 roky. K tomu dostanete „vysokou pokutu”, což znamená více jak 6 500 norských korun při zmíněném překročení městských a 7 800 u mimoměstských limitů - to je asi 17 resp. něco přes 20 tisíc českých korun.
V Norsku ovšem můžete za rychlou jízdu dostat i trest veřejně prospěšných prací (začíná se na 30 hodinách) za vyšší porušení a dokonce můžete jít i do vězení. To nastane konkrétně v okamžiku, kdy překročíte rychlost 96 km/h ve městě, 136 km/h mimo něj a 165, resp. 175 km/h po dálnici. Je to trest ničím dalším nepodmíněný, takže ho při takovém porušení dostanete, i kdybyste se před soudcem proměnili v anděla. Nejkratší doba uvěznění je 18 dnů.
Takhle vypadají norská policejní auta
Španělsko
Detaily k charakteru některých postihů naleznete v doplňujícím textu
Španělé, proslulí svým uvolněným přístupem k životu a odpoledními siestami, v kontrastu s tím trestají překročení rychlosti poměrně tvrdě a s norskými postihy si příliš nezadají. Limity jsou 50 km/h ve městě, 80 mimo něj a 120 na dálnici a o „papíry” můžete přijít na 1 - 3 měsíce v případě jízdy rychlostí 71 km/h a více v obytné zóně, 91 km/h a více ve městě, 141 km/h mimo město a 181 km/h na dálnici. To samé platí při překročení 80, 10, 150 resp. 190 km/h, zvyšuje se pouze finanční postih - za první zmíněné je to 500, za druhé 600 Eur (12 700 resp. 15 200 Kč).
I zde se ovšem můžete dostat do vězení, to pokud v obytné zóně pojedete 91 km/h a více, ve městě 111 km/h a více, 161 km/h+ mimo něj a 201 km/h či více na dálnici. Norských 18 dnů by bylo luxusem, rozmezí je tady 3 - 6 měsíců odnětí svobody. Na rozdíl od Norska ale tento trest není jistotou, pouze možností - vykoupit se z něj můžete dvěma měsíčními platy za každý měsíc případného vězení nebo 31 až 90 dny veřejně prospěšných prací. Zákaz řízení na 4 roky ale přijde bez ohledu na tento trest.
Zajímavé je, že existuje také tolerance 7 km/h pro rychlosti do 100 km/h a 7 % nad tuto metu, a to z důvodu možné odchylky měření, takže reálně by naměřená rychlost 57 km/h ve městě neměla ústit v pokutu, podobně za takových 213 km/h na dálnici byste ještě neměli jít „sedět”.
Španělská policie nemá jednotný design auta jako ta česká
Švýcarsko
Detaily k charakteru některých postihů naleznete v doplňujícím textu
Švýcarskému systému postihů jsme se detailně věnovali v lednu roku 2013, kdy tam čerstvě vstoupila v platnost úprava zákona a přinesla jistotu vězení od určité rychlosti. Limity tu jsou stejné jako ve Španělsku, tedy 50, 80 a 120 km/h ve městě, mimo něj a na dálnici.
Za překročení rychlosti do 20 km/h ve městě, do 25 km/h mimo město nebo do 30 km/h na dálnici vás čeká pouze varování a pokuta obvykle 400 franků (asi 8 600 Kč). Nad tyto meze už se přidává zákaz řízení od 1 měsíce a tučné finanční postihy dle výše příjmu. Pokud jde o překročení do 35 km/h v obytné zóně, 40 km/h ve městě, 45 km/h mimo město a 50 km/h na dálnici, jsou násobkem denního příjmu stanoveny pevně (vše vám podrobně popíší přiložené tabulky), při překročení této hranice už ale o výši pokuty rozhoduje zcela individuálně soud. Omezen je v zásadě pouze zdola (nejméně 30násobek denního příjmu přestupce), shora je jediným limitem 3 000 CHF denně. To je asi 65 tisíc Kč a soud to asi moc často v rozhodování neomezí...
Zní to drakonicky, ještě je tu ale jedna hranice. Když překročíte rychlost o 50, 60, resp. 80 km/h ve městě, na okresce, resp. na dálnici, je jistotou minimálně 1 rok odnětí svobody, zákaz řízení na minimálně 2 roky a možná je i konfiskace vozu. Při zdolávání průsmyku San Bernardino je tak potřeba na tohle myslet, protože na některých částech silnice není 140 km/h, tedy 60 km/h nad limit, v silném autě vůbec problém.
I ve Švýcarsku se policejní auta liší a policie radary před řidiči pečlivě maskuje
Bleskovky
- Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
včera - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024 - Kontroverzní Ferrari, které teď má i Leclerc, je dokonce horší než předchůdce, ač se pyšní slavným označením
18.11.2024
Nejnovější články
- Nové vrcholné Hyundai vypadá jako z jiné planety, z planety „Bizár”. A jeho cena též, stojí devětkrát víc než základní model
před 2 hodinami - Prodeje elektrických aut v Evropě se dál propadají, navzdory tomu, že celý trh míří k růstu
před 3 hodinami - Brabus stvořil skutečný pojízdný palác luxusu, cena ale odpovídá jeho noblese a výjimečnosti
včera - Šetření ukázalo, jaký průšvih je výroba baterií elektromobilů v Evropě, hotové pakety ve velkém bez užitku míří do šrotu
včera - Dealera Mercedesu už nebavilo omezovat zákazníky při testovacích jízdách, a tak si pro ně koupil celé letiště
včera
Živá témata na fóru
- Co se stalo, děje a chystá na Autoforum.cz 11.22. 09:37 - Snowman000
- Jaguar a dalsi britske zverstvo 11.22. 09:31 - Snowman000
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.22. 09:10 - Truck Daškam
- Mercedes - auto pro masy 11.22. 07:46 - Brus
- Politický koutek 11.22. 07:10 - řidičBOB
- Policejní kontroly a měření 11.21. 18:24 - řidičBOB
- Rychlodotazy 11.21. 16:10 - audis
- Onboard videa 11.20. 22:57 - řidičBOB