Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík?

Vzduch a nebo dusík? Toť otázka, s níž budete konfrontováni po každé výměně pneu. Správná odpověď záleží na tom, jakým způsobem své auto používáte.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík?

23.9.2018 | Petr Miler

Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vzduch a nebo dusík? Toť otázka, s níž budete konfrontováni po každé výměně pneu. Správná odpověď záleží na tom, jakým způsobem své auto používáte.

Nejspíše už jste se už se vašem pneuservisu setkali s nabídkou nechat si naplnit nové pneumatiky dusíkem - inertním plynem, který je prý jako náplň pneumatik vhodnější než obyčejný vzduch. Možná jste se nechali zlákat, připlatili si a ptáte se, jestli to bylo k něčemu. A pokud jste zdatnější v přírodních vědách, víte, že vzduch je tvořen ze 78 % dusíkem a na místě je otázka, jak velký rozdíl může udělat zbylých dvaadvacet. Stojí to za to, když vzduch je zadarmo a za dusík chce servis peníze?

Ve stručnosti řečeno záleží na úhlu pohledu - bylo by nemístné dusík shazovat jako předražený nesmysl, stejně tak by ale bylo nemístné jej vyzdvihovat jako neoddiskutovatelného „krále plnících plynů”. Pojďme si tedy shrnout klíčové výhody a nevýhody, abyste sami mohli zjistit, jakou cestou se ve vašem případě nejlépe vydat.

Argumentem pro dusík je v prvé řadě to, že z pneumatiky neuniká. Pravda, velikost atomu dusíku, resp. ve skutečném světě podstatnější molekuly plynného dusíku N2, je o trošku větší než v případě kyslíku. To skutečně znamená, že dusík proniká mezi molekulami pneumatiky 3-4x pomaleji než kyslík. Protože ale vzduch není jen kyslík, ve srovnání vzduchu s dusíkem uniká vzduch jen 1,6x rychleji. A to není zase tak velký rozdíl.

Pokud ovšem máte auto, se kterým jezdíte velmi zřídka nebo o sobě víte, že na tlak pozor dávat nebudete, dusík bude správná volba. Pokud ale budete pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách, necháte-li si je naplnit vzduchem, je to v podstatě jedno, rozdíl není tak velký. Diskutabilní je tak argument o nižší spotřebě paliva aut s pneumatikami plněnými dusíkem - pro valivý odpor není podstatné to, čím jsou gumy naplněny, nýbrž to, jaký je tlak náplně. Takže ano, dusík může pomoci tím, že uniká méně, je to ale pořád hlavně věc údržby. Dusík má navíc tu nevýhodu, že nedoplníte hned tak někde, u benzinek mají „jen” vzduch, takže vás v případě huštění pneumatik beztak čeká míchání vzduchu s dusíkem.

Nahuštění pneumatik dusíkem přesto má své jednoznačné výhody, ovšem nejsou v tom, co v pneumatice je, ale naopak v tom, co v ní není - vodní pára. Vlhkost ve vzduchu, kterým naplníte pneumatiku, znamená větší zvýšení tlaku při zahřátí pneumatiky. Vodní páry je ve vzduchu standardně jen okolo 1 %, ale samozřejmě záleží na aktuální vlhkosti vzduchu.

Právě vodní pára dokáže se změnami teploty výrazněji měnit tlak v pneumatice. Zvýšení tlaku je navíc obtížně předvídatelné, protože závisí na okamžité vlhkosti vzduchu při plnění pneumatiky. To znamená, že když máte tři kola nahuštěná dobře a jedno dohustíte zvlášť, může se stát, že i když při huštění za studena bude ve všech pneumatikách předepsaný tlak, po zahřátí jízdou bude v každé gumě tlak o trošku jiný.

Pro normální jízdu je to docela jedno, nanejvýš drobný rozdíl v tlaku pneumatik nikdo na jízdních vlastnostech auta nepozná. Pokud ale jezdíte ostřeji nebo dokonce na okruhu, rozdíl v desetinách baru tlaku v některé z pneumatik může hrát zásadní roli a dusík bude rozhodně lepší volbou.

Nabízí se však otázka, zda místo dusíku není možné používat vzduch zbavený vlhkosti. Technicky to nereálné není, i klimatizace funguje na principu extrahování vlhkosti ze vzduchu, který vám pak fouká do kabiny. Není to ale tak efektivní a není to snazší než výroba čistého dusíku a jeho naplnění do tlakové láhve.

Další, byť velmi drobnou, výhodou je to, že absence vzdušné vlhkosti znamená menší riziko koroze disku. Ovšem vzhledem k tomu, že kola jsou v zimě vystavena spoustě vody a soli, se dá očekávat, že koroze bude problémem spíš zvenčí než zevnitř.

Dusíkem tedy v žádném případě nic nezkazíte, ale v případě auta na cestu do práce a pro rohlíky si ani moc nepomůžete. Pokud máte auto spíše pro občasné využití nebo pro zábavu, dusík bude vhodnější cesta - už kvůli schopnosti lépe „spolupracovat” s měnící se teplotou pneumatiky.


Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík? - 1 - dusik v pneu ilu 01Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík? - 2 - dusik v pneu ilu 02
Budete-li pravidelně hlídat tlak v pneumatikách, dusík je pro běžné auto zbytečný luxus

Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík? - 3 - Pneu vzduch vs dusik 01Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík? - 4 - Pneu vzduch vs dusik 02
Pro ostřejší jízdu nebo okruhové využití je dusík vhodnější volbou

Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík? - 5 - Pneu vzduch vs dusik 03Stačí plnit pneumatiky auta vzduchem, nebo se vyplatí připlatit si za dusík? - 6 - Pneu vzduch vs dusik 04
Jeho klíčovou výhodou je fakt, že z pneu neuniká a že s ním dovnitř pneu nepřináší vzdušnou vlhkost

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.