Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese?

Bude-li dle policisty auto pro provoz nebezpečné, může zabavit osvědčení o registraci. Nařízení STK nestačilo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese?

10.12.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bude-li dle policisty auto pro provoz nebezpečné, může zabavit osvědčení o registraci. Nařízení STK nestačilo.

Rok 2016 nejspíše přinese několik novinek v silničním zákoně. Kromě již delší dobu známého zvýšení dovolené rychlosti na některých úsecích silnic I. třídy se směrovým oddělením prošla třetím čtením v Poslanecké sněmovně další novela, která např. upravuje povinnosti chodců a rozšiřuje pravomoci policie.

Benefitů pro řidiče tato novinka mnoho nepřináší, tedy nebudete-li za něco takového považovat povinnost chodců mít na oblečení reflexní prvky, jdou-li po silnici mimo obec za snížené viditelnosti. Cílem zde je zvýšení bezpečnosti; idea zní, že už nepotkáme chodce v černém oblečení jít za tmy po silnici, protože takového chodce je vidět na posledních pár metrů. Za nesplnění takové povinnosti bude chodci hrozit pokuta do dvou tisíc korun na místě. Zda chodec od policisty „v ceně” dostane také reflexní pásek na rukáv, známo není.

Údajně proti padajícímu sněhu a ledu ze střech nákladních aut míří nařízení, že si řidič bude muset auto očistit od sněhu a ledu, než vyjede na silnici. Rozumný řidič osobního auta to dělá už nyní a nařízení k tomu nepotřebuje, protože nevidět z auta na silnici není zrovna žádoucí. Zda ale do povinné výbavy nákladních aut přibude žebřík a dlouhý smeták, aby bylo jak sníh ze střechy odstranit, příp. aby se policista mohl na střechu vylézt podívat, nevíme. Teoreticky ale už na silnici nepotkáte auto, z jehož neometené střechy bude vanout sníh na vaše čelní sklo. Podstatné je tu ovšem slovo „teoreticky”.

Výše zmíněné rozšíření pravomocí policie spočívá v tom, že jí znovu bude přiklepnuta možnost odebrat osvědčení o registraci vozidla, tedy tzv. malý technický průkaz, pokud bude automobil zjevně v nevyhovujícím technickém stavu. Údajně tak bude moci učinit, když při silniční kontrole zjistí „nebezpečnou závadu”. Příklady hovoří o ojetých pneumatikách nebo špatně fungujících brzdách a policista bude muset uvést přesný důvod.

Ojeté pneumatiky, přesněji takové, které mají menší než předepsanou hloubku dezénu, jsou pokutovatelné už dnes, takže policie už nyní vozí měrky. Ovšem jak bude na silnici při kontrole zkoušet funkčnost brzd, bude zajímavé. Stanice technické kontroly mají pro brzdy speciální měřicí přístroje a něco takového budou s sebou policejní auta vozit jen stěží.

Cílem je, aby provozu nebezpečná auta na silnicích nebyla. Takovýto cíl se dá chápat, ovšem za stejným účelem přibyla policii pravomoc auta posílat na STK, když jim bude jejich stav připadat nevyhovující. Právě STK je totiž jediným místem, které je schopno posoudit, zda je vůz způsobilý k provozu či nikoliv, proto tam každé dva roky se svými vozy na své náklady musíme jezdit.

Policie již dříve měla pravomoc odebírat ORV, není to tedy úplná novinka. Zmizela před 15 lety a nyní se vrací - a z policisty částečně dělá soudce. Také mu dává do rukou nástroj, který je možno zneužít třeba k nátlaku, aby domnělý přestupce zaplatil pokutu na místě, i když s ní nesouhlasí a chtěl by věc postoupit do správního řízení. Že se nám takové rozšíření pravomocí s ohledem na možné negativní důsledky nelíbí, jistě nemusíme dodávat.

Naopak neprošel návrh Petra Kudely z KDU-ČSL, který chtěl policii dát možnost na místě zabavovat dokonce řidičský průkaz už při pouhém podezření, že řidič spáchal přestupek, za který mu hrozí zákaz řízení delší než půl roku. „Občas se najde někdo, kdo není příliš korektní a mohl by paragraf zneužít,” reagoval na tento návrh exministr Petr Bendl z ODS. To ovšem platí i o zmíněném odebírání ORV a vlastně jakékoli pravomoci policie, která ji dává možnost okamžitě trestat bez možnosti přezkumu nezávislým orgánem s odkladným účinkem.

Úspěšný nebyl ani Jiří Junek, také z KDU-ČSL, který navrhoval povolit jezdcům na zvířeti a cyklistům 0,5 promile alkoholu v krvi, tedy zhruba dvě piva. Zůstává tak nulový limit. „Jsem rád, že poslanci jsou pro nulovou toleranci alkoholu na silnici,” reagoval ministr Ťok. Stejně tak neprošel pozměňovací návrh Petra Adamce z ODS, který by umožnil na některých úsecích dálnic zvýšit dovolenou rychlost na 150 km/h.

Schválení novely ve třetím čtení ale zatím neznamená, že změny skutečně začnou platit. Novelu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident a právě senátním hlasováním může být vrácena k novému projednání ve Sněmovně. Pokud se tak nestane, změny by mohly začít platit od února 2016.


Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese? - 1 - policejni kontrola ilustracni 01Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese? - 2 - policejni kontrola ilustracni 02Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese? - 3 - policejni kontrola ilustracni 03
Policisté budou při kontrole mít pravomoc zabavit ORV...

Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese? - 4 - ocistit auto od snehu 01Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese? - 5 - ocistit auto od snehu 02Novela silničního zákona umožní policii zabavit malý techničák, co ještě přinese? - 6 - ocistit auto od snehu 03v
...a za neodstraněný sníh bude hrozit pokuta

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše