Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Nejvíce poruchové mladé ojetiny podle TÜV mají i velkou českou „hvězdu”
28.5.2021 | Petr Prokopec
Někteří říkají, že s mladou ojetinou nelze udělat chybu. A byť je třeba uznat, že riziko je v jejich případě nižší, u těchto nejporuchovějších má k nulovému opravdu daleko.
Z dat TÜV Reportu pro rok 2021 čerpáme pravidelně a dnes zamíříme k dvou- až tříletým vozům, na které se podíváme z toho méně příznivého úhlu. Jejich koupě byste se měli buď vyvarovat a nebo si přinejmenším na více jeté exempláře dát velký pozor. Nejhorší desítce hrozí takové problémy jako potíže s podvozkovými komponenty, výfukovými systémy či světly. Jde pak pochopitelně vždy o závady, s nimiž nelze obstát při STK.
Technici mluví o třech příčinách, které vedou k horšímu než podprůměrnému hodnocení. Tou první je značný nájezd kilometrů především u služebních vozů, proto ona zmínka v úvodu. Dále je tu nedostačující kvalita některých komponentů, která již není výsadou jen nejlevnějších aut, ale proniká rovněž do vyšších pater trhu. Ve finále je nutno zmínit nedostatečnou péči ze strany majitelů, která je tím omezenější, čím nižší byla cena samotného vozu.
Tentokrát neobvykle nejde o desítku - i když přehled má 10 pozic, celkově probereme čtrnáct vozů. Dacia má nicméně na kontě velmi smutnou bilanci, neboť vyšší míra poruchovosti je spojena s celým její portfoliem. Průměr pro celou kategorii dvou- a tříletých aut pak činí 5,5, k němu se pochopitelně žádný z dále zmíněných vozů ani neblíží.
10. BMW X5/X6 - míra poruchovosti 7,7
Přítomnost německé prémiové dvojice překvapí, zvláště když obě SUV nemají problém ani s brzdami, ani s výfukem. Nicméně opotřebení zavěšení je nadprůměrné, což ještě zhoršují vysoké účty ze servisů.



Foto: BMW
9. Citroën C4 Cactus - míra poruchovosti 8,9
Francouzský zástupce zaujme nejen extravagantním designem, ale také prasklými pružinami, brzdovými kotouči a únikem oleje. Aby toho navíc nebylo málo, jsou tu ještě problémy se světly.
8. Fiat Panda - míra poruchovosti 7,9
Italský hatchback se sice neprodává nijak draze, o to dráže však vyjde jeho údržba. Panda dosahuje podprůměrného hodnocení ve všech oblastech, přičemž světla jsou její největší slabinou.
7. Fiat Punto - míra poruchovosti 10,5
Punto je k mání s velkým množstvím motorů, stejně tak je však i oblastí, kde lze čekat problémy. Nejzásadnější jsou v tomto ohledu brzdy a světla, která odchází dvakrát častěji než konkurenci.
6. Ford Mondeo - míra poruchovosti 9,0
Jeden z oblíbených služebních vozů je spojován s vysokými nájezdy, jež podvozkově zvládá se ctí. Nicméně u takových exemplářů jsou již problémy se světly, brzdami a únikem oleje.
5. Hyundai Tucson - míra poruchovosti 7,6
Populární korejské SUV dokáže pobrat spoustu zavazadel a nabízí dostatek výbavy za rozumnou cenu. Má však problémy s brzdami, což zahrnuje i tu parkovací.
4. Nissan X-Trail . míra poruchovosti 7,3
Také Nissan má problémy s brzdovými kotouči, stejně jako dojíždí na únik oleje a nefunkční světlomety. Pochlubit se na druhou stranu může robustním podvozkem.
3. Škoda Superb - míra poruchovosti 7,3
Leckoho to může překvapit, neboť Škody v těchto žebříčcích nevídáme, mezi nejhoršími vozy pro rok 2021 do tří let stáří najdeme i českou vlajkovou loď a je to hned jedna z velkých „hvězd” tohoto žebříčku. Za tím jistě stojí i dlouhé služební cesty a s tím související vyšší nájezdy, ale nelze tím omluvit vše, takových aut je dost a zdaleka ne všechna v tomto přehledu najdeme. Problémy jsou hlavně s brzdami a pružinami.
2. Volkswagen Passat - míra poruchovosti 7,3
Také německý zástupce svým nájezdem výrazně převyšuje průměr, před koupí je tak třeba prověřit hlavně brzdy. Zajímavé je, že některé série jsou takřka bezchybné, zatímco jiné velmi poruchové, celkový výsledek je velmi nepřesvědčivý.
1. Dacia - míra poruchovosti od 8,2
Rumunská automobilka láká na nízké ceny, těm nicméně odpovídá kvalita a použité materiály i komponenty. Navíc právě v případě Dacie inspektoři TÜV zmiňují, že jasně patrná je zanedbaná péče ze strany majitelů. Sandero (poruchovost 8,2) má problémy hlavně se světly a únikem oleje, což platí rovněž pro Dokker (10,0). Logan (10,4) taktéž dojíždí na osvětlení celkově, zatímco Lodgy (10,9) k tomu opětovně přihazuje únik oleje. V případě Dacie Duster (11,1) pak platí vše výše zmíněné, navrch tu ovšem máme ještě problémy se zavěšením.
Zdroj: TÜV
Bleskovky
V Monaku můžete absolvovat autoškolu v Porsche 911. A není to jen rozmar nebo promo, provozovatel jej pořídil z rozumných důvodů
včeraČtyři otylá moderní výkonná SUV ve vzájemném klání ve sprintu ukázala nesmyslnost hybridizace i křehkost přemotorovaných obrů
7.4.2025Už ani Němci nemohou vystát tragickou kvalitu nových Audi, vržou a křupou stále víc
6.4.2025
Nejnovější články
Bentley si loni odpravilo prodeje i zisky hybridy, a tak letos obojí zkusí zachránit čím? No jistě, dalšími hybridy
před hodinouMercedes musel zdražit svá auta v Evropě až o 740 tisíc Kč, a to na ně jen praskla dávno známá lež
před 2 hodinamiFerrari kompletně mění směr. Už nechce auta postavená kolem rychlosti, zákazníci ji prý nezvládají, nic jim nedává
před 4 hodinamiStaronový šéf Volva říká, že dosavadní éra fungování automobilového průmyslu skončila. Kdo se nepřizpůsobí, zavře krám
před 5 hodinamiZtráta hodnoty elektrických aut ruinuje i miliardáře. To nejlepší z nich připravilo majitele o 24 milionů za 20 měsíců a 2 200 ujetých km
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.09. 13:06 - řidičBOB
- Lampárna (stěžovatelna) 04.09. 12:33 - spooon
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.09. 11:12 - Truck Daškam
- Detektory policejních radarů 04.09. 10:43 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 04.09. 08:58 - řidičBOB
- automat 4x4 "ku stavbe" 04.09. 08:11 - spooon
- Mercedes - auto pro masy 04.08. 19:34 - M.Z.
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.08. 17:46 - stst2