Moderní diesely už nekoupíte bez AdBlue, lidé přitom stále neví, jak s ním zacházet

V naftových autech se objevuje stále častěji i mezi ojetinami, v případě nových vozů se mu skoro nedá vyhnout. Přesto řada lidí neví, jak s ním zacházet a jak se zachovat v neobvyklých situacích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Moderní diesely už nekoupíte bez AdBlue, lidé přitom stále neví, jak s ním zacházet

29.11.2020 | Mirek Mazal

Moderní diesely už nekoupíte bez AdBlue, lidé přitom stále neví, jak s ním zacházet

/

Foto: Pavel Janda, Autoforum.cz

V naftových autech se objevuje stále častěji i mezi ojetinami, v případě nových vozů se mu skoro nedá vyhnout. Přesto řada lidí neví, jak s ním zacházet a jak se zachovat v neobvyklých situacích.

Moderní dieselové motory mají z výroby obvykle dvě plnicí hrdla. Jeden otvor polyká naftové palivo, druhý složí k doplňování kapaliny zvané AdBlue. Pod tímto názvem se skrývá roztok syntetické močoviny v demineralizované vodě v poměru 32,5:67,5 %. Jeho vstřikováním do výfukové soustavy se čistí výfukové plyny vznětových motorů na úroveň posledních evolucí zejména evropských emisních limitů.

Vstřikování AdBlue je dnes už nezbytné, jelikož emisní standardy se stále zpřísňují a výrobci automobilů jsou nuceni snižovat emise oxidů dusíku. Důležitým krokem v tomto vývoji bylo zavedení normy Euro 6 předepisující maximální limit 80 gramů NOx na 100 kilometrů u osobních automobilů s naftovými motory. Náročný úkol lze jen těžko splnit bez dodatečné úpravy spalin. Moderní agregáty navíc produkují vysokou hladinu oxidů dusíku, protože jsou navrženy pro maximální efektivitu, a tedy co nejnižší spotřebu paliva.

Čištění se neodehrává přímo v motoru, jde skutečně jen o úpravu výfukových plynů. Ta se se odehrává v katalyzátoru tzv. selektivní katalytickou redukcí (SCR). Roztok AdBlue se vstřikuje dávkovacím čerpadlem v množství závisejícím na otáčkách motoru a zatížení vozidla. V katalyzátoru pak proběhne chemická reakce, při které vzniká amoniak. Ten reaguje s oxidy dusíku a přeměňuje je na neškodný dusík a vodní páru.

Současná vozidla mají na ekologickou směs vyhrazenou zvláštní nádrž obvykle s elektronicky sledovanou hladinou. Nedostatek náplně obvykle zobrazuje palubní systém podobně jako při potřebě dotankovat pohonné hmoty. Kapalina AdBlue je dostupná na benzínkách v kanystru nebo v označeném stojanu s pistolí. Intervaly potřebného dočerpání močoviny se liší v závislosti na pohonném ústrojí a stylu jízdy.

Existují auta s nedostatečným hlášením malého množství AdBlue v zásobě, ale většina zobrazuje včasné varování na displeji a ještě ukáže, kolik kilometrů přibližně zbývá. Varování přichází tisíce kilometrů dopředu, aby nemohlo být přehlédnuto. Jakmile nádrž vyschne, auto kdykoliv a kdekoliv přejde do nouzového stavu. Vypnutím motoru za této situace dojde na nejhorší, protože motor bez močoviny už znovu nenaskočí - ne snad, že by nebyl bez AdBlue schopen fungovat, přímo na jeho chod nemá žádný vliv. Jde o zákonem vyžadované softwarové omezení mající zamezit neekologickému provozu moderních nafťáků.

Právě zde dělá nejvíce majitelů chybu. Není těžké se dovtípit, že AdBlue nemá na výkon, spotřebu, hluk či cokoli podobného žádný vliv, močovina je vstřikována do výfukového traktu a chod auta nijak pozitivně neovlivňuje. Někteří si tak myslí, že nedoplněním AdBlue ušetří a o nic nepřijdou, je to ale omyl - auto v takovém případě vzdá další službu a vám nezbude, než jej nechat odtáhnout.

Proto je dobré kapalinu včas dolít. Doplňování probíhá nejčastěji druhým hrdlem vedle běžného plnicího otvoru palivové nádrže. U starších modelů může být zapáchající voda dolévána do nádoby v kufru nebo v motorovém prostoru. Snadnějším řešením jsou již zmíněné stojany či dávkovače s ukazatelem natankovaného množství AdBlue. Nedoporučuje se využívat větší pistole pro kamiony, protože by mohlo dojít k přeplnění nádrže.

Ceny ekologického mixu se velmi liší. Za jednorázové natočení „plné” řidič vyplatí okolo pětistovky. Na trhu se čas od času objevují levnější produkty, obvykle ale není radno jim věnovat pozornost. Napodobeniny často nesplňují potřebné normy a spořiví jedinci mohou necertifikovanými náhradami zničit katalyzátor, což není zrovna levný špás.

Většina automobilů spotřebuje 1 až 1,5 litru AdBlue na tisíc ujetých kilometrů. Zkušenosti z testů ukazují, že například Mercedes-Benz E220d kombi si vezme okolo 1,5 litru, Seat Alhambra též tak, Audi A6 Avant si naopak bralo méně než jeden litr na tisíc km. Pokud ale budete jezdit hodně rychle s hodně vysokou spotřebou paliva, spotřeba AdBlue se může vyšplhat i na více než dvojnásobek. A poslední tip na závěr - pokud si budete kupovat nový vůz, automobilky obvykle za příplatek nabízí větší nádržky na AdBlue. Vyplatí se do nich investovat, obvykle pak doplnění stačí nechat na servisu při běžných kontrolách a starosti s touto věcí můžete do značné míry pustit z hlavy.


Moderní diesely už nekoupíte bez AdBlue, lidé přitom stále neví, jak s ním zacházet - 1 - AdBlue mocovina moderni diesely TDI 01Moderní diesely už nekoupíte bez AdBlue, lidé přitom stále neví, jak s ním zacházet - 2 - AdBlue mocovina moderni diesely TDI 02Moderní diesely už nekoupíte bez AdBlue, lidé přitom stále neví, jak s ním zacházet - 3 - AdBlue mocovina moderni diesely TDI 03
Rychlé rozšíření použití AdBlue neprovází adekvátní osvěta, přitom je dnes už skoro v každém dieselu. Proto jsme chtěli zrekapitulovat ty nejdůležitější informace. Foto: Autoforum.cz/Automobilky

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.