Krádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď?

Krádeže aut se v posledních dekádách stávaly stále méně častými, hlavně kvůli zlepšujícímu se zabezpečení nových aut. Trend se ale nyní otočil, velmi výrazně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Krádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď?

30.9.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Krádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Krádeže aut se v posledních dekádách stávaly stále méně častými, hlavně kvůli zlepšujícímu se zabezpečení nových aut. Trend se ale nyní otočil, velmi výrazně.

V poslední době se hned z několika míst světa dozvídáme o růstu počtu ukradených aut, který přichází po létech postupného poklesu. A nejnovější čísla z Velké Británie hovoří o tomtéž. V této zemi bylo ještě v roce 2002 ukradeno přes 300 tisíc automobilů, předloni to bylo „jen” 65 783 vozů. To je pozoruhodný pokles, pokud by jej ovšem nenásledoval podobně pozoruhodný růst.

Loni totiž bylo na britských ostrovech odcizeno 85 688 vozů, skoro o třetinu více. A tento trend pokračuje podle statistik i v letošním roce - za první dva kvartály eviduje policie nárůst jak krádeží aut (+29 %), tak počet vloupání do nich (+ 8%). A je třeba se ptát, proč se něco takového děje.

Jak jsme již zmínili, tento zvrat přichází po dlouhém období poklesu, ještě zkraje roku 2016 byl počet krádeží i vykradení aut na historickém minimu, pokud jde o „paměť” tamních statistik. Teď ale ale nabral přesně opačný vývoj. John Flatley z britského Národního statistického úřadu (Office for National Statistics, ONS) uvádí, že onen pětinový vzestup je „největším ročním nárůstem trestných činů zaznamenaných policií za posledních deset let”, žádné jiné kriminality v Británii takto rychle nepřibývá.

Pokles je přitom na první pohled to jediné, co by dávalo smysl - však si vzpomeňte, jak vypadalo zabezpečení aut před 20 či 30 léty a jak vypadá dnes. Něco jako spojení pár kabelů po překonání zámku dveří ocelovým měřítkem je dnes u naprosté většiny aut nemyslitelné. Jak je tedy možné, že ukradených aut najednou tak rychle přibývá?

Policie pochopitelně říká, že za to může málo policistů, to bychom ale zrovna ve Velké Británii příliš vážně nebrali. Čím je daný nárůst krádeží způsoben, bezpečně nevíme, hlavní podezřelý je ale veskrze obvyklý - rozmach systémů bezklíčového přístupu. Ty jsou sice uživatelsky velmi pohodlné, ale také představují velmi snadnou cestu, jak se zloděj může do auta vloupat či jej rovnou ukrást.

Princip spočívá v tom, že zařízení za pár korun zesílí vyhledávací signál, kterým auto hledá klíč, a tak je klíč nalezen i na vzdálenost v řádu stovek metrů. Auto si prostě myslí, že klíč je v blízkosti, a tak se odemkne a umožní nastartování, i když za volant naskočil zloděj a nikoliv majitel s klíčem v kapse. Způsob je to rychlý, nenápadný a velmi efektivní, jak se přesvědčil i úřad, který ho zkoumal. Zloděj nepotřebuje vůbec nic dalšího, žádnou novou řídící jednotku, u auta či v něm nestráví víc než pár sekund a pokud se v odrbané mikině takto nesnaží dostat do Rolls-Roycu, nevzbudí ani podezření okolí.

Je to totiž u zároveň i způsob téměř nezjistitelný, pokud přímo na bezpečnostní kameře není zloděj vidět s malou krabičkou v ruce.. Auto prostě zmizí bez známek násilného vniknutí. K domněnce o tom, že za růstem počtu krádeží nejen v Británii stojí právě bezklíčový vstup, nakonec nasvědčuje i fakt, že tato země je prolezlá bezpečnostními kamerami. Když ale někdo přijde k autu, vezme za kliku, nasedne, nastartuje a odjede, těžko kohokoli napadne, že jde o krádež.

Snažíme se zjistit, zda policie eviduje, kolik z ukradených aut bylo vybaveno systémem bezklíčového přístupu, což by naši domněnku potvrdilo. Nedovedeme si ale představit, že by důvodem mohlo být cokoli jiného. Je to jistý zvrat ve vývoji zabezpečení aut - to bylo stále lepší a lepší a najednou existuje způsob, jak vůz nenápadně ukrást s relativně velmi malou investicí do techniky. Auty s „keyless” systémy přibývá, systémy na jejich přelstění dnes koupíte na internetu - rozmach těchto krádeží dává smysl.

I česká policie se o tomto způsobu krádeží zmiňuje jako o rozšířeném, takže i u nás má smysl obezřetnost. Jediné účinné řešení je ovšem bezklíčový vstup nemít nebo zejména doma zavírat klíče od auta do něčeho, jako je hrnec, alobal a podobné věci, které zlodějům nedovolí jeho signál „dotáhnout” až k vašemu vozu. A nebo vsadit i na jiné způsoby zabezpečení - alarm oddělený od standardního zamykání a odemykání vozu, mechanické zabezpečení, cokoli na ten způsob - i o možnostech prevence jsme nedávno psali...


Krádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď? - 1 - tesla model s hack iluKrádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď? - 2 - kradeze aut zesilovacem signalu reseni 01Krádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď? - 3 - kradeze aut zesilovacem signalu reseni 02
Moderní auta jsou dnes vůči snahám zlodějům odolná paradoxně méně než kdy dříve. Za bujícími krádežemi stojí nejspíše „tradiční” zesilování signálu bezklíčového vstupu a startu a znalost fungování palubního systému vozu

Krádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď? - 4 - Tesla kradeze bujici 2017 cervenec 01
Takto většina aut (zde Tesla Model S) obvykle končí - rozebrané na náhradní díly, odvážené bůhvíkam

Krádeží aut prudce přibývá, oproti loňsku i o třetinu. Jak je možné, že zrovna teď? - 5 - Tesla kradeze bujici 2017 cervenec 02
Jak se takovému riziku jednoduše bránit, ukazují naši němečtí kolegové. Klíč doma uložený v kovovém hrnci, alobalu či čemkoli podobném bude pro zloděje nedostupný

Zdroje: Autocar, ONS

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše