Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní
16.6.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Žínka z mikrovlákna je samozřejmostí, ale nemusí zůstat jen u ní. Tady je 9 dalších věcí, s jejichž pomocí bude perfektní umytí vašeho auta snazší.
Čištění auta je pro nejednoho automobilového nadšence rituálem, kterým se svému autu odvděčuje za to, že ho hezky vozí po kopcích, po terénu anebo po městských bulvárech se staženou střechou. A pro ostatní nutností, jak udržet své auto ve stavu, za který se nebudou stydět a který pomůže uchovat jeho hodnotu co nejvýše po co nejdelší čas.
Měli jsme tu článek o chybách, které možná děláte při mytí auta a ani o tom nevíte, pak také návod, jak dokonale umýt auto a čerstvě i optimální postup pro perfektní vyčištění čelního skla. A dnes tu máme deset věcí, které vám s dokonalým umytím auta značně pomohou.
Žínka z mikrovlákna je samozřejmostí, ale není samospásná a na spoustu věcí nestačí. Už dříve jsme hovořili třeba o tzv. clay bar, dekontaminační hmotě, jejíž péči jednou za čas potřebuje každé denně používané auto. Existuje ale také speciální houba, kterou se dá snadno odstranit hmyz na předním nárazníku a spousta dalších pomůcek, které nestojí majlant a hodně pomohou. Tady jsou jeden za druhým.
1. Houba na hmyz
Tahle houba má na povrchu něco jako síťku a tak se s ní snáze odstraňují odolné zbytky hmyzu z předního nárazníku a čelního okna. Je agresivnější než žínka z mikrovlákna, ale neměla by poškrábat lak. Samozřejmostí ovšem je důkladné opláchnutí čištěného místa a nanesení pěny, než začnete s touhle houbou pracovat.
2. Speciální utěrka na sklo
Sklo nejde poškrábat tak snadno jako lak, takže na něj můžete použít agresivnější utěrku. Speciálně na sklo jsou určené utěrky z mikrovlákna s „křížovým” povrchem. Sklo očistí rychleji, na lakované díly auta by se ale neměly používat.
3. Dekontaminační hmota
Tahle „plastelína”, i u nás nazývaná často nazývaná původním anglickým „clay bar”, slouží k dekontaminaci laku, např. od zrníček asfaltu, která jinak neodstraníte. Není určená k použití při každém mytí, ale jen v případě, že je to potřeba - že je lak po umytí drsný, když po něm přejedete prstem.
4. Mycí žínka z jehnětiny
Žínek je několik druhů, můžete si vybrat „střapatou” z mikrovlákna, nebo merino vlny, ovšem s dlouhým vlasem nebo nebo ideálně z jehnětiny. Důležitý je dlouhý vlas, protože na rozdíl od hub či kartáčů sbírá drobné nečistoty s laku, netlačí je po jeho povrchu - a tedy nevytváří vlasové škrábance.
5. Stlačený vzduch na čištění
I když auto usušíte utěrkou z mikrovlákna, jsou místa, kde voda zůstane - okolo stěračů, ve spárách apod. Stlačeným vzduchem ji vyfoukáte ven, kde na ni bude číhat utěrka. Nemáte-li kompresor, dají se koupit elektrické „fukary” nebo nádoby s extrémně stlačeným vzduchem.
6. Štětka na kola
Nejlépe kolo umyjete, když ho sundáte, ale to je poměrně dost práce. Existují štětky, s jejichž pomocí umyjete kola i tam, kde by jinak zůstala špinavá. Jsou k mání v různých velikostech, takže si můžete přesně vybrat podle toho, jaká máte kola.
7. Máchací kyblík
O „technologii dvou kyblíků” jsme psali už kdysi v rámci chyb, které možná děláte při mytí auta a nevíte o tom - v jednom kyblíku je vhodné mít čistou vodu se sítkem na nečistoty a v druhém vodu s autošamponem. Tak zbavíte mycí žínku nečistot v jiném kyblíku, než pak nabíráte čerstvou vodu se šamponem.
8. Pěnová pistole
Tato v podstatě násada na tlakový čistič má nádobu na šampon a vytvoří pěnu, kterou pak nastříká na auto. Pěna nestéká tak rychle jako voda, takže má víc času na navlhčení a vyzvednutí nečistot s povrchu laku. Pokud doma nemáte „wapku”, existují i takové pistole, které lze nasadit na zahradní hadici.
9. Sítko na nečistoty
Tenhle užitečný pomocník slouží k tomu, abyste při máchání žínky a následném nabírání čerstvé vody se šamponem nenabrali také nečistoty. Drží je na dně kyblíku a má i šikmou část, na které můžete žínku lépe mechanicky očistit.
10. Utěrka z mikrovlákna
Utěrky z mikrovlákna jsou při čištění auta téměř univerzální, můžete je použít skoro na cokoliv. Mají různé gramáže; utěrky na skla se většinou pohybují okolo 200 - 250 GSM (gramů na m2), utěrky na lak a na interiér mívají okolo 350 - 400 GSM. Vhodné je mít víc utěrek v různých barvách, každou na jinou část auta. Podle barvy poznáte, která je na co.
Zdroj: Autoblog
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
před 10 hodinami - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024 - Kontroverzní Ferrari, které teď má i Leclerc, je dokonce horší než předchůdce, ač se pyšní slavným označením
18.11.2024
Nejnovější články
- Brabus stvořil skutečný pojízdný palác luxusu, cena ale odpovídá jeho noblese a výjimečnosti
před hodinou - Šetření ukázalo, jaký průšvih je výroba baterií elektromobilů v Evropě, hotové pakety ve velkém bez užitku míří do šrotu
před 3 hodinami - Dealera Mercedesu už nebavilo omezovat zákazníky při testovacích jízdách, a tak si pro ně koupil celé letiště
před 4 hodinami - Nezájem o elektromobily je tak velký, že Ford musel zvýšit jejich už tak vysoké slevy. Jde teď o úplně nejlevnější auta
před 6 hodinami - Nevídané, sami odboráři přiznali, že si zaměstnanci VW žijí nad poměry. Navrhují snížení platů, aby firma mohla přežít
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 11.21. 18:24 - řidičBOB
- Rychlodotazy 11.21. 16:10 - audis
- Politický koutek 11.21. 12:32 - M.Z.
- Co se stalo, děje a chystá na Autoforum.cz 11.21. 09:19 - jerry
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.20. 23:40 - AIvar
- Onboard videa 11.20. 22:57 - řidičBOB
- BMW Divize 11.20. 10:33 - pavproch
- Detektory policejních radarů 11.19. 20:36 - mafel