Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
EU nám bude znovu vylepšovat auta, ať už chceme nebo ne
23.12.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Počty mrtvých na evropských silnicích klesají, ale ne dost rychle. Evropská komise proto navrhuje montovat do aut povinně drahou elektroniku.
Je tomu pár let, co se do automobilů začalo povinně instalovat ABS. Později totéž začalo platit i pro ESP, které dnes u spousty aut nejde vypnout ani omezit. A k těmto nejviditelnějším prvkům přibyly i další, méně viditelné - povinným monitoringem tlaku v pneumatikách počínaje a systémem automatického zavolání pomoci při nehodě konče.
Jsou to všechno teoreticky přínosné věci, jednak ale mají samy o sobě svou odvrácenou tvář a pak se starají o jedno - nová auta zdražují. Je tak otázkou, zda z globálního hlediska znamená jejich povinné použití pro bezpečnost vůbec nějaký přínos. Nová auta budou kvůli všem nařízením EU dražší minimálně o desetitisíce korun, což je zejména u levných vozů velmi podstatná část ceny. Místo nejnovějšího auta s nejlepší pasivní bezpečností si tak někteří kupují auta ojetá nebo setrvají u těch, co mají. A to jim v případě nehody opravdu nepomůže.
Už současná situace tak vyvolává mnohdy vášnivé debaty, kdo by si ale myslel, že se kvůli nim legislativa na této úrovni zastaví, byl by na velkém omylu. Nová auta na evropských silnicích budou brzy muset mít další elektronické pomocníky a ptát se nás na náš zájem o ně znovu nikdo nebude.
Evropská komise nyní připravila seznam prvků aktivní a pasivní bezpečnosti, které by měly v dohledné době povinně být instalovány do nových aut. Jejich cílem má být snížení počtu mrtvých pod 15 tisíc ročně do roku 2020. Je to poměrně ambiciózní cíl; za rok 2015 zemřelo na evropských silnicích 26 120 lidí. Abychom toto číslo usadili do nějakého kontextu, za rok 2009 zemřelo na silnicích 35 360 lidí a v roce 1990 to bylo 76 650 lidí. Pokles je ovšem prý nedostatečný, je čím dál pomalejší.
Ne že by to vzhledem k míře bezpečnosti dnešních aut nebylo logické, komise ale chce dalšími regulacemi docílit jeho zrychlení. K povinné elektronické výbavě osobních automobilů - autobusy a velké náklaďáky už některé tyto prvky povinně používají - má podle komise přibýt autonomní nouzové brzdění, hlídač udržování zvoleného jízdního pruhu, indikace nezapnutí bezpečnostních pásů, rozblikání brzdových světel při prudkém brzdění nebo senzory tlaku v pneumatikách. A první dvě věci z tohoto výčtu mají nejvyšší prioritu.
Nejnižší prioritu má adaptivní tempomat, aktivní asistent jízdy v pruzích, detekce únavy řidiče a hlídač rozptýlení. Podle komise by i tyto prvky měly být povinné do pěti let, ovšem zatím se z její strany jedná o návrh, který se samozřejmě nemusí v nezměněné podobě stát závaznou směrnicí.
Je totiž potřeba podotknout, že tyto prvky nejsou levné a spousta dnes zbrusu nových aut je nemá všechny ani mezi příplatky, natož v základní výbavě. Jistě, něco z toho je už poměrně běžné, ale adaptivní tempomat je pořád spíš výsadou dražších aut než něco, co by se běžně montovalo do Dacie Logan nebo Volkswagenu up!.
V případě, že by všechno tohle bylo v autech povinně instalováno, nutně by stoupla jejich cena ještě výše a s tím by se snížila jejich dostupnost hlavně pro méně majetné zákazníky. Tím neříkáme, že tyto prvky jsou špatné, nechali bychom ale na zájemcích o nové auto, co si do něj budou chtít koupit a co ne. Ostatně, to platí i v případě ESP nebo ABS...
Autonomní brzdy můžeme v autě chtít, ale proč bychom je mít museli z nařízení EU?
Na seznamu výhledově povinných prvků má dnes EU i adaptivní tempomat. To už zaráží
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
22.11.2024 - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 2. den 22.11.2024
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 1. den 21.11.2024
- V Brně 2025 bez MotoE 21.11.2024
- Vespa GTS 310: s nejvýkonnějším motorem 21.11.2024
- Oficiální startovní listiny na rok 2025 21.11.2024
Nejnovější články
- Venku je nový Jaguar, po kterém zase zatoužíte, má motor 5,6 V12 a manuální převodovkou
včera - Vtip týdne: Abarth v Evropě skončil se spalovacími auty, i když jeho elektrické novinky nikdo nechce ani s velkými slevami
včera - K mání je auto, které snadno přežije vás i konec světa. Tento skoro nezničitelný Mercedes je dodnes zánovní
včera - Únik odhalil první auto Rosatomu. Jaderný reaktor ho pohánět nebude, karbonu ale dostane hromadu
včera - Potvrzeno: Stávky zaměstnanců VW začnou v prosinci. „Lidé ve všech továrnách jsou připraveni na konflikt,” říkají odbory
včera
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva