Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
9 častých chyb, které možná děláte při mytí auta a nevíte o tom
8.7.2018 | Petr Miler
Umýt auto je občas třeba, ale není to tak jednoduché, jak to vypadá. Stačí málo a autu můžete mytím více uškodit než pomoci.
S auty je potřeba nejen jezdit, ale také o ně pečovat. Mezi pravidelnou péči patří i mytí, však čisté auto vypadá lépe než špinavé, je lepší vizitkou majitele a také je příjemnější v něm jezdit i se na něj dívat. Pokud jezdíte autem do práce, je to jedna z věcí, které ráno vídáte prvně, tak proč se radši nedívat na hezký, čistý vůz?
Existují lidé, kteří kdykoliv umyjí auto, do druhého dne začne pršet, ale to neznamená, že by své stroje umývat neměli. Spousta lidí také jezdí do automatických mycích linek, což je akceptovatelné jen pro ty, kteří k automobilům nemají žádný bližší vztah. Nejsou totiž ani trochu šetrné a zejména dnešní vodou ředitelné laky poškrábou klidně jen jediným mytím.
Každý nadšený automobilista tedy myje a voskuje své auto především ručně, ať už v oblíbené bezdotykové myčce - snad každý takovou má - nebo doma na dvorku. Pokud patříte či spíš chcete patřit k druhé skupině, vězte, že to je docela věda, nejde prostě vzít zahradní hadici, auto ostříkat vodou a tvářit se, že je čisté. Tady je pár věcí, kterých by se člověk měl vyvarovat.
1. Používání houby
Houbou se auta myjí docela dobře a je to dost rozšířený prostředek, pro lak auta je ale pohromou. Jistě jste se také někdy setkali s drobounkými škrábanci na kapotě či střeše, viditelnými jen na přímém slunci. Právě za nimi stojí houba, protože má rovný povrch a chytají se na ni drobná zrníčka prachu a jiné malinké nečistoty - které pak jezdí s houbou po celém autě. Technikou používání houby se takové následky dají omezit, nikdy ale zcela eliminovat - houba ve výsledku vždy páchá na vrchní vrstvě laku škody.
Lepší je žínka z mikrovlákna, klide i se střapci, protože rovný povrch nemá. A řešením může být v určitých případech i samotný vysokotlaký čistič, tzv. wapka, kdy vůbec nedojde ke kontaktu ničeho pevného s povrchem auta a nečistoty jsou smývány jen vodou se šamponem. Na intenzivní znečištění to stačit nebude, třeba jen hmyz přilepený k přídi auta s ní ale odstraníte. A pokud takové vybavení nemáte, určitě v okolí najdete benzinku s dost dobrým boxem pro ruční mytí.
2. Jen jeden kbelík vody
V ideálním světě člověk na mytí používá dva kbelíky, jeden s čistou a druhý se špinavou vodou. V tom prvním, jen s vodou, žínku vymáchá od nejhrubších nečistot, v tom druhém s šamponem ji propláchne od těch jemnějších. Jednoduché a efektivní a drobná zrníčka prachu už nebudou na laku dělat ty malé škrábance, o kterých byla řeč výše. Pokud totiž budete používat dokola jen jednu špinavou vodu, ani žínka z mikrovlákna nespasí vše.
3. Používání jiných čistících prostředků místo autošamponu
Jar, Bang, Cilit a podobné prostředky zvládnou odstranit všechno a na mytí auta se zdají být vhodné - jde to s nimi snadno a rychle. Jenže tyto prostředky jsou na auto až moc dobré - odstraní z karoserie auta třeba i starý vosk, který na ní pochopitelně chcete zachovat. Protože nádobí na sobě nic takového nemá, mohou prostředky na ně být agresivní. Snáze odstraní zbytky po pečení kachny, ale na mytí auta jsou lepší šetrnější autošampony.
4. Neumývání míst, která nejsou hned vidět
Mnoho lidí myje auto jen na efekt, aby se co nejvíce líbilo. I to je lepší než nic, ale stejně jako si na svém těle nemyjete pouze hlavu, protože zbytek je přece pod oblečením, zaslouží si váš vůz péči nestarající se jen o jeho vnější slupku.
Zejména u starších aut se může vyplatit vystříkat vodou i podběhy, protože odtud dostanete bláto, vlhké listí, chemie ze zimního ošetřování silnic nebo cokoliv podobného. Když to tam zůstane, bude to držet vlhkost popř. to samo autu škodit. To vede ke rzi a rez k vysokým účtům za opravu karoserie auta. Také zde ale připomeňme prostor pod víčkem nádrže, vnitřní prahy dveří, víko kufru a další podobná zákoutí - je škoda namáhat se s čištěním vnějšku auta, když pak otevřete dveře a vykoukne na vás zablácený práh.
5. Umývání auta s prsteny či hodinkami na rukách
Při čtení těchto řádek si asi říkáte, že většinu lidí snad napadne, že hodinky můžou lak dost poškrábat, takže si je při mytí sundají. Jenže náramkové hodinky a další podobné věci nosíme na rukou tak často, že už ani nevnímáme, že je máme. Pustit se tak do mytí auta s nimi je docela časté, i u jinak citlivých lidí. Takoví si pochopitelně hned po prvním „zásahu” uvědomí svou chybu, jenže to už může být na autě dost velký škrábanec třeba od kovového pásku. A s prsteny je to podobné, mohou být stejně tvrdé jako hodinky a napáchat během chvilky velké škody.
6. Čištění kol a auta jednou žínkou
Zejména přední kola jsou většinou černá od brzdění; tyhle nečistoty jsou pevné částice a kvůli podobným mají diesely filtry DPF. Podstatné ale je, že to jsou pevné částice; jsou mikroskopické, ale pořád pevné, takže také můžou poškrábat lak. Je vhodné mít jednu žínku na auto a druhou na kola, kterou může nahradit i měkký kartáč nebo cokoli podobného - kola nebývají tak náchylná k odření jako lak vozu.
7. Ponechání auta k samovolnému uschnutí
Kapky, které zůstanou na autě po umytí, nejsou destilovaná voda a nejsou ani dokonale čistá voda. Tedy až na výjimečné případy ručních myček, do jejichž wapek za adekvátně vyšší cenu destilovaná voda opravdu teče. Něco takového jsme ale v České republice ještě nepotkali a váš domovní kohoutek též neude výjimkou. Někdy je ve vodě tolik minerálů, že jsou zaschlé kapky vidět i pouhým okem hned, jindy zanechají fleky viditelné pouze pod určitým úhlem. V každém případě je lepší vůz po umytí do sucha utřít jemným hadrem - zas tolik práce navíc to není a výsledek za to stojí.
8. Nepoužívání vosku
Voskování auta je leckdy práce na celý den a můžete zde toho vážně víc pokazit než spravit, pokud budete postupovat špatně, ale na internetu je nesčetně návodů, jak auto navoskovat správně. Základem ale je nějaký vosk vůbec používat. Přidá totiž další ochrannou vrstvu laku auta a také umytému autu dodá lepší lesk.
9. Svěření auta ruční myčce nevalné kvality
Myčky u čerpacích stanic jsme zavrhli hned, ale co ruční mytí aut? S jeho nabídkami se v posledních letech téměř roztrhl pytel, jenže to neznamená, že všechna taková místa odvedou práci stejně kvalitně. Pokud se tedy nechcete zdržovat s mytím sami, věnujte péči výběru podniku. Firmy ve sklepních garážích nákupních center nemusí být vždy tím nejlepším, třebaže ceny můžou napovídat něco jiného.
Bleskovky
- Kamera zachytila, jak mechanik naboural unikátní Ferrari F40, byla to ještě větší rána, než se zdálo z fotek
včera - Blbý den v práci? Tento mechanik měl horší, na kousky rozsekal vzácné Ferrari za desítky milionů s unikátní historií
17.1.2025 - Majitel obětoval Teslu, aby zachránil vzácné Porsche před ohněm. Sám si pomohl, ostatním zkomplikoval život kvůli baterce
16.1.2025
Nejnovější články
- K mání je dodnes skoro nová Škoda Octavia II s legendárním motorem 1,9 TDI, něco takového už se dávno nevidí
před hodinou - Pokud jste si ještě ráno přišli bohatí, zchladíme vás, ani na nová kola pro Ferrari Purosangue nejspíš nemáte
před 2 hodinami - Výrobce lákavých elektroaut zkrachoval s nulou na účtu a miliardovými dluhy. Ani se nepokusí nic spravit, přijde okamžitá likvidace
před 4 hodinami - CR vybral nejhorší auto roku 2024 a tentokrát to měl snadné. Vozu se marně pokouší zbavit i jeho zdejší kupci
před 5 hodinami - Může vzniknout druhý ráj elektromobilů podobný Norsku? Nemají na to ani Němci, natož pak Češi
včera
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 01.19. 09:59 - Spectral
- Řidiči, co to mají v ruce... 01.18. 16:22 - abgx1
- IT poradna 01.18. 14:49 - pavproch
- WAZE 01.17. 19:56 - abgx1
- Policejní kontroly a měření 01.17. 19:37 - řidičBOB
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 01.17. 13:31 - řidičBOB
- Rychlodotazy 01.17. 11:42 - Jaggie
- Fiat a vše kolem nich 01.17. 00:55 - Jaggie