5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč

(+ video) CVT není běžný automat ani dvouspojka, i když máte u voliče písmena P, R, N a D. Toto jsou věci, co jí nesvědčí anebo je zbytečné je dělat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč

15.8.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) CVT není běžný automat ani dvouspojka, i když máte u voliče písmena P, R, N a D. Toto jsou věci, co jí nesvědčí anebo je zbytečné je dělat.

Měli jsme tu pětice bodů, co nedělat v autě s automatickou převodovkou, v autě s manuální převodovkou i v autě s dvouspojkovou převodovkou. Existuje ale ještě jeden specifický typ automatického řazení, a to je CVT, Continuously Variable Transmission, převodovka s plynule měnitelným převodovým poměrem. Věnovali jsme se jí nedávno, popisovali jsme, proč je teoreticky blízká dokonalosti a proč jí právě to v očích zákazníků škodí.

Jason Fenske, náš přítel stojící za kanálem Engineering Explained na YouTube, nyní vysvětluje, co by člověk neměl dělat v autě s převodovkou CVT. Je to značné míry kombinace toho, co člověk nemá dělat s třemi výše zmíněnými typy převodovek, ale u CVT to mívá své specifické důvody.

Než se do toho pustíme, je třeba zmínit, že existují dva typy CVT - s hydrodynamickým měničem točivého momentu nebo se spojkou. Stejně jako v případě ostatních převodovek, i zde je potřeba nějak oddělit kola od motoru, když auto stojí, a právě k tomu slouží jedna z těchto dvou věcí. Zle ale dělá níže zmíněná pětka oběma, třeba ne ve stejné míře.

Podle názoru některých by se všechny tyto body (a případně i jakýkoli další) dalo shrnout do jediného - vůbec takovým autem nejezdit. Převodovky CVT ovšem mají své výhody a řadu aut není či nebylo možné koupit s ničím jiným. Můžeme mluvit o tom, že si v takovém případě automobilky šlapou po štěstí a dost možná budeme mít pravdu, ale to není tak podstatné. Jezdíte-li s CVT, uvažujete-li o volbě tohoto ústrojí a nebo vás prostě zajímá, čeho by se člověk měl vyvarovat, podívejme se právě na to.

1. Nevyřazujte na neutrál na křižovatce

Zdá to být jen logické, ale je to docela zbytečné. Proč? V CVT se spojkou ji elektronika rozpojí a vůz de facto je v režimu N, jen to zvládl sám, nepotřeboval k tomu akci řidiče a nikomu o tom neřekl. Má-li CVT hydroměnič, je to podobné, jako v automatické převodovce - nároky na hydroměnič při stání se zvoleným D jsou nepoměrně menší, než při běžné akceleraci. Ani zde tedy změna jízdního režimu není nutná, neboť ta představuje pro převodovku zátěž větší.


5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč - 1 - 5nedelatcvt vyrazovat na neutral

2. Neudržujte vůz stojící v kopci pomocí plynu

Je to lákavé, protože to jde samo. Jenže ani tomuto typu převodovky to dobře nedělá. Platí to zejména tehdy, jde-li o CVT využívající spojku, protože v takovém případě by spojka prokluzovala a opotřebovávala se více, než je to nutné. U CVT s hydroměničem to není až takový problém, není to neakceptovatelné, přesto to není doporučeníhodné. Ideální je prostě stát na brzdě, na takové zacházení je pohonné ústrojí stavěno a přizpůsobí se mu nejlépe.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč - 2 - 5veci nedelat at cervena na semaforu 02

3. Nevyřazujte na neutrál při jízdě z kopce

Tenhle bod můžeme skoro zkopírovat z článku o automatech, byť jedno specifikum tu je. Pokud jde o úsporu paliva, vyřazení pomoci může a nemusí - záleží na tom, co se kolem vás děje a kam na konci onoho kopce chcete jet. Pakliže např. dojíždíte k vesnici, na jejímž začátku stejně budete brzdit, je vážně lepší nechat zařazeno, neboť elektronika odstaví dodávku paliva, takže spotřeba je ještě nižší, než kdyby motor běžel na volnoběh, a ještě pošetříte brzdy.

U CVT navíc vstupuje do hry ještě jeden faktor - často je vlastní hybridům s převodovkou e-CVT, tedy spojenou s elektromotory. V takovém případě byste se nesmyslným vyřazením připravili o rekuperaci elektrické energie, která je alfou a omegou smyslu hybridního auta. Jinak i tady platí, že změna režimu mezi pohybem a stáním - tj. mezi P, R, N a D, je pro převodovku náročnější než běžný chod a provádět ji výměnou za nic je vážně nesmysl. Ovšem, pokud budete 13 km na neutrál plachtit z nějakého táhlého stoupání „tak akorát”, že nebudete muset brzdit a přesto nepojede příliš rychle, vyřazení z hlediska celkové efektivity těžko něco vyrovná. Sami si ale asi dokážete představit, jak moc bude taková situace častá...

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč - 3 - 5nedelatcvt neutral s kopce ilu
Z některých kopců se i více než hodí brzdit motorem, abyste provozní brzdy „neuvařili”

4. Neřaďte z N na D při vysokých otáčkách

Je to svým způsobem zaběhnutá praktika z vozů s manuálními převodovkami - sešlápnete spojku, zařadíte jedničku, posadíte otáčky výše, spojku rychle pustíte a při správném provedení je rychlý i čistý rozjezd je na světě. Ve voze s automatem, CVT nevyjímaje, se tak zdá lákavým poslat otáčky na N výše, přepnout na D a rychle se rozjet. Jenže tímhle rychle odstartujete leda zkázu vašeho vozu.

Toto škodí normálnímu automatu a extrémní nároky to klade i na převodovku CVT, a to v místech, kde na to není stavěná. CVT to škodí tak moc, že některé nejmodernější vozy - jak vidíme na případu hybridního Lexusu CT 2016 na videu níže - něco takového vůbec nedovolí. Pokud chcete co nejrychleji vystartovat, je lepší levou nohou sešlápnout brzdu, zařadit D, pravou přidat plyn a pak uvolnit brzdu. I tak dostane ústrojí zabrat, na něco takového by ale stavěné být mělo.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč - 4 - 5nedelatcvt neutraldrop 015 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč - 5 - 5nedelatcvt neutraldrop 02

5. Neřaďte z D na R, dokud auto úplně nestojí

Stejně jako u jakékoliv jiné převodovky, měnit režim z dopředného na zpětný není dobré dělat, dokud se kola vozidla zcela nezastavila. Před pár dny se provalilo, že na to svérázně upozorňuje zákazníky nových aut Ford a u CVT je situace podobná, i když jde o zcela jiný způsobu přenosu výkonu na kola.

Je zkrátka třeba počkat na úplné zastavení a pak teprve jednat. Tady vám ve špatném zacházení elektronika obvykle nezabrání, pravděpodobně se výrobci bojí, že by podobné někomu omezení mohlo někomu zabránit například rychle se „na vícekrát” otočit na silnici a někoho by to stálo život - tady je lepší přeživší člověk a „ublížené” řazení, nikoli naopak.

Pokud nejste trpěliví a na zastavení nepočkáte, můžete poškodit některé komponenty v převodovce. Není potřeba stát dlouho a hypnotizovat tachometr, kola se prostě jen nesmí točit, a to snad s elementárním citem pro řízení poznáte vždy.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč - 6 - 5nedelatcvt radit pred zastavenim 015 věcí, které byste nikdy neměli dělat v autě s převodovkou CVT. A proč - 7 - 5nedelatcvt radit pred zastavenim 02


Komu by stále nebyla jasná funkce CVT, přikládáme jednoduchou animaci

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.