5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu

Někteří lidé mají problém uvěřit, že je až 15 procent měření policejních radarů neplatných. Ukážeme vám pět případů, ve kterých je chyba zcela zjevná, přesto byl řidič vyzván k úhradě pokuty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu

16.7.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Někteří lidé mají problém uvěřit, že je až 15 procent měření policejních radarů neplatných. Ukážeme vám pět případů, ve kterých je chyba zcela zjevná, přesto byl řidič vyzván k úhradě pokuty.

Před pár měsíci jsme psali o tom, že policie při měření rychlosti chybuje častěji, než připouští. Ve světě se hovoří až o 15 procentech neplatných záznamů, při kterých technika z různých důvodů nezachytila správné auto nebo nezaznamenala skutečný přestupek. U nás se o ničem takovém nemluví. Policie o výsledcích své práce nepochybuje a úřady, ke kterým se můžete odvolat, běžně také ne.

V reakci na náš článek se nám ozvala řada z vás s tím, že takové chybovosti nevěří, a to přesto, že jsme dokumentací samotného výrobce jednoho z měřících zařízení poukázali na spoustu možností, jak může chybovat samotná technika či její obsluha. Dali jsme proto dohromady pětici kuriozit různého charakteru ze světa, které vám na konkrétních případech ukážou, kdy radary a dopravní kamery také mohou selhat. A jakkoli jde často o naprosto zjevná pochybení, přesto se zaznamenané případy vždy dostaly až k rukou domnělého přestupce.

Všechny podobné chyby jsou výsledkem zjednodušeného přístupu autorit, které slepě spoléhají na práci automatického systému. Vždy je potřeba zohledňovat několik aktuálně probíhajících jevů, které mají vliv na konečnou fotografii. Auto zachycené v objektivu nutně nemusí jet nedovolenou rychlostí a přítomnost vozidla v kontrolní zóně samo o sobě neznamená pochybení.

Kromě meteorologických jevů je důležité brát v úvahu lidský faktor. Pověřené osoby bez myšlení akceptují obrazový materiál z certifikovaného měřiče a už neřeší okolní podmínky pořízení fotografie. Už samotná instalace kamery může být špatná, špatná identifikace čísel registrační značky nebo obvinění řidiče vedlejšího vozu také není výjimečná. Možností zkreslení je zkrátka nespočet, následující příklady jsou jen tragikomickou špičkou ledovce.

1. Náklaďák jedoucí 233 km/h

Řidič nákladního automobilu GAZ Luidor 225000 dostal obeznámení s přestupkem, kterého se měl dopustit na silnici v Uljanovské oblasti v Rusku. Stroj upravený pro přepravu čtrnácti cestujících se podle špatně nastavených kamer rozjel na 233 km/h. Samozřejmě nic takového se nestalo, ale pokuta přesto přišla. Všimněte si, že řidič na fotografii ani nemá ruce na volantu. Trest byl po přezkoumání zrušen.


5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu - 1 - Chyby dopravnich kamer priklady Rusko 01

2. Překročení povolené rychlosti v autě, které vůbec nejelo po silnici

Ve městě Nižněkamsk na silnici vedoucí podél břehu řeky Kamy západně od Moskvy vyfotil radar automobil naložený na vleku, kterak jede 82 km/h v místech, kde je povolená šedesátka. Hyundai putoval do autoservisu, když ho chytil dohled a samostatně určil jako vůz překračující maximální povolenou rychlost. Výzva k úhradě byla stornována. Orgány chtěly potrestat řidiče odtahového vozidla, toho ale kamera vůbec nezachytila.

5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu - 2 - Chyby dopravnich kamer priklady Rusko 02

3. Lada Niva jedoucí 206 km/h

Na domovskou adresu majitel záchranářského auta postaveného na základech Lady Niva přišla pokuta za překročení rychlosti. Vozidlo bylo zachyceno při 206 km/h, reálná maximální rychlost dosahuje 110 km/h. Reakce záchranářů pobavila celý internet. Díky závodní Nivě prý dorazili k neštěstí ještě o dvě minuty dříve, než se stalo. Kontrolní měření nenašlo chyby na přijímači, přesto úřady svůj požadavek stáhly jako absurdní.

5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu - 3 - Chyby dopravnich kamer priklady Rusko 035 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu - 4 - Chyby dopravnich kamer priklady Rusko 04

4. Opuštění jízdního pruhu odrazem vozu

Řidič SUV Nissanu měl zaplatit pokutu za nedovolené opuštění jízdního pruhu, jenže kamery zareagovaly na odlesk siluety vozu a jeho předních světel na mokré silni. Případ měl široký veřejný ohlas. Státní dopravní inspekce rychle zrušila pokutu a během opravného opatření vyřadila 113 kamer nad silnicemi. Dodavatelská firma konstatovala, že byly zjištěny nedostatky v algoritmu analýzy obrazu.

5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu - 5 - Chyby dopravnich kamer priklady Rusko 05

5. 654,2 km/h v Opelu Astra

Jeden z nejčerstvějších případů se odehrál v belgické provincii Henegavsko, kterou též hlídají také samočinné radary. Jeden z nich se doslova pomátl, když vyrobil důkazní materiál s rychlostním rekordem na veřejné silnici. Podle měření měl muž za volantem obyčejného Opelu Astra uhánět městem Quiévrain rychlostí 654,2 km/h i po odečtení tolerance.

5 případů selhání radarů a dopravních kamer. Zde policie musela uznat chybu - 6 - Rychlostni rekord pokazeny radar Belgie 01

Je to opravdu jen pět vybraných případů z reálného života, do jednoho naprosté absurdity, které se zkrátka nemohly stát. Že by si nesmyslů někdo z policistů nebo úředníků všiml? Kdepak. I tyto případy se dostaly až k rukám řidičů údajně nerespektujících stanovená pravidla, vedle nich se musíme ptát, kolik je stornováno ještě před odesláním, kolik je zrušeno bez toho, že by začaly kolovat po internetu a kolik někdo prostě zaplatí, protože ani nechce přemýšlet, jestli jel před pár týdny tam či onde mohl opravdu jet o nějaký ten kilometr v hodině rychleji..

Oněch 10 až 15 procent nebude přehnaných, tyto systémy zkrátka chybují. Stejně jako lidé, kteří je obsluhují. Pokud tedy nejste přesvědčeni, že jste údajný přestupek opravdu spáchali, braňte se - při přezkoumání měření se na chybu přijde i v méně zjevných případech.

Zdroj: Auto.ru, Perles rares de Belgique@Facebook

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.