Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
VW zametl Dieselgate pod koberec, jeho „oprava” TDI ale rozčiluje stále více lidí
12.2.2019 | Petr Prokopec
Naftový skandál Volkswagenu se stává pomalu zapomenutou záležitostí, ne však pro ty, kterých se dotkl. Nemluvíme teď o samotnému podvodu, ale následné opravě, který pro stále více lidí opravou není.
Dnešní uspěchaná doba už odsunula kauzu Dieselgate do pozadí a mohlo by se zdát, že už se s ní její strůjce vyrovnal a může si konečně oddechnout. Jenže realita je o jiná. U nás se o tom nemluví, neboť předpokládáme, že dodatečným modifikacím motorů TDI se tu maximum lidí vyhnulo a nikdo jim je pořádně nenutil. Ve Velké Británii, kde VW musel modifikaci dotčených motorů slíbit úřadům a provádět ji stůj co stůj, je ale situace odlišná.
Tamní motoristé si již delší čas stěžují, že úpravy, které Volkswagen u jejich vozů provedl, jim pokazil jinak milovaná auta Upravený software u jejich vozů kromě snížení emisí NOx zhoršil spotřebu i jízdní dynamiku, což jim vadí více než je těší snížení emisí.
O těchto problémech jsme se zmiňovali v minulosti nejen v souvislosti s britskými motoristy, dnes ale zůstaneme věrni jim. Nová data totiž dokazují, že rozhodně nejde o banalitu či vyřešený problém, nad který by Volkswagen mohl mávnout rukou. Podle šéfa britského zastoupení německé automobilky Paula Willise bylo na ostrovech modifikováno již více než 870 tisíc aut, před vládní komisí tento muž současně přiznal, že firma eviduje také přes 28 tisíc stížností. To ve srovnání s rokem 2017 představuje nárůst o 70 procent, navíc je jasné, že každý nespokojený zákazník si nebude oficiálně stěžovat.
Nejde však pouze o záležitost spojenou s Volkswagenem, byť většina stížností míří za motory 1,6 TDI a 2,0 TDI z rodiny EA189, jež byly vyrobeny v rozmezí let 2007 až 2015. Mimo to ale zákazníci mají problém také s modifikacemi u šestiválcových a osmiválcových agregátů, jimiž byly osazeny různé modely Audi a Porsche. Těchto aut jezdí po Británii celkově asi 55 tisíc.
Vyjma poskytnutí těchto informací VW Group víceméně hraje mrtvého brouka a nejspíše doufá, že celý problém zmizí sám. Jak říká Willis, „je důležité mít na mysli, že technické modifikace byly implementovány do takřka 7,5 milionu aut napříč Evropou, a jak již bylo zmíněno výše, také do více než 850 tisíc vozů ve Velké Británii. Většina zákazníků přitom byla spokojena a uvedla, že po úpravách nezaznamenala problém.“
To podle Garetha Pritcharda, zakladatele fóra sdružujícího majitele dieselových vozů VW, nemusí být až tak úplně pravda. „Ve Velké Británii dostalo softwarovou modifikaci již 870 tisíc aut, přesto však nebylo jedinému majiteli vysvětleno, co úprava skutečně udělá s jeho vozem. Víme, že existuje spousta naštvaných řidičů, kteří zaznamenali identický problém, ovšem Volkswagen jim jej neozřejmil. Navíc se domnívám, že počet stížností je značně podhodnocený, neboť ne každý majitel se odhodlá k tomu, aby něco napsal,“ potvrzuje výše zmíněnou domněnku Pritchard.
Bude tedy zajímavé sledovat, jak se Volkswagen s celou záležitostí vypořádá. Willis už musel znovu na „vládní kobereček“ a je takřka jisté, že problém jen tak z povrchu nezmizí. Naopak se může ještě více rozhořet, neboť Volkswagen ještě neosadil novým softwarem ještě zhruba 290 tisíc aut. Počítány jsou v to přitom nejen vozy s motory V6 a V8, ale i ty, jejichž majitelé dodatečnou modifikaci tvrdošíjně odmítají.
Je otázkou, jak si bude Volkswagen v případě stížností počínat. Willis znovu zopakoval, že postoj automobilky k motoristům dotčeným podvodným softwarem se nikterak nezměnil - i nadále tedy Němci nenabídnou v Evropě zákazníkům žádnou kompenzaci. Minimálně v britském případě ale možná budou muset svou strategii změnit, zvláště u lidí, kterým modifikace prokazatelně zhoršily vůz. Jinak je čekají soudní spory, ve kterých mohou mít problém uspět.
Počet Britů nespokojených s modifikacemi „cinklých” dieselů neustále narůstá, řada z nich dokonce již podala i hromadnou žalobu, na snímcích vidíme jednoho z z majitelů staršího Touranu 1,6 TDI, u něj došlo k prokazatelnému poklesu výkonu a snížení spotřeby
Zdroj: Autocar
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
včera - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nejčtenější články
- Designér „spravil” vzhled nového vrcholného Ferrari. Stačilo pár tahů myší a největší kontroverze jsou pryč
23.10.2024 - K mání je dodnes zánovní auto, které vás vrátí do dob, kdy byl Opel králem Evropy, zastavila ho až rez a poruchovost
23.10.2024 - Dobíjecí hybridy měly být tím nejlepším z obou světů, nakonec jsou tím nejhorším, spojují nevýhody obou koncepcí
23.10.2024 - Pokus VW o elektrické MPV a dodávku v jednom nechce skoro nikdo, prodaná auta s minimálním nájezdem ztratila na ceně až 600 tisíc
24.10.2024 - Šéf Fordu už půl roku jezdí čínským autem a říká, že je fantastické. „Nechci se ho vzdát,” praví
24.10.2024
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva