Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde

Zákazníků elektrických aut není moc, ale existují. Proč taková auta kupují? Právě na toto téma se otevřeně rozpovídal Gregory Gillaume z Kie na základě rozsáhlého výzkumu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde

19.9.2019 | Petr Prokopec

Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zákazníků elektrických aut není moc, ale existují. Proč taková auta kupují? Právě na toto téma se otevřeně rozpovídal Gregory Gillaume z Kie na základě rozsáhlého výzkumu.

Pokud přijde řeč na možné vlastnictví elektromobilu, pak se v anketách nemalé procento lidí obvykle vyjádří kladně. To není až tak překvapivé, neboť mnozí nemají problém s tím, aby relativně hlučný, ne až tak efektivní a ekologický spalovací agregát nahradila jednotka, od které lze očekávat jen ticho, vzhledem k výkonu zajímavou dynamiku a příznivý vliv na přírodu. Když ale přijde na koupi, do elektrického auta investuje málokdo.

Někteří to ale přesto dělají a okolí je obvykle má tendenci vnímat jako lidi s velkými ohledy k okolí a přírodě. U části lidí to jistě platit bude, zvláště na některých trzích, obecně to ale neplatí ani omylem - kvůli přírodě si elektrická auta nekupuje téměř nikdo, skoro všichni si je kupují pro peníze.

K takovému závěru dospěla Kia na základě dva roky trvajícího průzkumu trhu. „Lidé v Evropě v současné době kupují elektrická auta jen ve chvíli, kdy je to pro ně ekonomicky výhodné. Mysleli jsme si, že věří, že musí něco udělat pro planetu, ale po dvouletém studiu trhu víme, že tomu tak není. Hnací silou jsou opravdu jen peníze,“ uvedl v neobyčejně otevřeném prohlášení viceprezident značky Gregory Guillaume.

Narážel tím jednak na nižší provozní náklady, které ale mohou přijít ke slovu pouze tehdy, kdy pořízení elektromobilů zlevní všemožné dotace, systémy bonusů a malusů a podobná opatření. Elektromobily totiž díky tomuto způsobu mohou opravdu nakonec vycházet levněji než auta se spalovacím motorem. Typickým takovým příkladem je Norsko, kde se díky pobídkám dá často odmazat až polovina ceny. Země si přitom takovou politiku může dovolit zejména díky vývozu ropy, v podstatě tedy sice káže vodu, ovšem pouze proto, že vydělává na vínu.

I přes veškeré dotace však automobilky za zvyšující se prodeje elektromobilů příliš šťastné nejsou, na každém totiž prodělávají značnou sumu peněz. Nic jiného si ale bohužel nemohou dovolit kvůli stále přísnějším emisním normám. „Už nemůžeme prodávat pouze normální auta. S ohledem na aktuální emisní cíle potřebujeme, aby na šest nebo sedm benzinových či dieselových vozů připadl přinejmenším jeden elektromobil. A to jen kvůli limitům, které byly stanoveny pro začátek,“ dodává Guillaume s tím, že bude už jen hůře.

„Každé tři nebo čtyři roky se ovšem průměr, který bude každá značka potřebovat, aby prošla. Bude to tedy těžší a těžší. Cílem Evropské unie evidentně je plná elektrifikace,“ říká dále. Gillaume dále uvádí, že pokud se automobilky Bruselu nepodvolí, musely by přenést pokuty na zákazníky. Ti by následně museli za auta platit o 50 až 75 tisíc korun více. Je ale možné, že to bude pořád levnější než pořízení elektromobilu za standardní cenu bez podobného penále.

Gillaume je zároveň zástupcem další velké automobilky, který nedává přílišné naděje v rámci zlevnění elektromobilů. Stojí za tím hlavně baterie, jenž momentálně vyrábí jen pár společností. A ty nestíhají vykrývat ani aktuální objednávky, do budoucna tak lépe nebude. Zvláště když docházet mají vzácné kovy potřebné k jejich výrobě. V tomto ohledu ale Gillaume vidí jistou naději, neboť totéž bylo zmiňováno po několik desítek let v souvislosti s ropou.

Ovšem i tak nevidí v bateriové elektrifikaci světlo na konci tunelu, místo toho jsou takové elektromobily pouze přechodnou zastávkou směrem k vodíkové technologii. Ta ale bohužel aktuálně nemá takovou podporu. Gillaume přitom uvádí, že stávající změny jsou natolik masivní, že změní tvář celého průmyslu. Investovat je proto více než kdy jindy třeba chytře.

Je bohužel smutné, že si Brusel postavil hlavu, se kterou nepohne názor jediného odborníka. Aktuálně tak lze jako pozitivum vidět pouze tu skutečnost, že chystané elektromobily budou stylizovány více konvenčně, aby oslovily mainstreamové publikum. Dosavadní snahy o dramatický jiný styl byly totiž hnány tím, že majitelé elektromobilů se od vlastníků „špinavých aut“ chtěli více lišit. To ale již do budoucna nebude třeba, nic než elektrická auta jednoho dne v nabídce nebude. Nebo alespoň dle Bruselu být nemá.


Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde - 1 - Kia e-Soul 2019 nova sada 07
Gregory Guillaume bateriovým elektromobilům příliš nefandí...

Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde - 2 - Kia e-Soul 2019 nova sada 01Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde - 3 - Kia e-Soul 2019 nova sada 02Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde - 4 - Kia e-Soul 2019 nova sada 03Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde - 5 - Kia e-Soul 2019 nova sada 04Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde - 6 - Kia e-Soul 2019 nova sada 05Viceprezident Kie otevřeně řekl, proč lidé kupují elektromobily, o planetu jim nejde - 7 - Kia e-Soul 2019 nova sada 06
...považuje je pouze za nucený diktát Bruselu. Vozy jako Kia e-Soul jsou podle něj jen přestupní stanicí na nevyhnutelné cestě k vodíkové technologii

Zdroj: Car Advice

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.