Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
V prodeji se objevila 28 let stará kráska, z nichž většinu sežrala rez, tato je jako nová
7.8.2020 | Petr Miler
Byl to šampion v aerodynamice a i u nás velmi populární auto. Z téměř 240 tisíc vyrobených kusů nezbylo skoro nic a většina ze 182 aut nabízených v EU nestojí za moc. Tento je jako nový.
Za pár týdnů uběhne neuvěřitelných 31 let od chvíle, kdy Němci ohromili svět krásným kupé. Na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1989 strhli plachtu z Opelu Calibra, a dali tak za vznik jedné z ikon své doby. Vizuálně nadčasový automobil dodnes nevypadá staře a jeho design nebyl samoúčelný. S neobvykle nízkým součinitelem aerodynamického odporu Cx 0,26 šlo o šampiona v aerodynamice své doby - dodnes nevzniklo mnoho automobilů, které by jej překonaly.
Sportovnímu Opelu se dařilo i po prodejní stránce, na relativně velké kupé je bilance 240 tisíc vyrobených aut ohromující a dnes v této třídě aut absolutně neopakovatelná. Mohlo jít snadno o vůz, který by i dnes lákal do bazarů nejednou zájemce o atraktivní kupé za dobré peníze, nebýt jedné věci - koroze. Calibra měla chabou ochranu proti prorezivění a naprostá většina vyrobených aut za poslední dekády zmizela z povrchu země. Na Mobile.de je dnes v prodeji pouhých 182 aut z celé Evropy, což je neuvěřitelně malé číslo, uvážíme-li rozsah produkce a ukončení výroby až v roce 1997.
Najít v prodeji originální, nezrezlou a opravdu pěknou ojetou Calibru je dnes skoro nadlidský úkol, jedna taková se ale nyní na trhu objevila. Stále elegantní kupé se sportovními choutkami na fotkách níže má na tachometru pouhých 18 982 kilometrů a je jedním z nejzachovalejších exemplářů, které jsme za poslední roky viděli - po většinu času měla jediného majitele, který ji vždy garážoval a pečlivě udržoval. Navíc to byl Ital, takže zimní silnice pomalu ani nemohla poznat.
Emoce vůz nebudí jen ve statické poloze, neboť jde o nejlepší variantu, která byla v roce 1992 v nabídce - verzi Turbo 4x4, jejíž přeplňovaný dvoulitr posílá výkon až 150 kW (204 koní) na všechna čtyři kola přes manuální převodovku. S tím už naděláte i nějakou jízdní parádu, třebaže skoroveterán už k divokým hrátkám na silnicích vyloženě nesvádí. O to větší radost lze mít ze stavu vozu - venkovní lak zůstal ušetřen škrábanců, příplatkové hliníkové disky vypadají jako z výroby a i motorový prostor vypadá velmi dobře.
Prostor pro posádku první majitel zjevně udržoval, snad jen na volantu a dveřích je vidět, že auto najelo více než pár set km, zbytek ovládacích prvků obstál bez poškození. Látkové sedačky s náznakem anatomického vykrojení vypadají jako nové.
Prodejce z nizozemského Waalwijku garantuje jediného majitele za celou dobu existence vozu i pravost udávaných km - nakonec, prostoru k pochybám tu mnoho není. Cena 29 350 Eur (asi 769 tisíc Kč) je vysoká, ale s ohledem na výjimečný stav vozu i jeho provedení nepřekvapivá. Turba ve výjimečném stavu se s cenou za hranici 500 tisíc Kč dostala už před léty a tato Calibra do budoucna na hodnotě jistě též neztratí. Tedy, pokud ji ušetříte kontaktu se zimním posypem silnic jako její italský kupec.



















Aktuálně nejzachovalejší Opel Calibra v prodeji v Evropě vypadá skutečně jako nový, naprostá většina jeho sourozenců dávno zrezla. Je to zajímavá, vrcholná verze s 250 koňmi, manuálem a pohonem 4x4. Foto: ER Classics, Mobile.de
Zdroj: Mobile.de
Bleskovky
Nové BMW M5 kombi dostalo ostudně nakopáno od 6 let starého soka druhé bavorské značky, svůj výkon zabilo absurdní hmotností
včeraNejnadějnější nováček letošní Formule 1 přelstil italské zákony, svůj víc jak 600koňový Mercedes může řídit okamžitě
13.4.2025Mercedes potichu změnil své ikonické logo, náhrada je smutným symbolem lacinosti, která stíhá celý obor
12.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Další těžké zranění Jorge Martina včera 14:00
- Yamaha Tour 2025: otestujte motocykly značky Yamaha včera 12:32
- Maverick Vinales potrestán 13.4.2025
- Další trumf pro Marca Marqueze 13.4.2025
- Vítězem Moto2 Aron Canet, 10. Filip Salač 13.4.2025
Nejnovější články
EU chce zakázat používání karbonových vláken, protože Cirkus Brusel nikdy nepřestává hrát
před hodinouOvečkin může Gretzkymu sebrat všechno. Po rekordu za počet gólů může získat i vzácný Rolls-Royce, který za tento počin dostal
včeraProdejní data ukazují, jak rychle se Číňané rozpínají v Evropě i po světě, to jen EU zase unikla podstata
včeraMercedes končí s dalšími dvěma modely, v době úspor musí pryč z nabídky vše, co není dostatečně „progresivní”
včeraNové BMW M5 kombi dostalo ostudně nakopáno od 6 let starého soka druhé bavorské značky, svůj výkon zabilo absurdní hmotností
včera
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.14. 20:32 - M.Z.
- S větrem ve vlasech.... 04.14. 19:35 - jerry
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.14. 19:00 - Truck Daškam
- Dříve M135i, nyní ///M2 04.13. 19:23 - Vrooom
- Politický koutek 04.13. 11:16 - Zajda
- Onboard videa 04.13. 10:59 - brnenska.odchytova
- Detektory policejních radarů 04.12. 06:22 - řidičBOB
- whitelist & blacklist 04.11. 17:09 - pavproch