Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Toyota: elektromobily děláme pro regulace, downsizing obejdeme Atkinsonem
15.10.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Jeden z členů vedení Toyoty otevřeně přiznává, že elektromobily by jen pro zákazníky nikdo nevyráběl. Střízlivě přistupuje také k CVT a přeplňování.
Koei Saga, jeden z šéfů oddělení vývoje a výzkumu pohonných systémů Toyoty, se rozhovořil o budoucnosti automobilky. Zpochybnil současné trendy jak v případě elektromobilů, tak u downsizingu a přeplňování a nakonec také v případě převodovek CVT. Nastínil rovněž, jak vypadají plány Toyoty s palivovými články.
Mnohé automobilky v poslední době masivně sázejí na snižování papírové spotřeby paliva zmenšováním objemu motorů a přeplňováním, Toyota se ale zatím ve svých autech drží, pomineme-li hybridy, osvědčených řešení. Saga připouští, že Japonci se k tomuto trendu chtějí také připojit, ale nejspíš jen u některých svých modelových řad, například u nového crossoveru Lexus NX. Vývojář největší světové automobilky však věří, že větší objem motorů, pracujících v Atkinsonově cyklu, zajistí při zachování nízké spotřeby lepší akceleraci díky vyšší teplotní efektivitě motoru.
Princip Atkinsonova cyklu je v tom, že na rozdíl od tradičního Ottova cyklu, který používá většina spalovacích motorů, je sací ventil otevřen ještě asi 25 % kompresního cyklu pístu a část nasátého vzduchu se tak vrátí zpět do sání. Výsledkem je rozdílný kompresní a expanzní poměr, přičemž na konci expanzního poměru je tlak ve spalovací komoře zhruba roven atmosférickému. To znamená lepší využití energie z paliva, avšak kvůli menšímu objemu nasátého vzduchu je litrový výkon oproti motoru, pracujícímu v Ottově cyklu, nižší. Nejen Toyota tento cyklus používá ve svých hybridech.
Nemáme tedy očekávat, že by Japonci vsadili jen a pouze na přeplňování jako to udělal Volkswagen, ostatně Saga v této souvislosti řekl, že přeplňování „nedělá svět lepším” - s čímž zejména u čistokrevných sportovních vozů souhlasíme, ačkoliv příznivci Imprez STI a Lancerů Evo mohou protestovat. Saga dodal, že většina lidí si přeplňované motory kupuje kvůli výkonu, ne kvůli nižší spotřebě.
Na poli převodovek chce Toyota pokračovat ve vývoji nejen systémů CVT, ale i tradičních automatů. Převodovky s plynule proměnným převodem totiž mají své limity po stránkách výkonu motoru a hmotnosti auta. CVT v Corolle nebo Yarisu prý dává dobrý smysl, ale třeba SUV Highlander nebo sedan Camry jsou na tuto převodovku příliš velké.
Odkud brát energii pro pohon elektromotorů? Zatímco většina výrobců sází na lithium-iontové baterie, Toyota zdůrazňuje výrazně delší životnost těch nikl-metal-hydridových. U Priusu Plug-In je použití lithia dle Sagy nutností, jeho příští generace však může mít baterie kombinované.
Ve vývoji palivových článků Toyota také pokračuje, avšak jsou zatím stále dost drahé. Do roku 2015, kdy se mají současné prototypy, které se ukážou na listopadovém autosalonu v Tokiu, dostat do sériové výroby, chce Toyota hlavně snižovat náklady na výrobu palivových článků. Do roku 2020 by se měla cena takto poháněného auta dostat zhruba na úroveň plug-in hybridů a níže, než u elektromobilů.
Elektromobily však Koei Saga příliš nepodporuje - řekl, že jak Toyota, tak v podstatě většina velkých automobilek, je vyrábí jen a pouze proto, aby splnily přísné emisní limity. Hovořil o Kalifornii, my ale můžeme zmínit i celou Evropu. To znova potvrzuje poměrně zásadní věc, na kterou úřady buď záměrně zapomínají, nebo ji vůbec nechtějí vzít na vědomí - že kromě nich si nikdo elektromobily ve svém životě nepřeje. Dokládají to také jednak velmi slabé prodejní výsledky elektrických aut a nakonec i nové plány automobilek.
Toyota se tedy na vlnu přeplňování a CVT pouští s chladnou hlavou a otevřeně říká, jak to je s auty na elektřinu. Budou tato slova, pocházející z horních pater managementu jedné z největších automobilek na světě, mít nějaký vliv na úřady, které jsou čím dál více odtržené od reality? To už bohužel moc nadějně nevidíme...













U Corolly a Yarisu převodovka CVT dle Koeiho Sagy smysl dává...
... třeba u Camry ale kvůli hmotnosti a výkonu prý už moc ne
Zdroj: Autonews
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
včeraHybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
31.3.2025Starý dobrý osmiválec ve srovnání rozstřílel novou Teslu Model 3 Performance. Nechal ji v prachu úplně ve všem
30.3.2025
Nejnovější články
Zájem Němců o elektromobily zůstává u dna, jejich nařizování odmítají úplně. Jsou si velmi dobře vědomi jejich nedostatků
před 3 hodinamiBrusel už vám jde i po řidičáku. Chce celoevropské zákazy řízení, smysl to nedává z podstaty
včeraTakhle VW reaguje na svůj úpadek? Chce, aby sama řídila i jeho spalovací auta, to ho opravdu nespasí
včeraPokud máte dost odvahy a aspoň 2 miliony, můžete si pořídit poslední Ferrari dostupné s manuálem a motorem uprostřed. Charisma má
včeraGiugiaro vyškolil Teslu, takhle se dělá hranaté auto s nelakovanou karoserií. Vše platil mexický miliardář
včera
Živá témata na fóru
- Politický koutek 04.02. 09:03 - jerry
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.02. 08:10 - řidičBOB
- Policejní kontroly a měření 04.01. 21:35 - jerry
- databáze radarů v ČR (a jeden konkrétní v Krchlebích) 04.01. 21:21 - řidičBOB
- Rychlodotazy 04.01. 20:46 - řidičBOB
- Onboard videa 04.01. 20:28 - řidičBOB
- Jednostopé okénko 04.01. 20:20 - řidičBOB
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.01. 17:05 - řidičBOB