Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Toto jsou nejbezpečnější auta roku 2016 podle Euro NCAP, jsou jen tři
15.12.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
V Bruselu letos jeli opět podle nových pravidel počítajících i s jakýmsi dvojím metrem, při výročním hodnocení ale uplatněn nebyl. Toto jsou ti nejlepší.
Regulérní crash testy Euro NCAP jsme uzavřeli před pár dny, kdy bruselská organizace publikovala výsledky letošního posledního kola. Stejně jako každým rokem tu ale máme ještě „třešinku na dortu“, kterou je vyhlášení nejlepších z nejlepších. Jde o vozy, které zabodovaly nejvíce nejen v konkrétních testovaných kategoriích, ale také ve své obchodní třídě. Euro NCAP zdůrazňuje, že tato auta nemají být navzájem poměřována, nicméně jelikož ve všech případech získala pět hvězd, člověk se tomu nejspíše neubrání.
Dále bruselská organizace dodává, že pro kvalifikaci do „Best in Class“ neplatí tzv. dvojí metr. Tedy způsob, jakým je letos umožněno dosahovat lepších výsledků než dříve. Značky mohou přihlásit k testům vozy nejen se standardní výbavou, která nemusí zahrnovat prvky jako autonomní brzdy či monitoring jízdních pruhů, bez kterých se dnes již pět hvězd neuděluje, ale také s příplatkovou. To pak vede k dvojímu hodnocení jednoho modelu.
K této problematice jsme se v průběhu roku vyjádřili již mnohokrát, pár slov ale zazní i dnes. Euro NCAP se s její pomocí snažilo vyzdvihnout důležitost výše zmiňovaných elektronických berliček, možná ale i trochu paradoxně poukázalo spíše na to, jak tyto asistenční systémy ovlivňují celé hodnocení, aniž by měly vliv na výsledek nárazových testů samotných.
Kromě toho, pokud pomineme kategorii asistenčních systémů a bezpečnosti chodců (zde totiž autonomní brzdy skutečně dávají smysl), pak je poněkud nepochopitelné, že elektronické berličky ovlivňují pouze ochranu dospělé posádky, nikoliv dětí. Ty přitom samozřejmě jedou ve stejném voze, v případě možného nárazu se nebudou válet někde daleko v bezpečí obývacího pokoje na gauči.
Toliko ale jen pro vysvětlení onoho dvojího metru. Nyní už k nejlépe hodnoceným vozům letošního roku. Dle našeho zvyku si je probereme podle abecedy, přičemž vůči minulosti zde máme pouze tři vítěze - loni jich bylo osm. Absenci dalších vozů osvětluje Euro NCAP tím, že ostatní segmenty byly zastoupeny jen málo modely.
Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.
Přehled výsledků nejlépe hodnocených vozů Euro NCAP pro rok 2016

1. Hyundai Ioniq
Při pohledu na základní cenu korejského liftbacku asi nepřekvapí, že autonomní brzdy jsou součástí standardní výbavy. Nicméně i přes to Hyundai Ioniq neprošlo testy zcela hladce, v rámci ochrany dospělých při nárazu celou částí přídě došlo k podklouznutí pánve figuríny zadního cestujícího pod bezpečnostní pás. Tím bylo navýšeno riziko poranění, hodnocení tak kleslo na 91 %. Ani ochrana dětí pak není zcela prvotřídní, neboť u desetiletých ratolestí je ve vysokém ohrožení hrudník. Zisk 80 % je tak možná až překvapivý.
Za ochranu chodců pak Ioniq získává 70 procent, za čímž stojí riziko poranění nohou pěších. Ve finále tu pak máme elektronické berličky, kde je již vše v pořádku. Korejskému modelu nechybí „omezovač rychlosti“, za který získává 1,5 bodu. Právě takto malý příděl přitom stačí k tomu, aby celkové hodnocení v této kategorii stouplo ze 70 procent, jež obdrželo např. Audi Q2, které daný systém překvapivě nemá, na 82 %.
Tabulka s klíčovými výsledky Hyundai Ioniq
Záběry s následky jednotlivých testů
Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Hyundai Ioniq na stránkách Euro NCAP.
2. Toyota Prius
Při pohledu na výsledky nové Toyoty Prius budou asi u japonské automobilky otevírat šampaňské, neboť hybridní hatchback získal pět hvězd a opravdu působivé procentuální hodnocení. Nicméně i v jeho případě došlo na kritiku, a to opět díky menší ochraně dospělých při bočním nárazu. Jelikož přitom o špatně nafouknutém airbagu testovací komisaři nemluví, můžeme se domnívat, že jde o horší konstrukci než u Suzuki Baleno, které bylo testováno ve stejném kole jako japonský hybrid. To nám dokládá součet bodů z jednotlivých testů po odečtení hodnocení automatických brzd - v takovém případě je na tom Prius hůře než jeho kolega ze Země vycházejícího slunce. Nicméně Euro NCAP v tomto případě udělil 95 %.
V případě ochrany dětských pasažérů již žádnou kontroverzi nenajdeme, dosažených 82 procent lze tak považovat za objektivní verdikt. Obdobně je pak na tom ochrana chodců (77 %), pokud bychom brali do úvahu pouze pěší a nikoliv posádku vozu. Kritiky se v tomto ohledu dočkaly pouze lemy čelní kapoty, jež jsou nebezpečné pro pánev chodců. V rámci elektronických berliček pak asi již nemusíme nic dodávat, součástí standardního paketu Toyota Safety Sense jsou jak automatické brzdy, tak i monitoring jízdních pruhů a 85procentní verdikt tak nepřekvapí.
Tabulka s klíčovými výsledky Toyoty Prius
Záběry s následky jednotlivých testů
Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Toyoty Prius na stránkách Euro NCAP.
3. Volkswagen Tiguan
Jsme u posledního vozu, a sice u německého SUV postaveného na modulární platformě MQB. S ohledem na značnou příbuznost se španělským Seatem Ateca je překvapivé, že Euro NCAP si podalo oba vozy - u mnoha dalších spřízněných vozů totiž takto nečiní. Ukázalo se, že koncernoví sourozenci se liší více než jen vzhledem, neboť kupříkladu za ochranu dospělých získává Volkswagen Tiguan 96 procent, Ateca 93 %. Tiguan nabízí lepší ochranu při bočním nárazu.
Bezpečnost dětí je však již u obou vozů identická (84 %), přestože u Volkswagenu výtky kromě většího rizika u šestiletých ratolestí mířily také na problémy při usazování univerzálních sedáků vzadu uprostřed. Aktivní kapota pak lehce navýšila hodnocení u ochrany chodců na 72 procent, u elektronických berliček je největší změnou přítomnost monitoringu jízdních pruhů. Díky tomu Tiguan získává 68 %, přestože za omezovač rychlosti má horší hodnocení než Ateca. To samé pak platí v rámci autonomních brzd, které u Seatu reagují při vyšších rychlostech.
Tabulka s klíčovými výsledky Volkswagenu Tiguan
Záběry s následky jednotlivých testů
Zjistěte více: Kompletní výsledky crash testu Volkswagenu Tiguan.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Úplně poslední VW Golf GTI s manuální převodovkou se smutně v tichosti prodal u dealera v zapadákově
včeraBrutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
2.4.2025Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Cremona: Test WorldWCR 1. den včera 21:43
- Testy EWC před Le Mans včera 16:36
- Augusto Fernandez nahradí Oliveiru také při GP Kataru 2.4.2025
- Pomalu začíná také MS Women 2.4.2025
- Ducati Riding Lab 2025: intenzivní kurzy jízdy na motocyklu 2.4.2025
Nejčtenější články
Číňané oznámili, že svá Porsche a Ferrari za cenu škodovek nabídnou po celém světě. Teprve teď se Evropa musí bát
5.3.2025Nadšenec si vlastníma rukama staví skrytou podzemní garáž pod svým domem, naráží na pozoruhodné problémy
5.3.2025Výrobce náklaďáků říká, že toto je poslední nový diesel, který kdy vyrobí. Tomu se říká ztráta smyslu pro realitu
5.3.2025Detaily plánů EU na „nápravu” automobilového průmyslu jsou směšné, odtržení od reality nemůže už být větší
6.3.2025Obří, zdánlivě nepotopitelnou výletní loď na moři silně vychýlil pouhý vítr. Podívejte se, co se dělo na palubě
6.3.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva