Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Také Toyota prodala své akcie Tesly, zelená pohádka dostává trhliny
25.10.2014 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Elon Musk má problém. Jím budovaná image „výrobce elektromobilů, kterého mají všichni rádi” dostává na frak, po Daimleru od Tesly dává ruce pryč i Toyota.
Může se zdát, že jde o bagatelní zprávy z akciových trhů, příběhy obestírající společnost Tesla Motors jsou ale vždy o trochu složitější, než se na první pohled zdá. Tento týden jsme vás informovali o tom, že se Daimler zbavil všech svých akcií v této společnosti a ptali jsme se, o čem to svědčí. Němci vše přešli diplomaticky s tím, že Tesla už je pro ně spíše konkurentem, že nechtějí dělat bateriové elektromobily a že se nebrání další spolupráci. Hned jsme ale dodali, že realita může být jiná.
Jestliže po kroku německého gigantu jsme jen přemýšleli nad tím, zda už také u našich západních sousedů náhodou nepřišli na to, že Tesla je oportunistickým podnikem neschopným přežít na volném trhu. Že jde o vytrvale prodělečnou bárku, která může jít ke dn], která může jít ke dnu jen pár změnami v zákonech zajišťujících její přežití, že nevymyslela nic převratného a že z těchto důvodů není radno s ní spojovat své jméno, utápět v ní své peníze či doufat v podstatné technické plody vzájemné spolupráce, po obdobném kroku Toyoty jsme tomuto přesvědčení zase o něco blíže.
Japonci totiž krátce po Daimleru též prodali své akcie v americké společnosti. Na rozdíl od Němců nehovoří o „všech”, ale o „některých”, s ohledem na vyjádření mluvčí Toyoty je ale zřejmé, že půjde přinejmenším o hodně velkou část z balíku 2,94 milionu akcií společnosti, které firma držela do konce března 2014. Bylo to 2,4 procenta všech akcií firmy a Toyotu tento podíl řadil mezi desítku největších investorů. Tomuto stavu je ale konec.
Ani Toyota pochopitelně nezmiňuje konkrétní důvody svého kroku a ani nenaznačuje, že by byla zklamána čímkoli výše zmíněným, třebaže její činy hovoří jinak. Japonci pro změnu konstatují, že „s Teslou mají dobré vztahy a zváží možnosti spolupráce na budoucích projektech”, takové věci se ale mezi slušnými partnery říkají, ať už je realita jaká chce. Kdyby Toyota řekla cokoli faktického, může značně fluktující ceny akcií Tesly poslat výrazně směrem ke dnu. To se zkrátka nedělá, pravdu je tedy třeba vyčíst mezi řádky.
Možností toho, co se v hlavách manažerů dvou z nejvýznamnějších světových automobilek událo, je samozřejmě vícero a skutečnost budou znát jen oni. Z probíraných variant můžeme vyloučit snad jen tu, že by Daimleru a Toyotě najednou přišlo „prostě fajn” vydělat nějaké peníze na akciových operacích, neboť své podíly v Tesle obě firmy koupily podstatně levněji než za kolik je nyní prodávají. Automobilky takového kalibru jistě nejsou hráči na burze a sledují svými investicemi tímto směrem vyšší cíle, o tohle tu primárně nepochybně nešlo.
Z reálně možných verzí jsme ve svých úvahách nejblíže té, ve které tedy i tento faktor hraje jistou roli, prvotní motivaci ale nepředstavuje. Nesmíme zapomínat, že žijeme v době, kdy na strunu zelené image hraje prakticky každá větší firma, která by mohla být označena za „škůdce planety”. Velkým automobilkám tak určitě přišlo jako dobrý nápad investovat před čtyřmi, pěti léty do něčeho takového jako je „zelený americký automobilový start-up” obestřený image líhně geniálních nápadů vytvářenou už prověřeným Elonem Muskem. Došlo i na víc, firmy nestály jen o zlepšení vlastního obrazu, chtěly i fakticky spolupracovat, jenže jak běžel čas, obě tyto motivace se stávaly přítěží.
Onen „imidžový aspekt” fungoval, ale jen do té chvíle, dokud Teslu nezačalo obcházet stále více kontroverze. Dnes už kde kdo otevřeně mluví o tom, z čeho firma reálně žije, že není schopna obstát na otevřeném trhu a kde komu je tak trnem v oku. Z neposkvrněné image se stala poskvrněná a firmy jako Daimler či Tesla si nemohou dovolit být spojeny s někým, kdo nebojuje zcela fér - jednou by to mohlo špatně dopadnout a případný negativní vliv na cenu akcií takových gigantů by mohl mít podstatně větší dopad než jeden z mnoha nicotných výkyvů cen akcí Tesly.
Také ona technická spolupráce se zdála být slibná, ale jen do chvíle, než Toyota i Daimler poznaly, že jim vlastně nic nedává. Elektrická RAV4 stvořená Teslou byla fiaskem a elektrický Mercedes třídy B těžko dopadne jinak, ani jedno auto nepřináší nic převratného. Zájem o Model S se zdá být inspirující, ale je třeba mít na paměti, že nejde o auto, které by nabízelo určité vlastnosti za adekvátní peníze a z těch bylo schopno Teslu živit. Jde o auto nabízející své jistě ne zcela nezajímavé vlastnosti za cenu pod reálnými náklady, jen proto se prodává více než nijak.
Tesla pak spoléhá na dotace a přeprodej „emisních povolenek” získaných prodejem Modelu S jen k (neúspěšnému) látání ztrát a doufá, že takto vydrží existovat do chvíle, kdy se podaří toto či jiné auto za cenu uplatnitelnou na trhu reálně vyrobit. To se stát může a nemusí, ale hlavně - tento „obchodní” model není s to prakticky nikdo jiný zopakovat, proto může jen těžko Daimler nebo Toyota s podobným elektromobilem uspět - tyto společnosti ztrátový vůz s vidinou podobných finančních záplat vyrábět nebudou a cokoli nabízeného za realistickou cenu na trhu pohoří.
Právě vystřízlivění z těchto dvou očekávání a poznání svérázné strategie Tesly podle nás přimělo Němce i Japonce ze spolupráce s Teslou vycouvat. A jistě, cena akcií firmy v tom také hrála svou roli - nejde ani o aspekt „proč si nevydělat” jako spíše o z výše zmíněných důvodů vycházející nedůvěru ve schopnost Tesly udržet své akcie na současné cenové hladině. A zbytečně prodělat nechce nikdo.
Pro Elona Muska a spol. jsou to pochopitelně nepříjemné kroky, jeho zelená pohádka jménem Tesla Motors tím dostává nemalé trhliny, třebaže serioznost jeho partnerům nedovolí hovořit o pravé motivaci jejich odchodu z řad akcionářů. Jen budoucnost ukáže, kam se situace vyvine - my bez jakékoli nepřejícnosti, závisti či jiných negativních emocí pochopitelně doufáme, že oportunisté nebudou za svou vypočítavost odměněni. V dnešní době, kdy ve světové ekonomice můžeme spíše než o kapitalismu hovořit o korporativismu, si tím ale jisti ani v nejmenším nejsme. Úspěch na fungujícím trhu si koupit nelze, na tom nefungujícím ale bohužel ano...











































Toyota chtěla s Teslou spolupracovat, nechala ji vyrábět pohon své elektrické RAV4. Na trhu se s úspěchem nesetkala, důvody opuštění řad významnyćh investorů Tesly ze strany Toyoty jsou ale nepochybně hlubší
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Podívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
před 2 hodinamiBrutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
2.4.2025Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025
Nejnovější články
Podívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
před 2 hodinamiŠkoda Elroq RS je venku jako sice hezké, ale jinak naprosto zbytečné a nic neřešící 2,3tunové monstrum
před 3 hodinamiKdyž Rolls-Royce nechce zákazníkovi prodat jinak elektrický Spectre s motorem V12, může si takové auto nechat postavit od Slováků
před 4 hodinamiTrumpova cla si rychle vybírají svou daň. Stellantis zastavil výrobu v prvních dvou továrnách mimo USA, propustí 5 400 lidí
před 6 hodinamiPoslední rozhovor s vyhozeným šéfem Volva ukazuje, jak totálně mimo byl. Musel jít, „tech guys” autům prostě nerozumí
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 04.04. 10:42 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 04.04. 08:30 - Stepan
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 04.04. 08:04 - Zajda
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.03. 20:18 - řidičBOB
- Onboard videa 04.03. 19:57 - řidičBOB
- Samosvorné diferenciály pro BMW 04.03. 17:10 - pavproch
- Detektory policejních radarů 04.03. 16:53 - pavproch
- Politický koutek 04.03. 09:22 - jerry