Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Spyker kdysi křísil Saab, teď vyhlásil bankrot. Prý se vrátí s elektromobily
19.12.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Holandská značka nesehnala potřebné finance k uhrazení svých závazků. Šéf firmy ale věří, že tohle je jen začátek nového začátku, nikoliv definitivní konec.
Nevyhnutelné se stalo skutečností. Holandská automobilka Spyker ke včerejšímu dni vyhlásila bankrot poté, co na počátku prosince vešla do insolvenčního řízení. Soud jí přitom umožnil ochranu před věřiteli, pročež Victor Muller nemusel chodit kanály, nýbrž po potenciálních investorech. Peníze potřebné k zaplacení dlužných mezd či nájemného se mu ovšem sehnat nepodařilo, mimo hru se pak minimálně prozatím dostalo i možné sloučení s americkým výrobcem elektrických letadel. A díky tomu se mohla opakovat historie.
Původní automobilka Spyker totiž byla založena již v roce 1880, v té době však vyráběla luxusní kočáry pro společenskou smetánku i královskou rodinu. S výrobou automobilů začala o devatenáct let později, již v roce 1907 však přišel po smrti jednoho z bratří Spijkerů první bankrot. Krátce před ním přitom Spyker začal koketovat s holandským průkopníkem na poli elektřiny, firmou Rento Hofstede Crull. Toto spojenectví však nakonec nepřerostlo ve skutečnou kooperaci, a tak značku převzali investoři.
Ti stáli u kormidla i v průběhu první světové války, kdy Spyker vyráběl především letadla a letecké motory. Na automobily sice nezanevřel, s příchodem roku 1922 však přišel druhý bankrot. Do čela se následně postavil britský distributor, ani ten ale neudržel značku dlouho při životě. Tehdy definitivní konec přišel o pouhá čtyři léta později, kdy došel kapitál. Na nové vzkříšení tak musela automobilka čekat až do roku 1999, kdy se objevil Victor Roberto Muller.
Dosavadní šéf, který vydělal jmění hlavně díky americké oděvní značce McGregor Fashion Group, sice s automobilovým průmyslem do té doby neměl jedinou zkušenost, přesto zpočátku zabodoval. Modely C8 Spyder a C8 Laviolette měly dobrou pověst, působivý vzhled a osmiválec od Audi, kterým jim umožňoval zrychlení z klidu na stovku za 4,5 sekundy a nejvyšší rychlost 300 km/h. A také tuhý skelet, pročež od roku 2005 mohly i na americkou půdu.
Navzdory narůstajícím prodejům se ovšem nekumuloval zisk, čemuž dále nepomohlo odkoupení týmu Midland F1, ke kterému došlo v září 2006. Již na konci sezóny tak stáj zamířila do rukou Vijaye Mallyji a byla přejmenována na Force India. Pro Mullera šlo tak o první výrazné klopýtnutí, ke kterému se v roce 2010 přidal mnohem závažnější problém. Spyker totiž od koncernu GM převzal značku Saab, čímž si ukousl opravdu velký kus koláče.
Tuto porci už nikdy nestrávil a o další dva roky švédská automobilka vyhlásila bankrot. Muller přitom v té době plánoval její prodej do Číny, tomu však zamezil General Motors kvůli obavám ze zneužití vlastního know-how. Spyker za to Američany hnal k soudu, ten však dal v původním i odvolacím řízení za pravdu koncernu GM. Šéf holandské firmy tak mohl zapomenout na požadované tři miliardy dolarů (cca 60 mld. Kč).
Tyto dvě „vady na kráse“ ukrojily značnou část z Mullerova jmění, díky čemuž začal Spyker opravdu výrazně strádat, zvláště v letošním roce. Nejprve totiž vyšlo najevo, že firma dluží na daních, následně pak i na mzdách. Posléze bylo oznámeno, že od prvního kvartálu ani neplatí nájem, díky čemuž jí hrozilo vystěhování. Místo toho nakonec přišla ona v úvodu zmíněná ochrana před věřiteli.
K výrobě modelu B6 Venator, který měl firmu spasit, tak již nedošlo. Místo toho Muller začal zvažovat spolupráci s americkým výrobcem elektrických letadel, což je myšlenka, která ho zjevně neopustila. Ve svém aktuálním tiskovém prohlášení totiž zmiňuje, že právě díky tomuto spojenectví by se Spyker mohl co nejdříve vrátit mezi živé a začít vyrábět elektromobily.
„Rád bych upřesnil, že tohle není ani zdaleka konec. Není to ani začátek konce. Spíše se jedná, abych citoval Winstona Churchilla, o konec začátku. Ze všech sil se budu snažit, abych Spyker vzkřísil, jak jen to nejrychleji půjde. Dosud jsem totiž neztratil nic z ambicí, se kterými jsem automobilku před 15 lety zakládal. Počítám přitom s tím, že díky této restrukturalizaci se vrátím silnější než kdy předtím,“ řekl Muller po vyhlášení bankrotu.
Spyker B6 Venator měl být novou nadějí značky, nakonec však k jeho výrobě nedošlo a zřejmě ani nikdy nedojde
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Kamera zachytila, jak mechanik naboural unikátní Ferrari F40, byla to ještě větší rána, než se zdálo z fotek
včera - Blbý den v práci? Tento mechanik měl horší, na kousky rozsekal vzácné Ferrari za desítky milionů s unikátní historií
17.1.2025 - Majitel obětoval Teslu, aby zachránil vzácné Porsche před ohněm. Sám si pomohl, ostatním zkomplikoval život kvůli baterce
16.1.2025
Nejnovější články
- Pokud jste si ještě ráno přišli bohatí, zchladíme vás, ani na nová kola pro Ferrari Purosangue nejspíš nemáte
před hodinou - Výrobce lákavých elektroaut zkrachoval s nulou na účtu a miliardovými dluhy. Ani se nepokusí nic spravit, přijde okamžitá likvidace
před 3 hodinami - CR vybral nejhorší auto roku 2024 a tentokrát to měl snadné. Vozu se marně pokouší zbavit i jeho zdejší kupci
před 4 hodinami - Může vzniknout druhý ráj elektromobilů podobný Norsku? Nemají na to ani Němci, natož pak Češi
včera - K mání je zapomenuté dakarské monstrum. Soutěž chtělo ovládnout s karoserií luxusní limuzíny, je dodnes plně funkční
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva