Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Rychle a zběsile 7 je filmem roku 2015, co do počtu chyb. Toto jsou ony
21.12.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
(+ video) Poslední díl automobilové ságy není rekordní jen co do tržeb, ale i co do počtu omylů. A to přes obří rozpočet, s nímž vznikal.
Rychle a zběsile 7 je aktuálně pátým nejvýdělečnějším filmem všech dob s globálními tržbami ve výši 1,515 miliardy dolarů (cca 37,64 mld. Kč). Za pár dnů sice zřejmě poklesne na šestou příčku žebříčku kvůli příchodu nových Hvězdných válek, nicméně i tak se jedná o metu, o které automobilová sága v době premiéry prvního dílu (v roce 2001) mohla pouze snít. I přes nemalý rozpočet si tak tvůrci přišli na pořádné peníze, zároveň však udělali takové množství chyb, že je to pro změnu v jiném žebříčku pasovalo rovnou na první místo mezi filmy s datem výroby 2015.
Lidé z webu Movie Mistakes a Reel Fail vyhlásili svůj žebříček za tento rok a na prvním místě jen v něm právě F&F7. Během 137 minut se v něm najde hned 41 rozličných chyb. To sice na první pohled není až tak enormní číslo, neboť jedna se tak v průměru odehraje za 3 minuty a 20 sekund. Nicméně na druhou stranu, pokud si uvědomíme, že rozpočet filmu činil 190 milionů dolarů (4,72 mld. Kč), pak některá přehlédnutí evidentně zavánějí lajdáctvím. Produkční tým chystaného osmého dílu, s jehož premiérou se počítá v roce 2017, se tak evidentně má z čeho poučit.
A jaké jsou tedy ony chyby, které některé fanoušky budí ze sna? Začít můžeme hned začátkem příběhu, kdy se se zločincem Shawem v podání Jasona Stathama setkáváme v nemocnici. Ta se má nacházet v Londýně, nicméně na pokojích jsou viditelné americké zástrčky. Kromě toho pokoj, kde probíhalo natáčení, je lokalizován v sedmém patře. Samotná budova je ovšem při pohledu zvenčí pouze čtyřpatrová. A vedle ní se dokonce skví nápis Birmingham. Když je následné poté hospitalizován v nemocnici agent Hobbs, mění se pozice elektrody, kterou má na své hrudi, jak vidno i v přiložené galerii.
S postavou hranou Dwaynem Johnsonem je spojena i další chyba, a to již v prvním záběru, kdy jej vidíme a kdy si prohlíží úřední záznamy. Zde se pro změnu mění pozice nápisů na dokumentech a také barevnost fotografií. Vrátit se můžeme ještě k Letty, jejíž vlasy se v prvním společném záběru s Domem mění z elegantně zčesaných na rozčepýřené. Když pak kupříkladu Mia říká Brianovi, aby pomohl jejímu bratrovi, má v jednom záběru ruku na jeho rameni, hned ve druhém však již v polovině jeho zad.
Dále tu máme měnící se pozici děr po kulkách v čelním skle stejného vozu ve stejné scénce, měnícímu se zatmavení skla v podobné situaci, jednou přítomnému a jednou chybějícímu kanálu na silnici nebo mizejícím vozům z kolony při záběrech totožného přesunu. Pozoruhodné je také samovolné opravení panelu mezi zadními světly na jednom z vozů během seskoku, mluvící postavy bez otevření úst (v původním znění, pochopitelně), Mercedes bourající do kmene stromu jednou pravou a jednou levou částí či hned několik problematických momentů ve scéně s autobusem či přeskokem mezi mrakodrapy.
Těchto chyb je ve filmu opravdu mnoho a obvykle vznikly kvůli tomu, že jednotlivé scény snímá několik kamer a záběry se často mnohokrát opakují, než jsou odsouhlaseny. Při finálním sestřihu jsou pak smíchány materiály z různých pokusů o natočení stejné scény, které pochopitelně nejsou totožné. Rozdíly pak buď zůstávají štábem nepovšimnuty, nebo prostě doufá, že si jich nikdo nevšimne. A upřímně řečeno, většiny byste si vážně nevšimli, kdyby vás na ně někdo neupozornil.
Pak tu máme rovněž „errory“, které již zavání šlendriánem (jako zjevně jinak vyhlížející kaskadér, jednou má i výrazně odlišnou barvu kůže) či absencí logiky. Při skoku Lykanu Hypersport mezi dubajskými mrakodrapy tak kupříkladu enormní exploze nerozbije jediné okno protějšího a jen pár metrů vzdáleného domu. Dále můžeme zmínit, že během srážky Astonu Martin a Dodge Challenger nedojde k aktivaci airbagů britského vozu, zatímco ten americký se během předchozích honiček několikráte střetne s velkými SUV či stromy. Na jeho karoserii ale není viditelné jediné poškození. V letadle ve velké nadmořské výšce posádka nepoužívá dýchací masky, třebaže musí dýchat vzduch z okolního prostředí. Mimo to je během některých honiček patrné, že některá auta stojí na místě, přestože se mají pohybovat. A to již ani nezmiňujeme štáb, který se zrcadlí v mnohých scénách na karoseriích či třeba dveřích ve výtahu.
Chyb je tedy opravdu mnoho a ačkoli se jistě nelze vyvarovat všem, kasovní trhák s podobným rozpočtem by jimi neměl hýřit. Navíc je třeba dodat, že zatímco některé lze přičíst pouhému přehlédnutí nepatrné drobnosti, jiné jsou tristní filmařskou fušeřinou, nad kterou se autoři probírané analýzy právem pozastavují.
Pochopitelně, film Fast & Furious 7 (někde také jen Furious 7) v tom není sám. Jsou tu i další letošní filmy, ve kterých se to chybami jen hemží, na rychlé zběsilce ale nedosáhl v tomto směru jediný. Druhý je Jurský svět (33), na dalších místech pak Marťan (21), Spectre (16), Mad Max: Fury Road (15), Terminator Genisys (11), Ant-Man (10), 50 odstínů šedi (8), Mimoňové (7) a Avengers: Age of Ultron (7). Pokaždé jde přitom o chyby dosud zaznamenané, ve výsledku jich jistě může být i více...
Detaily se tvůrci filmu Rychle a zběsile 7 evidentně příliš nezatěžovali
Zdroj: Movie Mistakes & Reel Fail
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
před 7 hodinami - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
včera - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nejnovější články
- Bez odborníka do bazarů ani nevkračujte, radí Němci po testu ojetého elektrického VW Golf
před 4 hodinami - Další automobilka odpískala plán prodávat jen elektrická auta, v jejím případě to byl totální nesmysl
před 6 hodinami - Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
před 7 hodinami - Lékař si doma postavil repliku auta snů svého dětství. Ferrari mu ji nechalo zničit a dál mu jde po krku
před 8 hodinami - Finalisté auta roku v USA ukazují, jak jiný svět to je, elektromobily téměř bez výjimky ostrouhaly
před 9 hodinami
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva