Profesorka jde proti proudu, říká, že řízení auta je prospěšné pro lidské zdraví

Jakkoliv stále častěji slýcháme slovy spojující auta spíše se záhubou, britská profesorka Lynne Pearce je jiného názoru. Podle ní je samotné řízení prospěšné pro zdraví a s přírodou nás spojuje, nikoli naopak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Profesorka jde proti proudu, říká, že řízení auta je prospěšné pro lidské zdraví

10.2.2021 | Petr Prokopec

Profesorka jde proti proudu, říká, že řízení auta je prospěšné pro lidské zdraví

/

Foto: Porsche

Jakkoliv stále častěji slýcháme slovy spojující auta spíše se záhubou, britská profesorka Lynne Pearce je jiného názoru. Podle ní je samotné řízení prospěšné pro zdraví a s přírodou nás spojuje, nikoli naopak.

Pro některé je řízení automobilu nezbytným zlem, které musí skousnout, pokud se chtějí relativně snadno, rychle a pohodlně přesunout z jednoho místa na druhé. A pro jiné jde naopak o tu největší zábavu na světě, které dokáže konkurovat jen máloco. Nelze přitom říci, kdo má pravdu, každý může na stejnou věc hledět po svém. Jen stejně jako my hledíme s respektem na ty, kteří dvoustopým dopravním prostředkům nepodlehli, bychom o totéž požádali také druhou stranu.

Ať už ale na věc hledíte jakkoli, řízení automobilu je prý prospěšné pro vaše mentální zdraví. My tento názor zastáváme již léta, i proto nakonec děláme to, co děláme. Nyní se k nám ale přidala profesorka Lynne Pearce, která na britské Lancasterské univerzitě vyučuje literaturu a kulturní teorie. Zároveň ovšem již dvacet let píše odborné publikace o řízení.

„Kdykoliv usednu do auta, cítím jistou úlevu,“ říká britská profesorka. A dodává, že „mé tělo v tu chvíli relaxuje a já se těším na to, že budu moci nepřerušovaně přemýšlet.“ Lynne Pearce pochopitelně nevyzývá v bezhlavé jízdě, o to tu vůbec nejde, ale třeba i klidném přesunu po okreskách, kde se můžete daleko lépe propojit s okolím. I z toho důvodu již dvaadvacet let pravidelně cestuje po vlastní ose mezi svým rodištěm v Cornwallu a současným bydlištěm ve Skotsku, což je cesta dlouhá 1 300 km.

„Již od počátku motorismu psychology zajímají fakta spojená s řízením. Jakkoliv jde totiž o jednu z každodenních nejkomplexnějších činností, zároveň je to i taková činnost, která uvolňuje mnohé oblasti mozku, aby myslely produktivně,“ prozrazuje poměrně překvapivé informace Lynne Pearce. Dle ní si totiž většina lidí myslí, že při řízení mohou lidé přemýšlet jen a pouze nad řízením samotným a na nic jiného již nemají mozkové kapacity. To je ovšem evidentně omyl.

Lze už jen dodat, že Lynne Pearce je navzdory svému povolání dcerou mechanika a majitele servisu, což lásku k řízení částečně vysvětluje. Aktuálně přitom řídí Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid, neboť je již od roku 2003 zároveň také šéfkou Centra pro výzkum mobility. Zde se přitom zaměřuje hlavně na celkovou udržitelnost branže, tedy mimo jiné na elektromobily a hybridy. A pochopitelně také na jízdu, během které si utřídí myšlenky. Přesně té čas od času holdujeme též - žádná divočina, jen pohodový přesun zajímavými scenériemi, který skutečně dokáže uvolnit a vrátit člověku třeba i ztracenou chuť do práce.


Profesorka jde proti proudu, říká, že řízení auta je prospěšné pro lidské zdraví - 1 - Porsche Lynne Pearce 01Profesorka jde proti proudu, říká, že řízení auta je prospěšné pro lidské zdraví - 2 - Porsche Lynne Pearce 02
Britská profesorka Lynne Pearce zastává názor, že řízení je vlastně terapie, mluví nám z duše. Foto: Porsche

Zdroj: Porsche

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše