Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
První video s Bugatti Chiron bylo dokonale falešné. A asi jsme to neměli vědět
17.8.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Grafik pracující pro firmu SLGH se na internetu pochlubil svou prací na přípravě videí pro Bugatti. Zřejmě to neměl dělat.
V autech je dnes falešná spousta věcí, od zvuku přes výdechy až po koncovky výfuku. A existují i celá falešná auta, repliky, někdy zdařilejší, někdy méně. Chcete-li ale vyrobit video auta, které neexistuje, je potřeba sáhnout po ještě větším kalibru.
Ostatně, různé animace dosud neexistujících staveb jsou poměrně běžné, takže proč by to mělo u aut být o tolik jiné? Je tu tedy pár úskalí. Auto musí jezdit a musí vypadat, jako když je skutečné, ale když chcete někomu prodat auto za desítky milionů korun dlouho před tím, než vůbec fyzicky vznikne, můžete si dovolit investovat do překlenutí lecjaké překážky. Bavíme se o Bugatti Chiron, které si zákazníci v roce 2015 už mohli objednat, ale fyzicky ještě hotové nebylo. A před Bugatti stál úkol, jak stvořit věrohodné video s autem, které v danou chvíli prostě nebylo možné natočit.
Automobilka tedy oslovila německou firmu SLGH, která má v podtitulu slova „visual manufacturing”. Překládat vám to jistě nemusíme, kdyby ale šlo o čestkou firmu, mohli bychom ji říkat třeba „továrna na zrakové vjemy”. Právě od této společnosti Bugatti chtělo, aby mu vyrobilo prezentační video s Chironem, i když žádný v tu chvíli nebyl hotový. Design auta ale hotový byl, v počítači.
Tak se zrodil projekt s krycím jménem Sunrise, v jehož rámci měla videa vzniknout i bez auta. Pro samotné SLGH to byl zřejmě příliš tvrdý oříšek, a tak oslovilo Larse Wemmjeho, který měl s podobnými pracemi i pro automobilky spoustu zkušeností. Dozvěděli jsme se to díky Wemmjeho blogu, na kterém se koncem července komunitě grafiků pochlubil právě tímto projektem. Uvedl mj.: „Toto jsou práce na vizuálních efektech v rámci projektu Sunrise, který jsem dokončil pro SLGH v roce 2015. Musel jsem nahradit Bugatti Veyron virtuální verzí nového Bugatti Chiron. Jako vedoucí projektu jsem na něm pracoval od začátku do konce,” a přidal spoustu dalších detailů včetně dílčích kroků a použitého software. A také video zachycující práce na tom všem.
Objevilo se chvíli i na stránkách SLGH, teď ale nenajdete nikde nic. Blogový příspěvek je pryč, všechna videa jsou pryč, na stránkách firmy už pod odkazem na práce na videu s Chironem objevíte jen kód 404 - nenalezeno. Proč? Tušíme, že Bugatti si nepřeje, aby jeho zákazníci zjistili, že jim v roce 2015 prodávali vlastně jen pečlivě vyrobenou iluzi. My jsme si ale všechny materiály zazálohovali a můžeme vám ukázat i to, co už byste zřejmě vidět neměli. Alespoň ne v této podobě.
Ono první promo video (neviděli jsme nikdy jeho hotovou verzi, takže muselo jít opravdu jen o prezentaci pro zákazníky) tedy vzniklo takovým způsobem, že po okruhu jezdil Veyron se speciálními kotvícími značkami. Možná jste jej dříve viděli na špionážních fotkách s otázkou, co vlastně zachycují. Tehdy to jasné nebylo, teď už je.
Právě tento vůz mohl být bez větší pozornosti okolí natáčen prakticky kdekoli a díky těmto kotvícím značkám byl pak na jeho karoserii pomocí počítačové animace „namontován” vzhled Chironu. Trať je tedy skutečná a auto do jisté míry také. Ostatně, Chiron a Veyron spolu mají leccos společného.
Je to ale zajímavé nejen proto. Celé je to v souladu se směrem, kterým se ubírá vývoj aut - tvorba propagačního videa je jen špička ledovce. Na počítači se dnes zpracovává auto od prvního črtu designéra přes kompletní vývoj jednotlivých dílů, projektování jeho zvuku až po testování hotového auta ve virtuálním větrném tunelu. A třeba Jaguar Land Rover už chce brzy na počítači i „testovat prototypy”, jakkoli bizarně to zní.
Spousta designérů a automobilek se stále drží rýsovacího prkna, alespoň do určité míry, a hliněných modelů, protože na počítači nevyniknou tvary a proporce auta tak dokonale, jako když ho máte před sebou, třebaže z hlíny. Jen takhle můžete auto obejít a podívat se, co funguje, co naopak nikoliv. Ve spoustě dalších věcí jsou ale počítače rychlejší, lepší a levnější. A nebo vůbec umožní realizaci něčeho, co fyzicky vůbec není možné - propagační video s Bugatti Chiron mohlo v roce 2015 vzniknout jen na počítači, jen v rámci projektu Sunrise...
Video dokumentující přípravu... videa bylo z oběhu staženo. Všechno podstatné z něj ale můžete vidět
Zdroj: Gizmodo
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Kamera zachytila, jak mechanik naboural unikátní Ferrari F40, byla to ještě větší rána, než se zdálo z fotek
včera - Blbý den v práci? Tento mechanik měl horší, na kousky rozsekal vzácné Ferrari za desítky milionů s unikátní historií
17.1.2025 - Majitel obětoval Teslu, aby zachránil vzácné Porsche před ohněm. Sám si pomohl, ostatním zkomplikoval život kvůli baterce
16.1.2025
Nejnovější články
- CR vybral nejhorší auto roku 2024 a tentokrát to měl snadné. Vozu se marně pokouší zbavit i jeho zdejší kupci
před hodinou - K mání je zapomenuté dakarské monstrum. Soutěž chtělo ovládnout s karoserií luxusní limuzíny, je dodnes plně funkční
včera - Japonci se začali loučit se svými osmiválcovými motory bez turba, další takové asi už nevzniknou
včera - Radikální slovinský supersport pro zahrádkáře ohromuje kombinací praktičnosti, výkonu a designu jako z jiné planety
včera - Nová, původně jen elektrická značka VW upřesnila, jak do svých aut nainstaluje spalovací motory
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva