Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Nezastavitelný náklaďák z SSSR je na prodej. Cena vzácného auta bere dech
14.9.2018 | Mirek Mazal
Přijde vám Bugatti Chiron za desítky milionů korun drahé? Na sovětského Modrého ptáka s unikátním posláním se jeho cenovka ani zdaleka nechytá.
Označení ZiL-4906 patří nezastavitelnému stroji postavenému za časů SSSR. Vůz familierně označovaný jako Modrý pták, to podle jeho modrého lakování karoserie, je produktem vesmírného závodu mezi východem a západem během studené války. Američané se Sověty kromě mocenského soupeření na Zemi bojovali o vědecko-technickou převahu v dobývání a výzkumu kosmického prostoru. Na pozadí přetahování o mimozemská prvenství tak vznikl jeden z nejuniverzálnějších nákladních automobilů všech dob.
V Rusku mají ve vymýšlení odolných strojů schopných přežít neobyčejně tvrdé zacházení v těžkých podmínkách na souši i ve vodě dlouhou tradici. V rozsáhlých oblastech Sibiře v podstatě neexistují komunikace, proto musely vzniknout vozy, které se dokáží dostat kamkoliv je potřeba. Takzvané všudychody fascinují dodnes, ZiL-4906 patří mezi tyto příklady. Těžkotonážní terénní monstrum sloužilo primárně k hledání a převozu kosmonautů poté, co přistanou jinde, než bylo plánováno. A protože to mohlo být prakticky kdekoli, musel je i Modrý pták umět kdekoli nabrat na palubu.
Sergej Pavlovič Koroljov, tvůrce sovětského kosmického programu, potřeboval zajistit bezpečný návrat modulů s živou posádkou zpět na základnu. Vyžádal si terénní automobil, který překoná všechny překážky bez ohledu na povrch, po kterém se bude pohybovat. Konstruktéři vyvinuli šestikolové obojživelné vozidlo schopné plavby, po zkušebních testech začala výroba v roce 1980 a pokračovala do roku 1991. Kolik vzniklo jednotek, není zcela jisté, zdroje se rozcházejí. Je to ale velká vzácnost, hovoří se o počtu 20 až 40 kusů.
ZiL-4906 zvládal tvrdou pevninu, sníh, bahno i hlubokou vodu. Všudychod si pomáhal velkými pneumatikami s nízkým tlakem a velkým objemem vzduchu, které odolávaly proražení a nadnášely několikatunový kolos na hladině. Kompletně zakrytovaný podvozek na první dobrou připomínal trup lodi. O pohon na vodě se staraly lodní šrouby a kormidla na zádi. Tento stroj byl svými schopnostmi tak výjimečný, že ani v 21. století neexistuje lepší. Při snaze pomoci zaplaveným Drážďanům v roce 2002 tak Rusové poslali nákladním Iljušinem Il-76 - protože jeden z požadavků na konstrukci byl ten, aby vozy mohly být na větší vzdálenost přepravovány letecky, proto také Modrý pták - dva vozy. Žádný jiný se při pomoci postiženým nedostal tam, co ony.
Vůz ale umí ohromit nejen schopností pohybovat se v prostředí, jako jsou řeky či bažiny. Mrštný byl i na souši, když například poloměr otáčení snižoval pomocí řiditelné první a třetí nápravy, druhá zůstala pevná a všech šest kol bylo poháněných. Vpřed je hnal šestilitrový benzínový osmiválec ZiL-508.10 o výkonu 150 koní umístěný za kabinou řidiče. K přenosu výkonu na kola sloužil manuální pětikvalt a rozvodovka s dvoustupňovou redukční převodovkou, proto vůz disponoval celkem 10 dopředných rychlostí. Maximální rychlost na pevném podkladu byla 80 km/h, na vodě 10 km/h. Palivové nádrže s kapacitou 520 litrů údajně vystačily na 900 km dojezdu.
Pevným transportérům nedělala problém písečná poušť ani ledový sníh, klidně se pohybovaly také v až půlmetrových vlnách. Tlak vzduchu v pneumatikách byl nastavitelný na dálku z kabiny. Světlé výšky úctyhodných 59 centimetrů bylo dosaženo použitím kolových redukcí. Aby se konstrukce podepsala co nejméně na výsledné hmotnosti, použili v továrně hliníkové slitiny a karoserie dostala laminátové pláty. Při délce 9 250 milimetrů, šířce 2 480 milimetrů a výšce 2 944 milimetrů se pohotovostní hmotnost podařilo udržet mezi 8,3 a 11,8 tunami.
Kabina odvezla posádku čtyř dospělých osob, které musely dovnitř lézt poklopy ve střeše. Vozy byly standardně vybaveny na plnohodnotné přežití na tři dny. V případě nutnosti cestujícím posloužila výbava jako klimatizace, lékařské přístroje anebo rezervní jídlo pro všechny.
Zdokonalením naváděcích systémů kosmických lodí se potřeba používat tento ZiL při hledání kosmonautů ztratila. Bezkonkurenční terénní schopnosti těchto vozidel ovšem byly jedny z nejlepších, proto se začaly využívat krom zmíněných záchranných operací třeba i v ropném průmyslu. Některé jsou pořád ve státních službách, kde skončily všechny vyrobené ZiLy-4906, není známo. Proto je velkým svátkem, že se jeden objevil v prodeji.
Nabízený kus byl nalezen v Dagestánu v obnovitelném stavu. Po náročné renovaci se zrenovovaný ZiL-4906 v původním modrém provedení chystá do další akce. Zatím nemá uplatnění, ale velmi dobrá kondice jej předurčuje zdolávat nepřekonatelné překážky. Ani v muzeu sovětského inženýrství by se neztratil, ale Modrý pták by měl létat kdesi po Sibiři. Konkrétní nabízený model byl vyroben v roce 1982 a najeto má 10 000 kilometrů. To není moc, co pro většinu lidí bude příliš, je ale cifra na cenovce . aktuální majitel z Petrohradu požaduje za vůz neskutečných 10 999 000 Eur, tedy asi 281 milionů Kč. To je vskutku astronomická částka, ale ukažte nám jiného lovce spadlých kosmonautů v prodeji...



ZiL-4906 toho umí hodně. Účastnil se závodu v dobývání vesmíru z pozice zachránce vesmírných modulů a jejich posádky. Zrenovovaný kus dnes vyjde na více než čtvrt miliardy korun
Modrý pták na dobových i modernějších fotkách
Zdroj: Mobile.de
Bleskovky
Kia vrátila Rusko do svých prodejních plánů, s válkou a sankcemi zjevně nepočítá už letos
15.4.2025Nové BMW M5 kombi dostalo ostudně nakopáno od 6 let starého soka druhé bavorské značky, svůj výkon zabilo absurdní hmotností
14.4.2025Nejnadějnější nováček letošní Formule 1 přelstil italské zákony, svůj víc jak 600koňový Mercedes může řídit okamžitě
13.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- WorldSBK se vrací do Mostu! Na co se mohou fanoušci letos těšit? 12:00
- Na Masarykův okruh najely frézy, začala klíčová fáze rekonstrukce včera 20:41
- Piaggio Medley 200: v nových barvách a se silnějším motorem včera 10:13
- Případ Vinales: Drama tlaku v pneumatikách - další díl 15.4.2025
- Další těžké zranění Jorge Martina 14.4.2025
Nejčtenější články
Lidé, nekopejte si do aut a neojíždějte jim „ušáky”, ať už nikdy nemusím být svědkem zvěrstva, jako je toto
17.3.2025Elektromobily stále víc rozdělují společnost, ukázal průzkum. Jejich zastánců je jen 7 procent, počet odpůrců vzrostl na trojnásobek
17.3.2025Situace v Mercedesu zašla už tak daleko, že motory V12 ve firmě vyrábí jeden jediný člověk, navíc ne pro ni
18.3.2025Audi se po příšerném roce zbaví 7 500 zaměstnanců. I v takové chvíli odmítá otevřeně přiznat, že jeho plány selhaly
18.3.2025Ferrari se asi spletlo a vtípek pro 1. duben pustilo ven o 14 dnů dřív. Jak jinak by se mohlo začít prodávat tohle?
18.3.2025
Živá témata na fóru
- Onboard videa 04.17. 21:59 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 04.17. 21:19 - Kavis
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.17. 21:09 - řidičBOB
- Policejní kontroly a měření 04.17. 20:39 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 04.17. 19:42 - M.Z.
- Rychlodotazy 04.17. 19:17 - Stepan
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.17. 19:10 - GeneHawkins
- Sraz AutoForařů na Nurburgring Nordschleife 04.17. 15:00 - Vrooom