Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila
4.6.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Není to poprvé, co Model 3 prochází podobnou „pitvou”, tentokrát si ale Němci vzali na paškál i výrobní náklady. A zjistili zajímavé věci.
Lze vůbec objektivně zhodnotit Teslu Model 3? Pokud se zeptáte fanoušků této značky a modelu, rozhodně nepočítejte s nějakou výraznější kritikou. Spíše nebudou negativa zmiňována vůbec, místo toho dorazí taková porce pozitiv, až by mnohý mohl dojít k názoru, že dokonalejší automobil na světě existuje. Stačí však, abyste zamířili do zcela opačného tábora, a dostane se vám přesně opačné reakce. Pravda se nepochybně skrývá někde mezi, ale kde přesně?
Pokud si dáme dohromady veškeré výstupy, ať již ty nadmíru pozitivní, tak i ty negativní, k rozumnému hodnocení se dostaneme. Model 3 lze tedy hodnotit kladně v oblasti jízdní dynamiky a přímo na světový vrchol jej vynáší baterie. To ostatně nejnověji potvrzuje nejmenovaná německá firma, která se zaměřuje na kompletní rozborku nových aut. Na základě zjištěných výsledků pak informuje o technice a dalších oblastech.
Němci přitom u kalifornského elektromobilu zjistili, že vůz používá v případě akumulátorů složených z 2 170 článků pouze 2,8 procenta kobaltu. To je výrazně nižší číslo, než jak tomu v průměru je (8 %). „Pro Teslu by to mohla být výrazná výhoda. Kobalt je totiž aktuálně velmi těžké na světovém trhu sehnat,“ dodává k tomuto zjištění Sven Bauer, šéf společnosti BMZ, jenž se specializuje právě na výrobu baterií.
Tesla navíc velmi malou mírou použitého kobaltu dokázala, že se od roku 2009 neskutečně zlepšila. Na Roadster a první verzi Modelu S automobilka užívala u každého exempláře 11 kilogramů vzácného kovu, toto množství ale po faceliftu sedanu a u Modelu X srazila na sedm kilo. Model 3 však oproti tomu užívá jen 4,5 kg kobaltu, v poměru k niklu a manganu je tak automobilka nejdále na celém světě.
Co ovšem lze na jedné straně brát jako pozitivum, je viděno druhým pohledem také výrazné negativum. Dá se předpokládat, že ač baterie Modelu 3 užívají méně kobaltu, díky své technologické propracovanosti rozhodně nebudou levné. Z dosavadní praxe vyplývá, že právě akumulátory tvoří až polovinu ceny elektromobilu. A jelikož zde Tesla zjevně nešetřila, musela opasky utáhnout jinde.
Tím se dostáváme k dalšímu bádání výše zmiňované německé firmy, která potvrdila nejen to, že Tesla je v mnoha ohledech technologicky na výši, ale i skutečnost, že značka v řadě dalších oblastí zásadně selhává. Patrné to je hlavně v oblasti kvality interiéru, což je pro změnu výrazné negativum Modelu 3, na které kritika prší ze všech stran.
Evidentně za tím stojí lacinější materiály. Němci na základě oné rozborky zjistili, že náklady na komponenty a logistika vychází na 18 tisíc dolarů (cca 396 tisíc korun) na jeden vyrobený vůz. Právě to je udivilo - je to překvapivě nízká suma. Může se vám zdát vysoká, zvláště když náklady na pracovní sílu ve výši 10 000 USD (220 000 Kč) jsou vyčísleny separátně, jenže do oněch necelých 400 tisíc korun spadají i náklady na akumulátory. Pokud by ty vyšly dejme tomu na 40 procent nákladů, pak na zbytek vozu Tesle zbylo jen 238 tisíc korun. Například BMW má svou pro Teslu konkurenční řadu 3 vyrábět podstatně dráž. A ani ta v posledních letech není - připusťme - zrovna etalonem kvality.
Pro zákazníka to není dobrá zpráva, pro Teslu ale ano. V případě proklamovaného navýšení produkce na 10 tisíc aut týdně. V takové chvíli by podle expertů mohl Model 3 začít firmě generovat i zisk. K tomuto kroku má ale dojít až někdy v příštím roce, pro letošek je cílem překonání poloviční laťky. Navyšování kvality pak zřejmě bude až hudbou vzdálenější budoucnosti.
S čím lze naopak počítat velmi brzy, to je navyšování schopností. Nový Model 3 si převzala i kanadská tuningová firma Mountain Pass, jež pro vůz chystá hlavně podvozkové komponenty. Momentálně však elektromobil poslala na dynometr, kde odhalila 340 koní na kolech. Zda ale chystá posun i v této oblasti, je zatím otázkou.























Teslu Model 3 před pár týdny rozebrali Američané, a s kvalitou samotného vozu nebyli zrovna spokojení. To samé nyní tvrdí Němci, kteří ale taktéž skládají hold technice, hlavně bateriím a podivují se nízkým nákladům na použité komponenty
Zdroj: Wirtschafts Woche
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Muž vyhrál v loterii Porsche 911 GT3 RS i s milionem na provoz, záhy ho totálně zničil při nehodě. A na krku má policii
včeraLada Niva Travel dostane masku chladiče ve stylu Audi. Je to jedna z řady dalších novinek, které ji stihnou
včeraPodívejte se, co musí vydržet nový supersport, aby ho pustili na silnice. Auto v rámci vývoje doslova utýrají
4.4.2025
Nejnovější články
Je vymalováno, britský Opel vyrobil poslední auto a zavřel továrnu. Místní pláčou, fungovala 120 let
před 52 minutamiNěkdo najel s Audi Q7 s brutálním motorem V12 TDI neskutečných 911 tisíc km. Vypadá pořád dobře, teď je levně na prodej
před 2 hodinamiKie došla kuráž, po tristním přijetí nejošklivějšího auta posledních let zoufale říká: Tak si s tím aspoň sjeďte, než nás pošlete do háje
před 3 hodinamiHyundai po roce zrušilo přechod ostrých modelů jen na elektrický pohon. Vrátí se spalovací auta, možná i i20 N
před 5 hodinamiNěmci vybrali ojetá auta hrůzy pro rok 2025. Těmto je lepší se vyhnout, vedle tradičně „excelujících” Dacií jsou tu i Škody
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva