Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení

Formule 1 už po léta není ani tak soubojem kreativity konstruktérů jako takové, ale spíše jejich schopnosti vytěžit maximum z nekonečně složitých pravidel. Mercedes je v tom zjevně nejdál, i proto vítězí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení

20.6.2019 | Petr Miler

Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Formule 1 už po léta není ani tak soubojem kreativity konstruktérů jako takové, ale spíše jejich schopnosti vytěžit maximum z nekonečně složitých pravidel. Mercedes je v tom zjevně nejdál, i proto vítězí.

Královská motoristická disciplína byla vždy svázána velkým množstvím pravidel, v posledních letech je ale jejich kvantum extrémní. Pamatováno je v nich prakticky na vše - tedy třeba na délku, šířku nebo výšku jednotlivých komponentů, možnosti jejich umístění či skutečnost, jakým způsobem se mohou měnit pod tlakem proudícího vzduchu. Regulace se zkrátka týkají všeho, čím monoposty F1 jsou a ona pravidla se samozřejmě průběžně mění tak, jak se vyvíjejí monoposty.

Mohlo by se zdát, že za těchto okolností na ef-jedničkách nebude co vymýšlet a na startu každé sezóny budeme svědky představení téměř totožných monopostů, jejichž výslednou rychlost bude ovlivňovat především um pilotů. Pravda je ale přesně opačná. Právě fakt, že jsou pravidla tak striktní - a zároveň nikoli neumožňující dělat různé věci různými způsoby - dovoluje týmům získat specifickým technickým řešením klidně i naprosté drobnosti náskok, který ostatní složitě stahují. I proto jsme v posledních dekádách tak pravidelně svědky dlouhých období dominance různých týmů, která v minulosti přece jen nebyla tak obvyklá.

Aktuálně je na koni Mercedes, který je prakticky k neporažení. Získává jeden titul mistra světa za druhým a letos zvítězili jeho piloti ve všech závodech. Tedy, v tom posledním to bylo trochu komplikovanější, na to už se ale historie ptát nebude. Co za tím stojí? Jistě půjde o řadu faktorů, jedním z těch hlavních je ale nepochybně schopnost Němců „vejít se do pravidel” lépe než konkurenti.

Jednu z výhod králů Formule 1 posledních let na přiloženém videu do detailu popisuje Craig Scarborough, jeden z nejpovolanějších technických expertů přes moderní monoposty. Mercedes totiž chytře našel mezeru v pravidlech, která mu dovoluje měnit pozici předního přítlačného křídla vůči zemi, i když je to samo o sobě zakázané.

Aktivní aerodynamika zkrátka není až na pár výjimek ve Formuli 1 přípustná a zdrojem kontroverze se v minulosti stalo i použití měkčích materiálů, které dovolovaly ve vysokých rychlostech „sbírat vzduch více od země” a tím dávat vozům vyšší přítlak. Týmy tedy nemohou křídla jakkoli natáčet či posouvat výše a nebo níže, měnit pozici vozu jako takového v závislosti na pozici předních kol je ale omezeno o mnoho méně. A přesně toho Mercedes využil.

Nebudeme vás zatěžovat technickými detaily, Craig Scarborough vám je případně popíše lépe než kdo jiný. Ve stručnosti řečeno ale Němci upravili vzájemné fungování jednotlivých částí předního zavěšení tak, že při větším zatočení kol příď klesá. I na to sice pravidla pamatují a omezují to, ale jen do určitého úhlu natočení kol, který konstrukce Mercedesu překračuje a příď tak posílá k zemi zcela legálně. Zejména v ostrých zatáčkách tak přední křídlo skoro líže zem a byť zrovna v těch není vliv aerodynamiky až tak velký, Mercedesu to dalo výhodu, kterou ostatní nemají.

Pochopitelně, ve Formuli 1 nemůžete mít žádnou takovou výhodu dlouho, neboť si ji ostatní všimnou a napodobí ji, což se tady také stalo. Scarborough říká, že něco takového dnes používá mj. Ferrari, nedělá to ale zdaleka tak dobře a důsledně - jeho řešení je trochu jiné a méně agresivní. Na fotkách z letošního Monaka ukazuje, jak viditelně k zemi příď Mercedesů jde, více než u kohokoli jiného.

Podstatné také je, že když s něčím podobným začnete a opravdu se staráte, můžete na předchozích zkušenostech stavět více než jiní a posouvat tuto výhodu dále. Přesně to platí také u Mercedesu - Scarborough říká, že tento tým používá velmi specifické komponenty vzniklé zřejmě 3D-tiskem, které mu dovolují vytěžit z této mezery v pravidlech maximum.

Je to další pozoruhodný případ jakési zákopové války mezi konstruktéry a tvůrci pravidel. V minulosti bychom našli spoustu momentů, kdy na to či ono nebylo pravidly dokonale pamatováno a chytří technici skulinek rychle využili ve svůj prospěch. FIA většinou vrátka dodatečně uzavře, jenže pravidel je tolik, že jedno nové popírá jiné starší, a tak se otevírají zase další. Nepochybujeme o tom, že Mercedes - a další týmy - podobných „děr” využívají i v jiných případech. Je ale jistě zajímavé se o jedné konkrétní dozvědět a pochopit její fungování.


Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 1 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 01
Craig Scarborough je ohromen...

Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 2 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 02Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 3 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 03Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 4 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 04Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 5 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 05
...konstrukcí předního zavěšení Mercedesu

Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 6 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 06Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 7 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 07
Monopostům týmu dovoluje dostat příď v zatáčkách až úplně k zemi, co řešení ostatních týmů nedovedou

Mercedes chytře našel mezeru v pravidlech Formule 1, i díky tomu je dnes k neporažení - 8 - Mercedes F1 chytre reseni zaveseni 08
Ferrari používá něco podobného, ale ne v tak sofistikované formě

Zdroj: Peter Windsor@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.