Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu
5.4.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Některé automobilky si hlídají, aby byly vždy o trochu levnější než konkurence. Dacia se v Británii dostala s cenou tak nízko, že ani zdražení o tisíc liber její pozici nezměnilo.
Život často připomíná sinusoidu, jednou jste zkrátka dole a jednou nahoře. Nejinak tomu bude i dnes, tedy v souvislosti s automobilovými novinkami. Zatímco před malou chvilkou jsme si mohli představit nové vrcholné provedení Škody Superb, nyní pro změnu zamíříme k jednomu z nejlevnějších vozů, které lze aktuálně koupit. Jak už jste jistě pochopili, řeč bude o Dacii. A tak jako u mladoboleslavské novinky zůstaneme i tentokrát na britském trhu.
Tamní zastoupení rumunské automobilky přišlo s krokem, který z pohledu zákazníků nikdy není nikdy příjemný - se zdražením. To se týká modelu Sandero se základní úrovní výbavy Acces, který byl dosud k mání za 5 995 GBP (cca 173 400 Kč). Nově se ovšem nabízí o tisíc liber (29 tisíc korun) dráže, což první cenu vyhnalo nad metu 200 tisíc korun. Výčet prvků zahrnutý ve zmiňované výbavě se ovšem nikterak nezměnil, šlo hlavně o reakci na změny kursu libry.
To se stává, pikantní ovšem je, že navzdory této skutečnosti zůstává Sandero nadále nejlevnějším vozem na britském trhu, přičemž druhé Suzuki Celerio poráží o 500 GBP (14 500 Kč). Tamní zastoupení Dacie přitom zdražení ospravedlňuje skutečností, že vůz byl za onu cenu 5 995 liber k mání od roku 2013. Od té doby ale nebyla nikterak reflektována inflace, změny v daňové politice či Brexit a jeho následky.
Právě veškeré tyto faktory měly být nakonec důvodem, proč britské zastoupení Dacie již nemohlo hatchback nabízet tak levně. Že bylo Sandero opravdu „za babku”, nasvědčují i jeho prodeje. Jen za první dva měsíce totiž značka na britském trhu prodala 3 169 vozů, což na první pohled není mnoho. Nicméně meziročně jde o 30procentní nárůst, který byl navíc dosažen na trhu, který již několik měsíců soustavně klesá.
Dodejme, že zdražení se týká pouze oné základní úrovně Access, na všech ostatních stupních zůstávají ceny neměnné. To by nakonec mohlo vyhnat výše zájem o zajímavější provedení, neboť rozdíl mezi první a druhou úrovní výbavy rázem činí jen 800 liber (23 200 Kč).
Lze pak jen dodat, že na českém trhu zůstává situace stabilní. Sandero tedy stále startuje na částce 174 900 Kč, za kterou dostáváte taktéž úroveň výbavy Access a litrovou atmosférickou pohonnou jednotku se 75 koňmi. Musíme přitom zmínit, že hatchback Dacie na rozdíl od britského trhu není u nás nejlevněji nabízeným vozem - tento titul připadá na další model rumunské automobilky, a sice na Logan, který je k mání od 169 900 Kč.









Dacia Sandero v základní výbavě Access na britském trhu citelně podražila, stále je však nejlevnějším nabízeným vozem
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Už se ví, kde má nové Bugatti schovaný klíč na odemykání nejvyšší rychlosti, až po jeho použití jede 445 km/h
před 11 hodinamiKia vrátila Rusko do svých prodejních plánů, s válkou a sankcemi zjevně nepočítá už letos
15.4.2025Nové BMW M5 kombi dostalo ostudně nakopáno od 6 let starého soka druhé bavorské značky, svůj výkon zabilo absurdní hmotností
14.4.2025
Nejčtenější články
Šéf Seatu jako drsňák nejen vypadá. Přes tlak říká, že do roku 2030 nenabídne ani elektromobil, nedá se na nich vydělat
18.3.2025Nissan může vrátit do nabídky auto, po kterém na přelomu milénia Češi toužili, bere to ale znovu za špatný konec
18.3.2025Ferrari má poprvé po letech problémy s prodejem, o až ošklivý nový model není zájem. A nejen o něj, říká automobilový guru
18.3.2025Němci vyzkoušeli líbivé laciné SUV Peugeotu jako ojetinu. Boduje hlavně motorem, s jakým už se nové neprodává
18.3.2025Volný pád Audi pokračuje. Zisky se masivně propadají, peněz ubývá a propouštění je nutnost, absurdní plány přesto platí
19.3.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva