Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin

Pohonné jednotky nakonec nebudou na konci února zmrazeny. Týmy mají na jejich modifikace opět 32 žetonů, navíc mohou sáhnout i po letošních agregátech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin

19.10.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pohonné jednotky nakonec nebudou na konci února zmrazeny. Týmy mají na jejich modifikace opět 32 žetonů, navíc mohou sáhnout i po letošních agregátech.

Formule 1 se v posledních letech vydala směrem, ze kterého snad nemůže být nadšen ani tým Mercedes, stáj jasně dominující posledním dvěma sezónám šampionátu. Důvodem nejsou jen nevýrazné hybridní pohonné jednotky s malými turbomotory, ale i řada dalších podivných pravidel, s nimiž přichází mezinárodní automobilová asociace FIA ve snaze o zatraktivnění závodů, docilujíc pravého opaku. Někteří sice podotknou, že třeba díky otevíratelným zadním křídlům tu máme více předjížděcích manévrů než za dob Michaela Schumachera, jenže není předjetí jako předjetí - pokud se jeden pilot dívá na druhého, jak kolem něj proletí na cílové rovince a on s tím nemůže nic dělat, není to zrovna úchvatný počin hodný královské disciplíny motoristického sportu.

Jakkoliv přitom FIA v čele s Jeanem Todtem naznačuje, že stávající problémy F1 nejsou velké, opak je pravdou. A vědom si toho není pouze malý Francouz, ale také malý Brit. Tedy Bernie Ecclestone. Ten proto stále častěji přichází s nápady, které by měly vlít jeho dojné krávě novou krev do žil. Mnohé z nich lze považovat za vrtochy stárnoucího muže, některé však svou logiku mají. Nic to však nezmění na faktu, že právě kvůli odlivu příznivců v tradičních útočištích ef-jedniček se šampionát pozvolna stěhuje z klasických evropských okruhů na moderní, ale v mnoha ohledech nudné „Tilke-dromy“ zejména v asijských zemích.

Proč tak obšírný úvod? Zejména pro pochopení situace, do jaké se F1 dostala. Máme tu zkrátka méně záživné pohonné jednotky, pokračující nezájem diváků a velmi četné rozhodování od „zeleného stolu“, které pojmu závodění dává opravdu na frak. Je proto logické, že kde kdo po změnách. K těm výrazným by mělo dojít v roce 2017, nicméně jistých úprav pravidel se dočkáme již od příští sezóny. Mercedes z nich asi radost mít nebude, pro zbytek stájí však půjde o vítaný krok.

Tak tedy, tou asi nejzásadnější regulí pro příští rok, jíž FIA v minulém týdnu schválila, je zachování vývoje pohonných jednotek po celou sezónu. Původně totiž mělo dojít 28. února 2016 k jejich homologaci a následnému zmrazení, nicméně Ferrari objevilo trhlinu v pravidlech, která vedla k nejasnostem o tom, jak moc je třeba toto ustanovení brát vážně. Nakonec je i proto oficiálně povoleno vyvíjet motory po celý rok, přičemž výrobci dostanou opět k dispozici 32 žetonů namísto proklamovaných 25.

Tyto žetony je možné použít především v oblasti navýšení výkonu pohonných jednotek, v případě bezpečnosti, úspor nákladů nebo spolehlivosti mohou inženýři jednotlivých týmů pracovat prakticky bez omezení. Daný krok by přitom měl napomoci Hondě, Renaultu a Ferrari přiblížit se dominantnímu Mercedesu, pravidla ovšem musí jednohlasně schválit Komise F1 a Světová rada motorsportu. Ve druhém případě by přitom problém nastat neměl.

V rámci toho prvního je možné očekávat jisté obstrukce od Red Bullu, který stále nemá potvrzené agregáty pro příští rok. U třícípé hvězdy tato stáj narazila, Ferrari jí pak chce dodávat letošní, což je další pravidlo, které bylo federací FIA schváleno. Týmu Dietricha Mateschitze se ovšem příliš nelíbí, že by jezdil s rok starými pohonnými jednotkami, neboť by znovu nebyl příliš konkurenceschopný. A to i za předpokladu, že by došlo k vývoji agregátů.

Je proto možné, že Red Bull se pokusí využít své pozice a změny zablokuje, pokud nebude zásobován novými motory. Pokud by přitom rakousko-britská stáj tohoto kroku využila, musely by nejspíše všechny pohonné jednotky být homologovány k onomu konci února a další vývoj by nebyl možný. K této situaci ale nejspíše nedojde, spíše očekáváme novou dohodu mezi Red Bullem a Ferrari.

Změna pravidel je tedy jasná a shrnout si ji můžeme v kostce: motory bude možné vyvíjet v průběhu celé příští sezóny, přičemž počet žetonů se vůči letošku nemění. Týmy se mohou zabývat i zakázanými komponenty a navíc mohou užívat i loňské pohonné jednotky. Tedy za předpokladu, že dojde ke stejné shodě jako mezi čtyřmi dodavateli agregátů a federací FIA.

Tímto oslím můstkem se přitom můžeme vrátit zpět k Bernie Ecclestoneovi, který se nedávno rozpovídal u příležitosti Velké ceny Ruska na okruhu v Soči. Zde uvedl, že je „největším příznivcem” tamního prezidenta Putina a konkrétně jej jmenoval jako osobu, s níž se cítí být v klubu. S jeho způsobem vládnutí evidentně nemá problém - místo pro demokracii prý „není nikde na světě” a diktatura podle Ecclestone patří i do řízení Formule 1.

A jak je možné, že se dokázal stát něčím jako diktátorem v podmínkách F1, které se jeví být demokratické? „Protože se jen zdají být demokratické, to je zřejmě ten důvod. Myslím, že pokud dokážete, aby lidé ve větší či menší míře souhlasili s tím, co děláte, aby vás podporovali, pak to vypadá jako demokracie, což je přesně to, jak se demokracie má jevit,“ uvedl principál F1 v zajímavém rozhovoru pro Russia Today. Mimo to přiznal, že v Rusku vidí budoucnost, zatímco v takové Americe nikoliv, neboť „jejich největším problémem je, že si myslí, že jsou největší hybnou silou na světě“.

Tím tedy máme potvrzené, že kupříkladu závody na městském okruhu v New Jersey se minimálně po několik příštích let realitou nestanou. Stěhování do Ázerbájdžánu je naopak oproti tomu mnohem reálnější. Protože pokud se povede Ecclestoneovi přesvědčit všechny kolem, že je to tak správné - a z finančního hlediska tomu tak určitě je - pak ti jej následně budou „demokraticky“ podporovat...


Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin - 1 - Mercedes-Benz F1 V6 motor 01Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin - 2 - Mercedes-Benz F1 V6 motor 02Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin - 3 - Mercedes-Benz F1 V6 motor 03Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin - 4 - Mercedes-Benz F1 V6 motor 04Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin - 5 - Mercedes-Benz F1 V6 motor 05Formuli 1 čekají pozitivní změny, i když se Ecclestone cítí jako Putin - 6 - Mercedes-Benz F1 V6 motor 06
Pohonné jednotky bude možné i příští rok vyvíjet napříč sezónou, jako tomu bylo letos. Důvodem je snaha o zastavení dominance Mercedesu

Zdroj: ESPN, RT

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše