Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna

Formule 1 v poslední době po létech přešlapování na místě citelně zrychlily, pozitivní trend ale nebude pokračovat. Dobře míněná změna aerodynamických pravidel učiní monoposty pomalejšími a dražšími.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna

17.1.2019 | Petr Prokopec

Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Formule 1 v poslední době po létech přešlapování na místě citelně zrychlily, pozitivní trend ale nebude pokračovat. Dobře míněná změna aerodynamických pravidel učiní monoposty pomalejšími a dražšími.

V letošním roce se monoposty Formule 1 opět změní. Hlavní novinkou budou jiná křídla - to zadní bude širší a hlubší, přední zase zjednodušené. Cílem těchto novinek je snaha o usnadnění předjížděcích manévrů, neboť momentálně jsou vozy koncipovány tak, aby jejich křídla přinášela maximální možný přítlak. Na tom samozřejmě není nic špatného, ovšem kvůli tomu za nimi vznikají turbulence, které znemožňují vzadu jedoucím jezdcům dotáhnout se a využít jízdu v zákrytu k zisku dodatečné rychlosti.

„Jakmile se vozy přiblíží na několik metrů, ztrácí 50 procent přítlaku. To je opravdu citelný pokles. Snažili jsme se porozumět tomu, proč se tak děje, a zároveň jsme hledali cestu, jak vše zlepšit. Mám radost, že momentálně jsme na 20 procentech,“ uvedl technický šéf Formule 1 Ross Brawn v reakci na první testy provizorních předních křídel v loňském roce i výsledky ze simulací. Dle jeho slov bychom se tedy letos mohli dočkat mnohem intenzivnějších závodů, kdy monopostům bude umožněno jet v těsném závěsu.

Jestli to tak skutečně bude, zatím s jistotou nedokáže říci nikdo, jeden negativní dopad je ale už teď zcela nepochybný - auta se stanou o hodně pomalejšími. Zmiňuje to tým Racing Point Force India, který provizorní křídlo loni otestoval na Hungaroringu. „Je to opravdu velký problém. Když jsme monopost postavili před několika měsíci poprvé do větrného tunelu, zjistili jsme, že čas na kolo se zhoršil o několik sekund a tragické bylo především jeho vyvážení. Vlastně to nejhorší, co se mohlo stát, se stalo. Doufejme tedy jen, že na závodění to bude mít pozitivní efekt,“ uvedl technický ředitel stáje Andy Green.

Dochází tedy na slova šéfa týmu Red Bull Christina Hornera, který již loni hlavně před použitím nových předních křídel varoval. Dle něj zavedení nových regulací bylo uspěchané a navíc založené na nevyzrálém přístupu. Orgány Formule 1 vycházely z razantních změn, jež jsou naplánovány pro rok 2021, přičemž některé modifikace byly zavedeny již pro letošek. Týmy ale kvůli tomu mohou víceméně zapomenout na evoluci, místo toho je čeká několik let revoluce.

Oproti loňské sezóně se letos mění přední a zadní křídla, od roku 2021 pro změnu dojde na výměnu kol. Stávající třináctipalcové disky budou nahrazeny osmnáctipalcovými. Mimo to by mělo dojít na zavedení nových aerodynamických pravidel, mluví se také o odlišných regulích v rámci pohonných jednotek. Týmy tak sice aktuálně kvůli křídlům utrácí miliony navíc, v podstatě však jen kvůli dvěma sezónám.

„Dle mě je to celé nedomyšlené a uspěchané. Není tu žádná jistota, že se tímto vyřeší problémy, které vyřešeny být mají, ovšem vše vyjde na enormní peníze. A startovní rošt se tak jako tak nevyhnutelně rozdělí, jako tomu bylo dosud. Přijde mi proto naprosto zbytečné vytvářet zcela nový koncept vozu pro roky 2019 a 2020, a poté udělat to samé pro rok 2021, když se všude mluví o snižování nákladů,“ uvedl poměrně frustrovaný Horner.

Šéf rudých býků ovšem zároveň dodal, že jediným pozitivem na celé záležitosti je fakt, že jde o nemalou výzvu pro experty na aerodynamiku. A to je oblast, ve které Red Bull vždy dominoval. Pokud přitom do hry zasadíme i to, že stáj pro letošek vyjede s motory Honda, které byly integrovány do zcela nového konceptu již někdy loni v létě, pak je dost možné, že rudí býci nebudou až třetí stájí v pořadí.

Jak tomu ale bude ve skutečnosti, to se dozvíme až v neděli 17. března, kdy odstartuje Velká cena Austrálie. Ačkoliv Horner správně dodává, že závod v Albert Parku nikdy není ukázkou skutečného rozložení sil, na něco takového dojde až ve třech následujících podnicích, jejichž výsledky se dozvíme až na konci dubna.


Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna - 1 - Formula 1 2019 front wings 01Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna - 2 - Formula 1 2019 front wings 02
Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna - 3 - Formula 1 2019 front wings 03Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna - 4 - Formula 1 2019 front wings 04
Nová křídla F1 mají být jednodušší a přinést intenzivnější závodění. Zatím jsou však zdrojem výrazného zpomalení a vysokých finančních nákladů

Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna - 5 - Formula 1 2019 front wings 05Formule 1 budou od letošního roku zase o hodně pomalejší, stačila jediná změna - 6 - Formula 1 2019 front wings 06
Pro srovnání pak můžeme přinést snímky čelního křídla, jenž Force Indie (a samozřejmě také další týmy) užívala dosud

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše