Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit

Berme to jako zlomový okamžik, neboť Němci jsou obvykle k domácí produkci loajální, i když si to nezaslouží. Tady navíc porazili spíš sami sebe, neboť „Delfínovi” od BYD stačilo k nadvládě jen lehce nadprůměrné hodnocení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit

16.8.2023 | Petr Prokopec

Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit

/

Foto: BYD

Berme to jako zlomový okamžik, neboť Němci jsou obvykle k domácí produkci loajální, i když si to nezaslouží. Tady navíc porazili spíš sami sebe, neboť „Delfínovi” od BYD stačilo k nadvládě jen lehce nadprůměrné hodnocení.

Není tajemstvím, že čínská auta pronikají do Evropy stále více. Na ruském trhu jde již o stěžejní hybnou sílu, dále na západ lze prozatím mluvit spíše o alternativách. Něco podobného jsme ovšem dříve zmiňovali třeba v souvislosti s Korejci a kde jsou dnes? Hyundai a Kia ovládají značnou část Evropy, přičemž výrobce ze starého kontinentu mohou snadno převálcovat na jejich vlastním písečku. Na rozdíl od Němců se totiž neotočili k zákazníkům zády, stále tak nabízí třeba i atmosférické motory většího kalibru, než je litrový tříválec.

Vraťme se ale zpět k Číňanům, kteří se snaží útočit také s pomocí elektromobilů. To není až tak překvapivé, právě v této oblasti totiž mají řadu výhod. Ostatně taková značka BYD se nejprve věnovala bateriím pro mobilní telefony, než začala produkovat také automobily. Dnes tak v případě akumulátorů patří dokonce mezi dodavatele Tesly či Toyoty. Proč tomu tak je, popisují kolegové z Auto Bildu. Ti převzali k testu model Dolphin, jenž je osazen paketem Blade užívajícím lithium-železito-fosfátové baterie, které se obejdou bez kobaltu.

Na rozdíl od mnoha konkurenčních elektromobilů lze tyto akumulátory nabíjet do sta procent i u veřejných stanic. V té chvíli sice nemáte reálně k dispozici udávaných 427 km, ovšem i v praxi zvládnutelných 351 km lze považovat za snesitelnou hodnotu. Zvláště když se kolegové nežinýrovali a několikrát naplno vyzkoušeli plný potenciál elektrické jednotky, jenž produkuje 204 koní. To je stejný výkon jako u Volkswagenu ID.3, se kterým je BYD Dolphin často srovnáván. A rovnou lze zmínit, že v mnoha oblastech jsou Číňané vítězi.

Asi nepřekvapí, že jednou z těchto stránek je cena. Zatímco totiž německý elektromobil je na domácí půdě k mání od 39 995 Eur (cca 962 tisíc Kč), čínský soupeř startuje na 35 240 Eur (asi 847 tisíc Kč). Není to tedy sice taková láce jako v Říši středu, ovšem dnes se počítá každá uspořená koruna. Zvláště když ID.3 je spojován s nižším reálným dojezdem. Navíc zaostává i po stránce dynamické, neboť ke sprintu na stovku potřebuje 7,3 sekundy a na stošedesátku dokonce 19 s. BYD má ovšem na kontě 7,2 a 18,3 sekundy.

Neznamená to však, že by Dolphin byl bez chyb. Problematické jsou v jeho případě hlavně brzdy, které vyžadují delší dráhu a navíc se velmi rychle unaví. Zajímavé pak je, že zatímco většina elektronických berliček jako třeba detekce aut ve slepém úhlu či monitoring jízdních pruhů jsou až přespříliš aktivní a vlastně i otravné, takové ESP zůstává v klidu i ve chvíli, kdy přední pneumatiky kvílí. Vše se nicméně dá spravit softwarovou modifikací.

O trochu horší je to již s čelním sloupkem, který je příliš tlustý a omezuje tak výhled ven. Podobně je pak na tom koncový sloupek, kterému ještě asistuje užší okno, nicméně v tomto případě je řešením zmiňovaná detekce slepých úhlů. Uvnitř pak Číňané musí zapracovat ještě na médiích, problémem je však spíše jazyková bariéra než kvalita. Systém totiž v některých ohledech stále ještě zobrazuje čínské znaky, hlasové ovládání pak reaguje maximálně na pokyny v angličtině.

Suma sumárum zde máme lepší průměr, i to ale stačí na to, aby Dolphin překonal ID.3, jak praví kolegové. VW tu tak trochu porazil sám sebe, neboť Číňané se ani nemuseli moc snažit, aby jejich auto z hodnocení vyšlo lépe. Kolegové navíc dodávají, že BYD se nechová arogantně jako domácí značka a snaží se vyjít vstříc. Automobilka tak podle Němců staví i v Evropě pevné základy, na kterých může růst. Bude tedy opravdu zajímavé sledovat, kam se budou vyvíjet její zdejší prodeje.


Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit - 1 - BYD Dolphin 2023 EU verze prvni foto 01Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit - 2 - BYD Dolphin 2023 EU verze prvni foto 02Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit - 3 - BYD Dolphin 2023 EU verze prvni foto 03Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit - 4 - BYD Dolphin 2023 EU verze prvni foto 04Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit - 5 - BYD Dolphin 2023 EU verze prvni foto 05Čínské auto v testu Němců poprvé překonalo německého konkurenta, ani se nemuselo moc snažit - 6 - BYD Dolphin 2023 EU verze prvni foto 06
Dolphin sice německé kolegy až tak úplně neokouzlil, zároveň však v testu ani nepropadl a v mnoha ohledech ukázal záda domácímu Volkswagenu ID.3. Něco takového se v testu čínského vozu Auto Bildu dosud nestalo. Foto: BYD

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše