Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
10 největších urážek Top Gearu: od selhání Tesly po rasismus
18.7.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
(+ videa) Britská redakce umí ztropit pořádný poprask, ať už se vyjadřuje k čemukoliv. Těchto 10 kousků ji vyčítají Američané.
Kdo by neznal Top Gear. Automobilová televizní show neunikla pozornosti fandů ani absolutních laiků, kteří by o automobily jinak zřejmě ani nezakopli. Její redakce, tvořená triem Clarkson, May a Hammond je nejvýraznější především kvůli kritickému sarkasmu troušenému na adresu čehokoli a kohokoli. Můžeme sice diskutovat o tom, zda to dělají programově proto, že si to adresát zaslouží, nebo prostě už jen proto, že mohou, ale to je ve výsledku druhotné.
V Top Gearu dělají s použitím drahé techniky poutavé reportáže, pořádají zajímavé závody, nebojí se zničit hned několik aut najednou třeba raketometem, při fotbalovém utkání dvou skupinek vozů nebo prostě jen tak pro zábavu. Nebojí se vlastně vůbec ničeho. Ve věku politické korektnosti a chůze po špičkách je takový přístup osvěžující, třebaže má své hranice a někdy už se jeví být už vyprázdněnou show. Diváci se ale baví a nakonec v tom nejsou sami. Spokojené mohou být i automobilky - ať už je recenzované auto haněno nebo vychváleno, vždy se jedná o publicitu k nezaplacení, třebaže ne všem to dochází.
Za vším podstatným hledejte Clarksona, chtělo by se říci. Ten zaujímá ofenzivní postoje a názory už od počátku kariéry motoristického novináře. Pro ostrá slova nechodí vůbec daleko, čehož jsou důkazem jeho dřívější sloupky o automobilech, ale i současná prohlášení k všeobecným problémům dnešní doby. Je známý svojí nenávistí vůči Tonymu Blairovi a britským úředníkům, Toyotě Prius, teoriím o globálním oteplování a dalším objektům sporů. Čas od času se jeho britsky suchý humor pohybuje na hraně únosnosti, a to se zákonitě musí občas někoho dotknout. Problémy z toho pak nemívá jen Clarkson, ale celý Top Gear.
V podstatě vše nepatřičné, co Clarkson udělá nebo prohlásí, řeší protistrany s britskou televizí BBC, která sice už několikrát provokatérovi pohrozila vyhazovem z redakce, ale nakonec mu stejně prodloužila smlouvu. Jedním z posledních takových přešlapů učinila redakce poté, co natáčela do nové série čelní srážku dvou Peugeotů na místě, kde v roce 2010 zemřela při nehodě žena - za volantem vozu téže značky. Ať už bylo úmyslné, nebo ne, nelíbilo se to bulvárnímu plátku Daily Mail, který Clarksona opět udal - stejně jako v případě dřívějšího „přeřeku“.
Ono těch provokací - a že se netýkají jen aut - bylo podstatně více, což kolegy z amerického Autoblogu přivedlo na myšlenku vybrat deset největších urážek, které v Top Gearu zazněly a na klidu BBC zrovna nepřidaly. Ne se vším bychom se ztotožnili, někdy jde o docela sporné momenty, navíc Američané jsou na určité záležitosti poněkud přecitlivělí. Každopádně... Tohle jsou ony:
10. Kdy si British Airways uvědomí, že děti patří do podpalubí?
Nejméně urážlivý příspěvek žebříčku se objevil v květnu loňského roku v podobě Clarksonova prohlášení na Twitteru. Když se na něj podíváte s odstupem a přičtete si k tomu jeho smysl pro humor, je docela neškodný. Opravdu, vždyť každý, kdo pravidelně létá bez vlastních potomků, utrousil v minulosti jistě něco podobného. Já osobně tvrdím, že pokud není na palubě alespoň jedno brečící dítě, ještě se nedá odletět, protože stále nejsme všichni.
Přestože prohlášení „Kdy si British Airways uvědomí, že děti patří do podpalubí?“ můžeme brát s velkým nadhledem - a že bychom měli - byla z toho britská média značně pohoršená a uražená. My tomu takovou váhu opravdu nepřikládáme. Schválně, zkuste absolvovat zaoceánský let s malým plačícím dítětem sedící ve stejné nebo za vámi se nacházející řadě sedadel a rychle pochopíte Clarksonovu narážku.
Tweet od Clarksona navzdory velké nadsázce neunikl pozornosti jeho odpůrců
9. Pobuřující prohlášení psaná sprejem na auta v Alabamě
V rámci jednoho z dílů pořadu měli protagonisté Top Gearu přežít v Alabamě. Ono by to nebylo tak těžké, nebýt úkolu, který dostali od filmového štábu. Ten spočíval ve vzájemném napsání si hesel na americká auta, která si v rámci této cesty pořídili. Jak asi tušíte, nešetřili se a později toho také litovali, když utíkali, aby si zachránili kůži. Nebylo divu. V jihovýchodním regionu USA jim šla po krku partička nesympaticky vypadajících hochů, které na ně přivolala žena z čerpací stanice.
Důvodem konfliktů se stala provokativní hesla. Například „Jsem bi“, „Hillary prezidentem“, „NASCAR stojí za ho...“, „Country a Western jsou nesmysly“. Ve státě plném republikánů, v místech, odkud pocházejí nejpopulárnější závodníci NASCARu, kde milují country hudbu a odmítají smíšená manželství by takové nápisy naštvaly snad každého přihlížejícího. Ujíždět pak muselo trio včetně celého štábu, aby posléze přísahali, že už se do Alabamy nikdy nevrátí. Na videu si můžete celý konflikt prohlédnout.
Prostřílená tabulka signalizující příjezd do divoké Alabamy nebyla pro trojici britských řidičů s ohledem na hesla na jejich vozech zrovna povzbudivá
8. Test Tesly Roadster s dodatečně natočenou scénou úplného vybití
S automobilkou Tesla si nepadl do noty ani Top Gear, který vykreslil možností jejího Roadsteru takové, jaké skutečně jsou. Při testování modelu Roadster, Clarksonovi na trati po několika ostrých kolech došla v akumulátorech šťáva a následně jej s kolegy ze štábu musel odtlačit do garáží. Stejná situace se při skutečném testování opravdu stala, jenže přímo při natáčení Tesle ve skutečnosti energie k pohonu nedošla. Natočená scéna byla tedy pouze dokumentací toho, co se dříve stalo, v dané chvíli ale byla sehraná.
Příznivci tohoto elektromobilu takový přístup neunesli, i když my jsme pro něj měli větší pochopení. Podobně jako oni se zachovala Tesla, která Top Gear dokonce zažalovala kvůli lživé recenzi, jenže soud dal zapravdu Top Gearu. Ani po našem soudu nic zvláštního, Američané jsou ale na kritiku Tesly citliví a jednání Britů považují za urážlivé. Urážka to nakonec byla, podle nás ale oprávněná - Top Gear neřekl nic, co by nebyla pravda, jen se to nestalo v momentě natáčení. To si „nedokumentární” show může dovolit...
Reakci Tesly se na jednu stranu nelze divit, díky fiasku se ale dočkala mohutnější publicity, než když by testem prošla na výbornou. A právě publicitu svého času docela potřebovala...
7. Označení lidí páchajících sebevraždu skokem pod vlak za sobce
Pokud existují osoby, do kterých bychom se neměli jakkoli strefovat, pak se jedná o lidi, jejichž životy jakýmkoliv způsobem vyhasly. Ne nadarmo se říká: „O mrtvých jen v dobrém“. Toto ovšem neplatí pro Clarksona, který si vzal na paškál sebevrahy vrhající se pod nápravy rozjetých vlaků. V televizní diskuzi je počastoval přívlastkem „sobečtí“. Samozřejmě, že nikdo nemá radost z toho, že se vlaky kvůli sebevbrahům zpožďují, ale tohle moc citlivé nebylo.
Clarkson tvrdil, že by po takovém nárazu ani nezastavoval, jelikož je to naprosto zbytečné mrhání časem. Se sebevrahy nelze zřejmě nikdy sympatizovat, ale kdo ví, co onu konkrétní osobu k takovému činu vedlo. Vystoupení britského moderátora tedy samozřejmě vyvolalo vlnu nelibosti, která vyústila v omluvu otisknutou deníkem The Sun, kam Clarkson píše sloupky. Posléze ho poslali na školení, které mělo zabránit dalším prohlášením podobného ražení. Jeho přešlap si můžete prohlédnout na následujícím videu.
Clarkson se nestydí odvážných prohlášení v přímém přenosu, toto nebylo první, ani poslední
6. Zesměšňování cizích kultur a Ježíše v prázdninových speciálech
Trojice představitelů se značně znelíbila také v prázdninových speciálech, během kterého putovali ve vozech pouští a po silnicích z Iráku do Betléma přes Turecko, Sýrii a Jordánsko. Během cesty se několikrát převlékli za zahalené muslimské ženy. Zahalení mělo sloužit k tomu, aby je lidé nepoznali. Bohužel na sebe tímto naopak strhli větši pozornost. Dále se také Clarkson proslavil během své cesty po Indii, když častoval urážlivými poznámkami tamní obleční, cesty, jídlo a historii. Velké pobouření sklidili také za vyobrazení Ježíše coby Stiga v kolébce ve falešném Betlému.
Nikdo přesně neví, o co jim přesně šlo, ale asi za tím stála i kritika tamního náboženství. Pokud něčeho dosáhli, pak dozajista toho, že je rázem znala i část planety, ve které do té doby nehráli takřka žádnou roli. Útržky speciálního vydání si můžete prohlédnout na přiloženém videu, kde se mimo jiné Mayovi „povedlo” rozbít si hlavu. Následně musel být převezen do nemocnice.
Indové z eskapády Top Gearu rozhodně nebyli nadšení
5. Hammondova kritika mexických aut, potažmo Mexičanů
Pod vším tím popraskem není ani zdaleka podepsán jen Clarkson. V jednom díle z klasické ságy pořadů se totiž nepatřičně rozpovídal také Richard Hammond na téma mexických automobilů. Po definování vlastností těch německých pokračoval slovy, že mexické vozy jsou líné, tlusté, stupidní a opřené o plot a pod dekou zírají skrze díru na kaktus. Ani se nedivíme, že se to Mexičanů dotklo, poněvadž spojitost tamních osob s jejich auty je z videa zcela evidentní.
Znělo to zkrátka jakoby Hammond jasně řekl, že mexické automobily reflektují povahu tamních obyvatel - jsou prý tlustí, líní a nadýmaví. Olej do ohně přilil také Clarkson, který dodal, že by Hammond neměl mít problémy, jelikož bude v době vysílání tohoto pořadu mexický velvyslanec zřejmě spát. Jenomže, jak byste asi mohli tušit, zrovna byl docela čilý.
Protagonisté si vzali na mušku také mexická auta, která počastovala spolu s jejich tvůrci nepěknými přívlastky
4. Natočení reklamy na VW s odkazem na invazi Němců do Polska
Kritika s náboženskými a národnostními kořeny pokračuje dalším odvážným, i když rozhodně ne zrovna chvályhodným počinem. Jednalo se o vymýšlení reklamy na Volkswagen Scirocco se vznětovým motorem, ve kterém se naše „skandální trojice“ nebyla schopná dobrat ničeho rozumného. Všechna řešení této reklamy mohli televizní diváci v průběhu pořadu sledovat a smát se, až se na závěr objevila zcela jiná, ze které rozhodně nebylo, především Polákům, zrovna do smíchu.
Tento národ je zvyklý i na ostřejší vtipy na jeho účet, ovšem Top Gear v reklamě vyobrazil v několika snímcích situaci, kdy na území Polska vnikli za Druhé světové války Němci (v roce 1939). To nebyla zrovna radostná událost, respektive ani vstřícné gesto. Vůbec už ne dodatek reklamy: Z Berlína do Varšavy na jediné natankování. Co asi následovalo není, snad třeba připomínat.
Ani Poláci se nakonec nevyhnuli ostrému přešlapu, stále to ale nebylo to nejvýraznější gesto
3. Stávkující britské pracovníky by Clarkson nejraději popravil
Ve stejném studiu, kde se Clarkson rozpovídal o sebevražedných jedincích, kteří se vrhají nepatřičně pod vlak, padla také zmínka o pracovních, kteří v té době ve Velké Británii stávkovali. Clarkson na jejich účet prohlásil, že by je nejraději vyvedl ven a popravil před zraky jejich rodin. Své tvrzení přitom opřel o svoje pocity. Jak se prý vůbec mohou opovažovat vstupovat do stávky, když mají zlatem vydlážděnou cestu do důchodu, zatímco zbytek společnosti musí tvrdě pracovat, aby vydělal na živobytí.
Tento komentář samozřejmě nemohl zůstat bez povšimnutí, byl natolik pobuřující, že to nemohlo jen tak projít. Generální tajemník největšího britského odborového svazu Dave Prentis se ozval okamžitě a domáhal se Clarksonova vyhazovu z BBC. Nakonec ovšem dosáhl pouze oficiální omluvy inkriminovaným skupinám.
Clarkson se nebojí zaútočit slovně ani na spoluobčany. Tentokrát si vzal na mušku stávkující britské skupiny. Posléze se musel omluvit
2. Rasistickým termínem „slope“ urazili Asiaty
Ve speciální epizodě natáčené v Thajsku si Clarkson, Hammond a May postavili vratký most přes řeku (a Kwai to nebyla), aby přes něj následně poslali masivní ojeté nákladní automobily. Hanebný kousek přišel poté, co se Clarkson kochal spolu s Hammondem nad touto stavbou. Ve chvíli, kdy tamní občan přechází přes most, hlavní hrdina poznamenává větou „there's a slope on it” zdánlivou poznámku ke konstrukci mostu.
Pro ty z vás, kteří nechápou dodáme, že to Asiaté mohou vnímat jako neakceptovatelnou poznámku, neboť se jedná o hanlivé rasistické označení pro osoby asijského původu (věta: „Je na něm žluťák,” naznačí alternativní český význam). S tímto vědomím Clarkson nemohl zvolit špatnější načasování svého tvrzení. Aféru rozdmýchala herečka indického původu Somi Guha, která kontaktovala skupinu právníků nazvanou Equal Justice (rovná spravedlnost), za účelem obžaloby BBC z neformálního rasismu o 1,66 milionu dolarů (přes 36 milionů korun). Zda to byl záměr či nikoli se dá opět jen těžko soudit. Z pozdější omluvy výkonného producenta Andyho Wilmana však vyšlo najevo, že přiznává vinu, přestože nejprve tvrdil, že si urážky nebyl vědom.
1. Zamumlané slovo s N na začátku, aneb další rasistická poznámka
Čtyřiapadesátiletý Clarkson při natáčení jednoho z předloňských pořadů recitoval anglickou dětskou říkanku, která se používá jako rozpočítadlo při hrách a obdobných činnostech. Ta začíná následovně: „Eeny, meeny, miny, moe… Catch a tiger by the toe.“ Bez ohledu na to, co zmíněné znamená, slovo tiger (tedy tygr) podle bulvárního deníku The Daily Mirror začal nikoli písmenem T, nýbrž mumlavým N, což by byla rasistická poznámka - v Británii zjevně těžko akceptovatelná. Tento bulvár, který sleduje každý Clarksonův krok, video vyvěsil na internet, účinkujícího zažaloval a od té doby se nepřestalo spekulovat, zda šlo o úmysl nebo jen přeřeknutí. Paradoxem je, že natočený klip opravdu nikdy nebyl v televizi odvysílán, BBC na jeho konto přesto obdržela přes tři stovky stížností.
Clarksonovou obranou bylo tvrzení, že nic takové úmyslně neřekl a je pravdou, že z videa není zcela patrné, co říká. Dokonce ani forenzní experti najatí bulvárem (Britové...) nepotvrdili se stoprocentní jistotou, že byla narážka použita, třebaže by se podle výše zmíněných přešlapů dalo polemizovat o jednoznačném úmyslu. Podle BBC se hovoří o 75procentní jistotě. Clarkson tvrdí, že písmeno N nevyslovil, neboť vzniklé slovo nemá ve svém slovníku. Na žádost BBC se však omluvil, třebaže omluvu považoval za zbytečnou.
Zrovna v tomto případě máme pocit, že jsou američtí kolegové poněkud přecitlivělí na každý náznak rasismu, na vrchol žebříčku bychom tuto věc nedali. Nic to ale nemění na tom, že Clarkson je provokatér a evidentně úspěšný. Třeba vás více zaujaly jiné jeho projevy - vaše názory rádi uvítáme v diskuzi k tomuto článku...
Na vrcholu žebříčku je sporně mumlané slovo, které Britové (a ještě více Američané) zřejmě neakceptují. My bychom na vrcholu „top 10” dali přednost poněkud více jednoznačnému projevu...
Zdroj: Autoblog
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
včera - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024 - Kontroverzní Ferrari, které teď má i Leclerc, je dokonce horší než předchůdce, ač se pyšní slavným označením
18.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- V Brně 2025 bez MotoE včera 17:00
- Vespa GTS 310: s nejvýkonnějším motorem včera 13:30
- Oficiální startovní listiny na rok 2025 včera 12:00
- Augusto Fernandez bude testovacím pilotem Yamaha MotoGP 20.11.2024
- Testu vévodil Alex Marquez 19.11.2024
Nejčtenější články
- Nové Ferrari za 90 milionů předvedlo svůj zvuk. I nuda je silné slovo, není slyšet prakticky vůbec
22.10.2024 - Nová Škoda Fabia RS existuje, akorát si tak neříká. Má 190 koní, koupit si ji bude moci jen stovka lidí
22.10.2024 - Druhé nejlevnější SUV Mercedesu láká jako ojeté ještě nižší cenou, už po pár letech ho trápí obří propady hodnoty
22.10.2024 - Sověti svého času neměli auta, se kterými by dobyli Sibiř, a tak přišli s těmito monstry, měla zcela unikátní techniku
22.10.2024 - Splňte plán, nebo zemřete: Šéf popsal, jak automobilky musí přestat prodávat auta, aby mohly dál prodávat auta
23.10.2024
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva