Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
10 největších držáků poslední dekády: tato auta jezdí a jezdí
5.12.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Auta nejlépe prověří jediné: ujeté kilometry a schopnost snášet jejich velké porce. Tato auta vyrobená od roku 2004 jich zvládají nejvíce.
Když člověk hledá ojeté auto, které by si pořídil, a které bude dost staré na to, že jeho záruka bude už minulostí, ocení jistě spolehlivost a trvanlivost. Tedy pokud nepořizujete vůz, který je stejně starý jako vy a kterým vyjedete jen párkrát do roka, jakkoli i v takovém případě bude jistě příjemnější více jezdit než opravovat.
Abychom taková auta našli snáze, vznikají nejrůznější žebříčky spolehlivosti, která tuto vlastnost aut hodnotí rozličnými kritérii. Některá dají na hodnocení majitelů, jiná na schopnost vozů projít technickou kontrolou, další se pokouší sestavit žebříček podle sice zkušeností sice dlouhodobých, ale jen s jedním vozem. Všem těmto statistikám lze něco vyčíst, jakkoli asi nebude náhodou, že na piedestal nezřídka staví velmi podobné vozy. Přesto máme tendenci dát spíše na něco jiného - prostou schopnost vozu najet spoustu kilometrů.
Pochopitelně můžete říci, že některá auta logicky najíždí kilometrů více a jiná méně. Že takový Mercedes třídy E téměř vždy najede kilometrů více kilometrů než Citroën C1. Je to pravda, jenže je otázka, jako moc bude zrovna schopnost vozu odolávat vysokým nájezdům podstatná pro zájemce o maximálně příměstské supermini. Jakmile auto k dlouhým cestám alespoň trochu stvořeno bude, hned se podle schopnosti standardně přežívat vysoké kilometrové nájezdy pozná mnohé. Pokud totiž jde o auta, která už léta zpět pozbyla tovární záruku, musí být na vysoké nájezdy prostě připravena, musí být odolná, trvanlivá, „nezničitelná”. Pokud by nebyla a majitelům se začala rozpadat, prostě by s nimi další a další kilometry nenajížděli, protože by pro ně byly takové jízdy příliš drahé. Je to ryzí ekonomická racionalita a na tu lze vždy sázet více než na výše zmíněné statistiky.
Přesně z tohoto důvodu jsme vám dříve předestřeli 20 nezničitelných aut, tedy vozy, které mají jako ojeté největší průměrnou kilometráž či která z největší části najela více než 200 tisíc kilometrů. Byl to zajímavý a jistě výmluvný žebříček, měli jste k němu ale jednu oprávněnou námitku - z velké většiny šlo už o velmi stará, nezřídka dvacetiletá auta, která logicky najela za svůj život větší porci kilometrů než ta mladší.
Starší žebříček 20 „nezničitelných aut” bez ohledu na věk
Takhle dopadl někdejší žebříček, který si bral na paškál všechna auta bez ohledu na stáří. Ten dnešní počítá s věkovým limitem, který zahrne i mnohé stále žádané ojetiny
Žebříček tedy nepochybně vyjevil velmi trvanlivé vozy, jenže pokud máte zájem si koupit ještě nějaký vůz s vidinou s ním dále jezdit, patrně nesáhnete po Volvu z konce osmdesátých let. Jistě, takové stroje budou levnější, ale najít nějaký v dost dobrém stavu může být nadlidský úkol. Také design bude až na výjimky zastaralý, výbava oproti novějším autům chudá, pasivní bezpečnost může být na horší úrovni a také spotřeba paliva může - ale nemusí - být horší.
Proto jsme na tento žebříček chtěli navázat obdobným, který by ukázal na auta podstatně novější, která ale statisticky mají tutéž schopnost. Pochopitelně lze není možné hledat vozy s průměrnou kilometráží za hranicí 200 tisíc km, protože velká část majitelů za jednotky let takovou štreku zdaleka neurazí, ale i vysoké průměry přes 100 tisíc km řeknou mnohé. Budou jistě znamenat spoustu aut s nájezdy daleko za zmíněnou hranicí a další spousty s pořád vysokou, už výmluvnou kilometráží. Dali jsme si tedy jako hranici vozy vyrobené mezi léty 2004 až 2007, což jsou modely, po kterých spousta lidí kouká v bazarech. A hledali ty nejodolnější.
Jsou to vážně zajímavé vozy. Auto takto staré často ani nebude vybavené mnoha moderními nesmysly, nemusí mít ani nepovedeně downsizovaný turbomotor nebo start-stop. A i když budou, start-stop se dá vždycky vypnout a když se k turbomotoru budete chovat, jak je patřičné, bude sloužit dlouho. Jinak jde už o velmi moderní auta - dostanete osm airbagů místo stěží dvou, pod kapotou bude dost pravděpodobně více výkonu a můžete dosáhnout i na spoustu prvků luxusní a komfortní výbavy.
Nechali jsme si tedy vyjet ze statistik německých STK (německých proto, že v Německu jezdí více aut více kilometrů, stavy tachometrů tamních aut jsou přece jen realističtější mj. i proto, že se tam sledují už dlouhodobě) průměrné kilometráže milionů aut registrovaných mezi léty 2004 a 2007, která se dostavila k prohlídce. Přes 200 tisíc tu v průměru nebyl nikdo, ale vítěz se této metě dost blíží. A jelikož se bavíme o průměrech a ten nejnižší je nad hranicí 150 tisíc kilometrů, je vážně pravděpodobné, že dost kusů těchto konkrétních modelů bude mít za sebou i násobky průměrných hodno a málokterý bude „garážovým typem”.
Po přečtení možná vznesete námitku, že některá auta v tomto žebříčku ve statistikách spolehlivosti nestojí vždy na nejlepších místech, ale to je právě to, co jsme zmiňovali výše - statistiku spolehlivosti pokazí i drobnost jako praskající žárovky zadního světla. Ne, že by to nebylo nepříjemné, ale pro takovou věc se jinak spolehlivého „držáku” nezbavíte a budete s ním jezdit dále. Kilometry podle nás říkají více... Ale už nechme řečí, tady je slíbená desítka.
10. Mercedes-Benz třídy M
Ve své době jediné SUV Mercedesu neplatilo za nejspolehlivější auta, jeho problémy ale nemohly a nemohou být zásadní. Pokud se bavíme o 8-11letých autech, která hodně jezdí, je na 10. místě s průměrným nájezdem 152 tisíc kilometrů.
8. - 9. BMW X5
BMW X5 je konkurent Mercedesu ML a způsob používání tomu odpovídá. Zjevně ani v tomto případě nepůjde o těžce poruchový vůz, který by majitelům přidělávaĺ tolik vrásek na čele, aby na ježdění s ním zanevřeli. Průměrně najede za 8 - 11 let provozu 153 tisíc kilometrů.
8. - 9. Volkswagen Touareg
Stejný průměrný nájezd, 153 tisíc kilometrů, za sebou mívá Volkswagen Touareg, konkurent dvou výše zmíněných strojů od „lidové” automobilky. Ani od něj nelze ve velké míře čekat zásadní technická selhání.
7. BMW řady 5
Řadu 5 v Německu nezřídka používají taxikáři, ale také lidé, kteří jezdí dlouhé trasy. 155 tisíc kilometrů je tedy pochopitelných a z pozice v tomto žebříčku je zřejmé, že auto je na takové zacházení stavěné dobře.
6. Ford Galaxy
Třída MPV je mnohými přehlížena jako zoufale neatraktivní, ne nadarmo jsou majitelé těchto aut některými považováni za takové, kteří „ztratili životní perspektivu”, rozumějte zasvětili ji rodině. Tichá voda ale břehy mele a Fordem Galaxy musí rodinky často na dovolenou. Ani tento vůz nemá pověst spolehlivého, skutečný stav ale nemůže být tak zlý - s průměrným nájezdem 157 tisíc km je lepší než BMW řady 5 a spousta dalších aut, která v tomto žebříčku ani nenajdete.
5. Mercedes-Benz třídy E
To samé, co je řada 5 u BMW, je třída E u Mercedesu. Tomuto autu sedí dlouhé štreky jako málokterému jinému a na průměrném nájezdu 160 tisíc kilometrů je vidět i to, že je majitelům laskavě dopřává nejen svým pohodlím.
4. Volkswagen Sharan
VW Sharan je třídou a nakonec i technicky dost blízko Fordu Galaxy, resp. alespoň byl v letech, která zkoumáme. Proto nepřekvapí jeho umístění v tomto žebříčku jen o něco výše s průměrným nájezdem 161 tisíc kilometrů. I zde je vidět, že duo Sharan/Galaxy nemá problém s odolností, žádné jiné MPV tak vysokou není.
3. Audi A6
Bronzová příčka patří ingolstadtskému konkurentovi pětkového BMW a třídy E. S nájezdem 163 tisíc kilometrů toho průměrně za danou dobu zvládne z „trojlístku” nejvíce a je zjevné, že i tento stroj byl stvořen s ohledem na to, co jej v živote bude čekat nejčastěji - jízda, dlouhá jízda...
2. Volkswagen Passat
VW Passat u nás má pověst spolehlivého polykače kilometrů a realita jeho bytí tomu evidentně neříká ne. Průměrně za 8 - 11 let služby najede 169 tisíc kilometrů, což je na taková léta vážně hodně a svědčí o tom, že obliba tohoto modelu mezi českými zákazníky nových i ojetých aut není zcela nemístná.
1. Volvo V70
Vítěz je ovšem ještě jinde. Se slušným náskokem je první Volvo V70, luxusní a bezpečný švédský stroj, mající pověst trvanlivého tanku. Není to blud, jeho číslo 182 tisíc km v průměru znamená ještě o 13 tisíc více než u Passatu a naznačuje, že mnoho těchto švédských tanků bude mít bez velkých potíží najeto za 8-11 let statísice kilometrů. Asi nebude náhoda, že podobný žebříček bez ohledu na stáří i ten dnešním s „věkovým omezením” jasně opanoval vůz stejné značky s podobnou pověstí...
A jak jsou na tom další auta, která by vás mohla zajímat?
Pochopitelně, jsou tu i jiná auta, jejichž trvanlivost zkoumaná touto optikou by vás mohla zajímat. V České i Slovenské republice je velmi vyhledávanou ojetinou Škoda Octavia II, která jen těsně nedosáhla na první desítku s průměrem 145,5 tisíce km.
Německé prémiové trio jezdí i o třídu níže a také tady je spoleh na vysoké kilometráže. Nejvýše je Audi A4 s průměrem 148 tisíc km, níže BMW řady 3 se 133 tisíci km a nejníže Mercedes třídy C s výsledkem 129,5 tisíce km.
Kde jsou další Volva? Též vysoko najdeme modely S40 a V40 s průměrem 147 tisíc km, což je pro srovnání stejně jako u tehdy poněkud povedenějšího Fordu Mondeo (147 tisíc km). A spoleh je i na Japonce, pro příklad Hondu Accord, která je se 133,5 tisíc km někde na úrovni třídy C a spol.
Zdroj: TÜV
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Kamera zachytila, jak mechanik naboural unikátní Ferrari F40, byla to ještě větší rána, než se zdálo z fotek
před 8 hodinami - Blbý den v práci? Tento mechanik měl horší, na kousky rozsekal vzácné Ferrari za desítky milionů s unikátní historií
včera - Majitel obětoval Teslu, aby zachránil vzácné Porsche před ohněm. Sám si pomohl, ostatním zkomplikoval život kvůli baterce
16.1.2025
Nové na MotoForum.cz
- Vítězem Dakaru 2025 Daniel Sanders včera 09:58
- Startovní listina NTC 2025 včera 08:49
- Test Agados VZ 27: ideální přívěs pro čtyřkolku včera 08:00
- Startovni listina Moto E 2025 16.1.2025
- Dakar 2025 je už prakticky rozhodnuto 16.1.2025
Nejnovější články
- Japonci se začali loučit se svými osmiválcovými motory bez turba, další takové asi už nevzniknou
před 48 minutami - Porsche jako první pochopilo „pravidla elektrické hry”, proto má skutečně vrátit Macanu spalovací motor
před 2 hodinami - Radikální slovinský supersport pro zahrádkáře ohromuje kombinací praktičnosti, výkonu a designu jako z jiné planety
před 3 hodinami - Konečně: Policie v New Yorku dostala výslovný zákaz pouštět se do nesmyslných honiček, čtvrtina z nich končí nehodami a zraněními
před 5 hodinami - Nová, původně jen elektrická značka VW upřesnila, jak do svých aut nainstaluje spalovací motory
před 6 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva