„Co se teď děje, je brutální.” Šéfové automobilek neví, co bude za pár měsíců

Tlak EU na minimalizaci emisí CO2 vehnal spolu s dalšími nepříznivými okolnostmi automobilky do kouta. A ani šéfové těch největších firem v oboru netuší, co čekat od dalších let.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

„Co se teď děje, je brutální.” Šéfové automobilek neví, co bude za pár měsíců

11.10.2019 | Petr Prokopec

„Co se teď děje, je brutální.” Šéfové automobilek neví, co bude za pár měsíců

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tlak EU na minimalizaci emisí CO2 vehnal spolu s dalšími nepříznivými okolnostmi automobilky do kouta. A ani šéfové těch největších firem v oboru netuší, co čekat od dalších let.

Před pár týdny jsme psali o tom, jaká atmosféra vládla v kuloárech frankfurtského autosalonu. Popsáno třemi slovy šlo o skepsi, zoufalství a beznaděj. To nejsou pocity, které bychom byli zvyklí vídat v tvářích šéfů obřích firem s miliardovými zisky, jenže pro přetvářku už není prostor - zatímco v tuto chvíli výsledky automobilek nenaznačují žádné větší potíže, během pár měsíců může být všechno jinak.

Čínský trh s auty kolabuje už přes rok, ten americký se tímto směrem vydal v létě a Evropa všemu nasadí korunu od ledna. Je celkem jedno, jaká bude ekonomická situace, Evropská unie si problémy zařídí sama rozjetím nového limitu spotřeby resp. emisí CO2 nových aut, které jsou pro většinu výrobců splnitelné pouze za situace, kdy budou prodávat relativně vysoké množství elektromobilů (až třetinu produkce). To je možná od Bruselu pěkná vize, reálně ale zkrátka není splnitelná buď vůbec a nebo jen za cenu obrovských ekonomických ztrát.

Takové je alespoň stanovisko, ke kterému došli zástupci německých automobilky v rámci summitu, který se tento týden konal poblíž Stuttgartu na půdě Institutu pro automobilový průmysl (IfA). Závěr je jednoznačně nejednoznačný: Automobilky v tuto chvíli nemají ponětí, co se bude dál dít a jsou stále a stále skeptičtější.

„Pocity jsou smíšené,” přiznává šéf Mercedesu Ola Källenius. Ten na jednu stranu říká, že: „Je nutné vyřešit CO2. Již o tom nemůžeme pouze debatovat, je třeba to vyřešit,“ na tu druhou ale konstatuje, že prostředky k tomu směřující jsou často nevhodné. „Omezení, zákazy nebo tlaky na to, co by zákazník měl a neměl chtít, nejsou správné,” dodává Källenius. Přesně takové nálady ale panují v Evropě už pěkných pár let.

Šéf Mercedesu přesto zůstává na současné poměry relativně optimistický, to samé se ale nedá říci o řadových zaměstnancích. Tlak na investice do elektromobility, která není zákazníky žádána, a umělé zdražování konvenčních aut, která naopak žádána jsou, logicky povede ke snížení prodejů a tedy i výroby, což na zaměstnance nemůže nedolehnout.

„Nemůžeme jen tak mávnout rukou nad tím, že u nás pracuje spousta lidí vážně se obávajících o to, co bude s nimi osobně,” říká k věci člen představenstva BMW Peter Schwarzenbauer. Automobilky ostatně už nyní sázejí na rozsáhlejší společný vývoj, než k jakému by kdy dříve mohlo dojít. A to logicky činí část lidí zbytnou. „Také to je znamení, k jakým změnám v automobilovém průmyslu dochází,“ uvedl Källenius.

Nejistoty tak převládají a někteří se nebojí je vyjádřit bez okolků. „To, co se nyní děje, je brutální. Vždy jsme občas museli kráčet proti větru, ale pokaždé tu byly možnosti, jak si ulevit. Nyní se ale celosvětovým fenoménem stal neklid,“ říká dále Schwarzenbauer. Jakkoliv tedy přiznává, že aktuálně se tisíce techniků věnují vývoji spalovacích motorů, zejména pak dieselů, nikde není psáno, že jejich práce bude někdy k užitku. Stejně tak neví, jestli k něčemu bude práce tisíce jiných lidí na elektrických modelech. Firmy zkrátka neví, co očekávat, neboť vývoj je částečně přirozený a částečně diktovaný EU - to je ta nejhorší možná kombinace.

„Nebudeme si nic nalhávat, příští léta budou náročná,“ přidává se ke skeptikům prodejní a marketingový šéf Volkswagenu Jürgen Stackmann. Dle něj nezbývá nic jiného, než navýšit efektivitu i produktivitu, jako pokaždé, ani on ale neví, jestli to bude stačit. Problémem pro prodej aut se spalovacími motory jsou pokuty EU, kterým se nelze vyhnout. A problémem pro rozvoj elektrických aut jsou ceny akumulátorů, které poslední dobou nikam neklesají a úspory z rozsahu jsou v jejich případě minimální. Ani VW tak nemá recept na úspěch, jen pár vsazených tiketů, jako všichni ostatní.

„Nezkolabujeme,” říká na pozitivnější notu šéf IfA Stefan Reindl, přiznává ale, že bude nutné provést řadu zásadních rozhodnutí. A až další léta ukáží, jestli byla správná, či nikoli.


„Co se teď děje, je brutální.” Šéfové automobilek neví, co bude za pár měsíců - 1 - BMW Mercedes VW o budoucnosti 01„Co se teď děje, je brutální.” Šéfové automobilek neví, co bude za pár měsíců - 2 - BMW Mercedes VW o budoucnosti 02„Co se teď děje, je brutální.” Šéfové automobilek neví, co bude za pár měsíců - 3 - BMW Mercedes VW o budoucnosti 03
Ola Källenius z Mercedesu, Peter Schwarzenbauer z BMW či Jürgen Stackmann z VW připouští, že neví, co se bude dít a další léta budou pro automobilky velmi náročná. Naznačují též, že obavy zaměstnanců z propouštení nejsou neoprávněné

Zdroj: Focus

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše