Home > Rubriky a sekce > Testy aut > Článek
Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady
28.2.2015 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Japonský comeback do nižší střední třídy se nese ve znamení prostorné kabiny. Ač Není jediným plus, Pulsar o první pozice segmentu neusiluje.
Přehled kapitol
Japonci v posledních letech na našem kontinentu zažívají docela krušné chvíle, ne neboť o jejich produkty není zdaleka takový zájem jako o konkurenci pocházející z nám výrazně bližších končin. Třebaže to mnohé z nich zřejmě až tolik netrápí, protože si ušlé zákazníky kompenzují nadvládou na podstatně větších asijských či amerických trzích, je docela hezky vidět, že ne všichni boj o prodejní čárky u našinců vzdávají. Na rozdíl od takového Mitsubishi či Hondy má Nissan v tomto ohledu ještě docela pevnou půdu pod nohama, což je vidět také na počtu jím nabízených modelů, potažmo na jejich odbytu. Vraťme se však kousek zpátky.
V polovině minulé dekády Japoncům po nové-nenové druhé generaci dříve úspěšné Almery začaly docházet nápady a s pozicí Nissanu v Evropě, respektive jeho základnou v Británii, to vypadalo navzdory alianci s Renaultem poměrně bledě. Pak ale kdosi dostal spásnou a jak se později ukázalo i nadmíru lukrativní myšlenku, a místo hatchbacku navrhl vyrobit podobně veliký pětidveřový vůz na zvýšeném podvozku. Výsledkem byl crossover Qashqai následovaný o tři roky později ještě o poznání odvážnějším Jukem. Od té doby si automobilka mne ruce, že se k těmto experimentům z čeledi crossoverovitých odhodlala, přesto se však evidentně s opuštěním vysoce konkurenčního segmentu nižší střední třídy stále nedokázala vyrovnat.



Jistě řada z vás vznese námitku, že se u nás od roku 2004 po jistý čas prodávala podivná až ošklivá a nezáživná Tiida. Fronty na ní se ale dle očekávání nikdy nestály. Spíše bych řekl, že potkat jí v dnešní době na silnici, jdu si z takového návalu štěstí vsadit Sportku. Skutečně až takový nezájem vyústil v situaci, že se ze showroomů vypařila naprosto tiše a bez náhrady, doslova jako pára nad hrncem. Od té doby Nissan neměl v potrfoliu plnohodnotnou náhradu. Jenomže v minulém roce nastal obrat o 180 stupňů a zjevila se novinka s lehce matoucím názvem Pulsar.
Možná, že ji měli pojmenovat Almera, ale ani finální označení není žádným novodobým výplodem fantazie. V Austrálii či Asii ho totiž ve skutečnosti používají už od roku 1978 a v Evropě ho mohli někteří spatřit na některých verzích modelu Sunny i Almera, jiní mají Pulsar spojený s ostřejšími Nissany. Oprostím se však raději od detailů a půjdu rovnou k věci. Tahle výhradně pro Evropu určená novinka by totiž mohla být ve skutečnosti rukavicí vrženou populárnímu Golfu, Focusu a Astře, mačetou na ambiciózní korejskou i30 a Cee'd, respektive dobře mířeným políčkem třistaosmičce či Aurisu.
Na úvod bych mohl říci „je i není“, ale takový verdikt by vám mnoho nepověděl. Zejména v této třídě jsou totiž zákazníci velmi různorodí, mají rozdílně nastavené žebříčky preferencí a některé klady či zápory naprosto ignorují. Kdo ví, třeba jim bude přístup Nissanu nejbližší. Každopádně se bude třeba podívat na celek komplexněji a prozkoumat, co si pro nás novinka vyráběná v Barceloně připravila. Může někomu vůbec zrychlit puls? Přebrat zákazníky konkurenci či získat zcela novou klientelu? A co na to Jan Tleskač?
Vzhledem nešokuje, ale ani se neskrývá
Už při prvním ohledání aura mi vytanulo na mysl, že Pulsar jednoznačně navazuje na styl značky, ve kterém byla obrozena druhá generace Nissanu Qashqai. Pokud se kouknete na jeho světlomety, masku či směrem k zádi se zužující prosklení, nebudete déle zkoumat, odkud se ten pocit bere. Velmi rychle však také zjistíte, že je to daleko menší extrovert, který nerozehrává obnaženými plasty, zvýšenou světlou výškou či speciálně oddělenými světly žádné nepatřičné hry na něco, čím ve skutečnosti není. Je to zkrátka a dobře hatchback a přesně podle toho se také tváří. I když tak jednoznačně ho také soudit nelze.
Skutečně nečekejte přitažlivou neodolatelnou krásku, ale zároveň ani šedou myš parkovacích ploch, která vás dokonale skryje v davu. To, že se nesnaží prvoplánově zalíbit, mi na něm bylo od počátku sympatické. Osobně jsem fandou elegance bez kudrlinek než pouťových atrakcí a přesně z tohoto důvodu jsem s autem byl zajedno. Stále jsem však nemohl rozluštit, proč se mi jako zcela typický hatchback úplně nejeví. Rozluštění přišlo záhy. Nejsou za tím jen relativně krátké převisy, přesně takovém dojmu nahrává v segmentu naprosto rekordní rozvor (2,7 metru odpovídá dokonce X-Trailu) zkombinovaný s vyšší stavbou karoserie, která sahá do výšky 1,52 metru.
Zmíněné ale poznáte až ve chvíli, kdy si do něj budete chtít sednout a když poprvé řádně prohlédnete kola, která z dálky do té doby jako sedmnáctipalcová rozhodně nevypadala. Vtip je v tom, že dobře promyšlené proporce i boční prolisy jeho skutečné rozměry pronikající do kategorie MPV šikovně maskují. Nejdelší vůz v segmentu, který Golfu naděluje do délky přes třináct centimetrů a na výšku téměř sedm, jakoby v tomto ohledu navazoval na menší Note, jemuž lze hru na pomezí segmentů bez skrupulí přišít stejně tak. Za vším je třeba hledat modulární platformu CMF2, která podepírá novinku stejně jako zmiňovaný Qashqai a X-Trail.
Příjemně ovšem Pulsar překvapuje LED předními světlomety, které bych od Nissanu v této třídě nečekal. Jejich negativem budiž, že diody nepoužívají i pro dálkové svícení. Co dodat závěrem k designu? Snad jen, že bude slavit u všech, co preferují decentní nemasový kus. Pravděpodobně z něho nepadnete na kolena, na druhou stranu nikoho nebude svým vzezřením nijak zásadně rušit. Tím designovou stať s radostí zakončím a posunu se za volant, právě tam se totiž bude rozhodovat, kam si tento Nissan můžete od nynějška zařadit. V kabině Pulsar zcela očividně neusiluje o srovnávání s německými soky, ale než si to čtenář špatně vysvětlí, dodávám, že zmíněné neznamená automaticky něco pokaženého či nekvalitního. Svým postojem je zkrátka jen jiný, nejde s davem.
Důkazem toho budiž například trošku zvláštně řešená skladba plastů znamenající trošku jiné pořádky. Tam, kde byste na palubní desce očekávali měkké, tam jsou tvrdé a naopak. Kabina se může zdát hned na první pohled nezajímavá, avšak jen do chvíle, kdy zjistíte, že podstatnější byly pro tvůrce jiné věci, například převládající čistota, účelnost, přehlednost a ergonomie. To nejdůležitější je však prostor, jaký nabízí Pulsar v zadní části kabiny.
Následující >1 / 5
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
včeraŘízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025Hybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
31.3.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Pro asi nejzábavnější moderní VW už musíte jen do bazaru, kvůli rostoucím cenám radši moc neotálejte
včeraS čínským „Porsche za cenu Octavie” to možná nebude tak slavné. Po nehodě na dálnici vzplálo, tři studentky v něm uhořely
včeraČerpací a dobíjecí stanice nejsou zdaleka to samé. Že je těch druhých v Kalifornii víc než těch prvních, neznamená lautr nic
včeraZájem Němců o elektromobily zůstává u dna, jejich nařizování odmítají úplně. Jsou si velmi dobře vědomi jejich nedostatků
včeraHezké Volvo? Kdeže, tohle je supersportovní kombík. Sen náruživých českých chalupářů si říká Nissan GT-R Wagon
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva