Home > Rubriky a sekce > Testy aut > Článek
Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi
6.4.2011 | Michal Borský | Přidat příspěvek
Očekáváná „trojka“ amerického bestselleru je konečně tady. Jako jedni z prvních jsme ji vyzkoušeli na českých silnicích. Jaká je?
Přehled kapitol
Málokterá automobilová premiéra si v poslední době vysloužila tolik pozornosti jako nový Focus. Jak by také ne, jeden z lídrů nižší střední třídy si za 12 let svojí výroby vydobyl výtečné renomé praktického auta s velkou přidanou hodnotou ve skvělých jízdních vlastnostech, které i v jiných oblastech průběžně pouští žilou programově zbožňovanému Golfu.
Dědicové Henryho Forda přitom tentokrát publikum pěkně napínali. První odhalení nového Focusu se událo na úsvitu roku 2010 na autosalonu v Detroitu, k jednomu jedinému vystavenému kusu v loňské Ženevě se stále směli přiblížit jen vyvolení. Už dlouho ale víme, že od počátku výroby budou k dispozici tři karosářské varianty vozu (pětidveřový hatchback, sedan a kombi) osazené moderními pohonnými jednotkami v čele s přímovstřikovými turbobenzíny EcoBoost. Do nabídky se navíc nově dostávají i ve třídě dosud nevídané aktivní bezpečnostní systémy.
Ford se už více než dvě dekády snaží svůj výrobní program maximálně globalizovat a o novém Focusu nelze mluvit jinak. Výroba se proto na sklonku loňského roku rozběhla v německém Saarlouis, americkém Michiganu, ruském Petrohradu a v nejbližší době se očekává její náběh rovněž v Thajsku a Číně.
Už od dob „tuzexových“ Escortů si Fordy nižší střední třídy vedou velmi dobře i v Čechách a v zajetých kolejích neomylně pokračoval i dosavadní Focus. Na ultrakonzervativním českém trhu nelze čekat žádný zásadní výkyv ani s příchodem nové generace. U většiny zákazníků bude jako vždy rozhodovat tradice, cena, či užitná hodnota a u těch, kteří auto nepotřebují jen pro jízdu z bodu E do bodu F snad také ona proklamovaná radost z řízení. Jak tohle všechno dohromady funguje u novinky, jsme trochu netradičně vyzkoušeli na provedení, po němž sáhne velké procento zákazníků Focusu: základní benzínová jedna-šestka v kombinaci se základní výbavou Trend.



Zevnějšek jako královna koloběžka
Vnější design je zvláště u novinek natolik subjektivní kategorií, že nemá smysl v tomto směru vynášet žádné precedentní rozsudky. Ani já jsem si nestihl Focus za pár dní testu „nakoukat“ natolik, abych mohl jednoznačně říci, jestli se mi líbí nebo ne, jakkoliv pozitivní emoce převládají.
S určitostí lze vysledovat jistou nejednoznačnost nového auta. Zprvu by se mohlo zdát, že Focus ve své třetí generaci navazuje na rozevlátý odkaz prvního auta svého jména, skutečnost je ale mnohem promyšlenější a více chladnokrevná. To je trochu škoda, protože první Focus byl po stránce designu opravdu pecka, která nenechala nikoho chladným. Umírněnější styl dvojky byl velkým vystřízlivěním, které částečně pomohl zatraktivnit „kinetický“ facelift z roku 2008.
I u novinky se vše samozřejmě odehrává v duchu „kinetického“ designu. Návrháři od Fordu počítali s tím, že stejně jako se slušní muži dívají ženám nejprve na obličej, budou se zákazníci i zákaznice Focusu dívat hlavně na jeho předek. Ten je se svými elegantně-agresivními rysy silně fotogenický a už tak dost hezký si vyloženě si říká o nějakou drsnější úpravu pro model ST či RS. Definitivně opuštěny byly trojúhelníkové tvary předních světel, zůstaly jen dynamicky protažené kapky v dražší výbavě s integrovanými LED diodami pro denní svícení. My jsme jezdili s halogenovou klasikou, ani testované výbavě Trend však v základu nechybí přední mlhovky obkličující mohutné mřížoví v nárazníku.
Boční profil zaujme ladným obloukem střechy, jejíž svážnice vzadu vyusťuje v poměrně rozměrné křidélko nad zadním oknem. Svalnatý zadek auta dává na odiv výrazné vydutí podběhů, zásadní je ale hlavně fakt, že na oltář sportovnější vizáže Ford definitivně obětoval koncová světla integrovaná do sloupků. Právě to je ale zřejmě nejkontroverznější částí vzhledu nového Focusu - teď tu máme něco jako zvětšeninu Fiesty včetně pomocných bočních okének. Vtipným detailem je ovšem záklopka nádrže přizpůsobená tvaru podběhů a světel. A ještě jedna pozitivní věc - Focus je sice obligátně o fous delší a širší, zato je o 13 mm nižší.
Následující >1 / 4
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Řešení víka kufru VW Phaeton připomíná, jak přetechnizované a nedoceněné auto to je, BMW vedle něj působí jako Dacie
včeraElektrický Ford Mustang se postavil tomu „skutečnému” s motorem V8. A dokázal, že je poníkem zvládajícím jediný trik
19.4.2025Už se ví, kde má nové Bugatti schovaný klíč na odemykání nejvyšší rychlosti, až po jeho použití jede 445 km/h
18.4.2025
Nejčtenější články
Už ani jiní výrobci aut nechtějí s Audi mít nic společného, tento raději přejde na své vlastní motory
22.3.2025„Bojovníci proti Tesle” svým vandalismem automobilce ve skutečnosti pomáhají, její situace ostatně nebude tak zlá
22.3.2025A pak že nevydrží: Jediné kdy prodávané menší auto s dieselovým V8 je k mání po najetí 625 tisíc km. To jsme ještě neviděli
22.3.2025Nejlevnější auto světa se pořád prodává. Vypadá všelijak, ale co byste chtěli za 67 tisíc?
22.3.2025Zákazníci ukazují záda dalšímu drzému nápadu automobilek, naprostá většina lidí obchází placení za už koupená auta
22.3.2025
Živá témata na fóru
- BMW Divize 04.20. 23:38 - Zajda
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.20. 18:20 - Stepan
- S větrem ve vlasech.... 04.20. 15:24 - pavproch
- Za kolik jezdíte s dieselem? 04.19. 22:39 - Brus
- Vačka palivového čerpadla 04.19. 09:05 - amora321
- Rychlodotazy 04.18. 22:23 - rutak11
- Onboard videa 04.18. 20:57 - řidičBOB
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.18. 12:06 - GeneHawkins