První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku

Nový Outlander je menší, lehčí, ale i slabší a jednodušší než předchůdce. Je to daň poplatná době, nebo naopak přidaná hodnota?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku

11.10.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nový Outlander je menší, lehčí, ale i slabší a jednodušší než předchůdce. Je to daň poplatná době, nebo naopak přidaná hodnota?

Lancer EVO X nebo velké offroady Pajero v nabídce Mitsubishi ještě stále najdete, do nové filozofie výrobce hybridních, elektrických a jinak zelených aut však už jaksi nezapadají a přímé nástupce nejspíš nedostanou. A pokud přeci, tak dovybavené elektromotory a sadou baterek a EVO možná dokonce diesel.

Outlander třetí generace zatím tankuje jen naftu a benzín a více než jeden akumulátor nevozí. K navýšení jejich počtu a nabíjení ze zásuvky dojde až v příštím roce, v jeho konstrukci je však už dnes vidět, že Mitsubishi se při vývoji donutilo přemýšlet jinak. Novinka je menší, lehčí, dostala slabší diesel, jednodušší techniku (dvouspojkový automat vyměnila za převodovku s měničem) i design.

Jednoduchost Outlanderu trochu připomíná nový Mirage a i když mezi některými zákazníky či nezainteresovanými motoristy jistě dojde na poznámky o špatných a úsporných časech Mitsubishi, výsledek tak (snad v úvodu neprozradím více než bych chtěl) vůbec nepůsobí. Pokud nevěříte, tady jsou první dojmy ze svezení sedmimístným modelem 2,2 DI-D s výkonem 150 koní a manuální převodovkou.


První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 1 - Mitsubishi Outlander test 2012 05První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 2 - Mitsubishi Outlander test 2012 09První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 3 - Mitsubishi Outlander test 2012 02}}

Sympaticky konzervativní hrouda

Počáteční designový návrh nové, třetí generace Outlanderu Mitsubishi poprvé ukázal už před třemi lety na tokijském autosalonu v podobě konceptu PX-MiEV. Automobilka pak loni vybrousila jeho tvary a představila jej jako studii plug-in hybridu PX-MiEV II, který se někdy v příštím roce dostane do výroby.

Světové premiéry produkční verze jsme se dočkali letos v Ženevě a prodej na evropském kontinentu automobilka zahájila v červnu na ruském trhu. Asi hlavně proto, že o Outlander jevila tamní klientela poslední dobou větší zájem než motoristé ve zbytku Evropy.

Mírné opoždění nástupu nového Outlanderu a jeho více než tři roky známá podoba je příčinou, že vypadá tak trochu jako starý známý, který když na silnici vyjede v nenápadné černé, poněkud se na ní ztrácí. Ale nejen kvůli barvě. Není příliš obvyklé, aby v době, kdy většina nových automobilů sází na komplikované prolisy zvýrazňující boky, nebo spletité tvary světel zajišťující výraznou „tvář“, se najednou objeví crossover s tak prostými a nevtíravými liniemi, až je z něj v davu přehlédnutelný anonym.

První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 4 - Mitsubishi Outlander test 2012 08První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 5 - Mitsubishi Outlander test 2012 07První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 6 - Mitsubishi Outlander test 2012 06

Není to výtka, ale pouze konstatování, že se v tomto ohledu Outlander nedal strhnout proudem. Třeba se to někomu vůbec nebude líbit, stejně tak ale jistě najde své zastánce. Osobně SUV k životu nepotřebuji, vidím v nich kombíky s kompromisními jízdními vlastnostmi a jinak nulovými výhodami, ale kdybych měl Mitsubishi poradit, co na voze vizuálně změnit, přál bych si, aby mi nejdražší příplatková kola méně zapadala do karoserie. Když už i devatenáctky o šířce 245 milimetrů vypadají vyhuble, pak je možná problém v přespříliš nafouklých bocích než nevhodném obutí.

Poněkud neobvyklé na tomto jinak docela vkusném autě je také zkrácení celkové délky oproti předchůdci, jde ale pouze o zanedbatelný centimetr. Rozvor 2 670 mm zůstal stejný, prostor v interiéru nikoli. Mitsubishi se podařilo vtěsnat do kabiny i třetí řadu sedadel standardně dodávanou pro dvojici nejlépe vybavených dieselových modelů. Právě ten nejdražší mi krátce dělal společnost a už pouhé usednutí za volant signalizovalo značné změny v přístupu automobilky ke kvalitě.

Interiér napřed rozdílem dvou generací

K nejoblíbenějším novinářským stereotypům používaným při hodnocení testovaného automobilu patří srovnání s minulou generací. Autor si obvykle pořádně odplivne, aby pak mohl náležitě zdůraznit přednosti novinky, přičemž s nástupem dalšího modelu udělá totéž. Předem se omlouvám, ale u nového Outlanderu se dopustím téhož, ačkoli bych rád podotkl, že jsem zatím neměl možnost sednout třeba do nového Santa Fe a kabinu výběhového Mitsubishi jsem neobdivoval ani náhodou.

První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 7 - Mitsubishi Outlander test 2012 48První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 8 - Mitsubishi Outlander test 2012 50První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 9 - Mitsubishi Outlander test 2012 51

Byla jednoduchá a ani lícování panelů nebylo nejstrašnější, ale kvalita plastů byla jedním slovem tristní. A to musím podotknout, že nemám potřebu šťouchat do palubní desky a zkoumat hloubku penetrace prstu do jejího povrchu. I tvrdý materiál může mít své výhody třeba v odolnosti a snadném čištění, jenže ve starém Outlanderu jste měli pocit, že jeho vnitřek dělají z jogurtových reliktů a škrábance se v něm rozmnožují samovolně. Pokud se tedy konstruktérům novinky podařilo udělat v některém směru velký skok vpřed, pak to bylo ve výběru materiálů. Ve srovnání s minulým autem to však zrovna velká výzva nebyla.

Ani teď to není ten nejluxusnější crossover v segmentu a některé stříbrné panely, jež se tváří jako hliník se strukturou karbonových vláken, si mohlo Mitsubishi odpustit, nic zde ale nevrže, zbytek vypadá poměrně solidně a kromě poněkud komplikovanějšího ovládání navigace integrované do jednoho displeje s panelem audiosystému se mezi tlačítky neztratíte.

Do rukou dobře padnoucí volant, s příjemně štíhlým věncem, by mohl nabízet trochu delší posun v podélném směru, nicméně dosud neměl Outlander ani to. Navíc vcelku široký rozsah nastavování sedačky pomůže najít přirozenou polohu i netypickým postavám.

S výškou asi 195 centimetrů jsem měl dost místa ve všech směrech, překvapivě netlačí do pravého kolena ani skromně dimenzovaná středová konzole a poněkud měkčí polstrování sedaček zčásti kompenzuje výraznější boční vedení opěradel. Šetřilo se jen na délce a bočnicích sedáku. Stěžovat by si nemuseli ani cestující ve druhé řadě. Jejich dělená lavice je posuvná v podélném směru o 25 centimetrů a nechybí ani nastavování sklonu opěradel. Jen podlaha by mohla být o kus níž, pasažéři by pak mohli mít sedákem lépe podepřené nohy.

První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 10 - Mitsubishi Outlander test 2012 54První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 11 - Mitsubishi Outlander test 2012 55První test Mitsubishi Outlander 2012 DI-D 4x4: Foresteru po krku - 12 - Mitsubishi Outlander test 2012 56

Poslední dvě sedadla jsou zde hlavně proto, aby mohlo Mitsubishi tvrdit, že Outlander osloví i větší rodiny, otázkou ovšem je, jak by měla vypadat skladba jejich členů. I odrostlejší děcka totiž budou mít problém najít dost místa pro kolena a už samotné nastupování s odklopenou lavicí ve druhé řadě připomíná eskamotérský kousek hadí ženy soukající se do cestovního kufru.

Menší potomky dozadu dostanete, následně pak pro kočárky a jejich výbavičku mnoho místa nezůstane. Při plném obsazení Outlanderu zůstává k dispozici jen minizavazadelník o objemu 128 litrů. Dvě řady sedadel naštěstí můžete sklopit, a i když je nakládací hrana poměrně vysoko, přístup do kufru, podle potřeby zvětšený na nijak ohromujících 913 litrů, ulehčuje elektricky ovládané víko a rovná podlaha.

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše