Home > Rubriky a sekce > Technika > Článek
Jak funguje olejový systém motoru auta? A o co všechno se stará?
25.12.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Že spalovací motor nemůže fungovat bez oleje, ví snad každý. Celý systém s ním pracující ale není tak triviální a jeho úkolem není pouze mazat.
Tak jako je pro tělo člověka životně důležitá krev, je pro přežití spalovacího motoru v autě motorový olej. Je to věc, bez které žádný takový agregát nemůže fungovat a péče o ní by mělo být tím nejzákladnější, co i ten nejvíce nezaujatý „uživatel automobilu” se svým vozem bude dělat.
Hlavní účely oleje jsou v podstatě tři. Jednak snižuje tření v motoru, což znamená menší spotřebu paliva a větší výkon. Jednak zamezuje opotřebení kovových ploch právě tím, že brání kontaktu kovu na kov; se snižováním tření tento druhý bod úzce souvisí. A jednak olej očišťuje motor od usazenin, váže je na sebe a odevzdává je v olejovém filtru. Zejména kvůli tomuto třetímu účelu, který ale není na první pohled patrný, je nutné olej i s filtrem pravidelně měnit.
Jak to může v extrému vypadat, když olej dlouho neměníte, ukázaly unikátní fotografie na jaře loňského roku. Unikátní proto, že jsme se měli možnost podívat na motor, ve kterém majitel 134 tisíc kilometrů (!) nevyměnil olej. I to bylo ukázkou, že měnit olej je nutnost. Pokud ovšem tápete, jak funguje olejový systém v motoru, povíme vám to.
Pomoci vám s tím může i video našeho přítele Jasona Fenskeho z kanálu Engineering Explained na Youtube, kde vysvětluje různé součásti olejového systému motoru. Nákres ukazuje jeden z nejběžnějších motorů na světě - řadový čtyřválec s rozvodem OHC a mokrou olejovou vanou. Princip je ale stejný i u W16 v útrobách Veyronu i u čehokoliv se suchou vanou.
Základem je v tomto případě olejová vana, která je úplně vespod motoru a kde se olej hromadí. Odtud ho nasává sací trubka do olejového čerpadla, které je většinou poháněno rozvodovým řemenem nebo řetězem. Olej prochází filtrem, kde se čistí zejména od případného kovového prachu, a potrubím je veden na různá místa v motoru.
Prvním je kliková hřídel, kde je olej pumpován mezi ojnici a klikovou hřídel a také mezi klikovou hřídel a její uložení. V těchto místech nejsou kuličková ložiska a olejový film je tu naprosto nutný pro zamezení tření kovu o kov. Dále je olej tryskami stříkán na spodní strany pístů a na stěny válců, které pomáhá chladit, pomáhá pístním kroužkům v těsnění a samozřejmě všechno maže. A konečně je olej veden do hlavy válců k vačkové hřídeli a ventilům.
Ve vedení má olej patřičný tlak; některá auta mají na přístrojovém štítu tlakoměr oleje, na kterém je tlak vidět. Většina ale bohužel má jen červenou kontrolku mazání, která se rozsvítí, poklesne-li tlak oleje pod kriticky nízkou hodnotu. V takovém případě je nutno okamžitě vypnout motor, protože hrozí jeho poškození.
Stejně jako je potřeba olej pravidelně měnit, podobně je potřeba pravidelně kontrolovat jeho hladinu. Olej je při běhu motoru postupně spotřebováván, někteří výrobci tvrdí, že to může být až litr na 1000 km, a tím ubývá. A netýká se to jen ojetin, olej je třeba kontrolovat i u nových aut.
Pochopitelně, v různých autech nabírá tento systém nabírat trochu odlišných podob, kdy např. u závodních strojů či okruhově zaměřených silničních aut může být použita tzv. suchá kliková skříň. Ona pochopitelně není suchá, kliková hřídel musí být mazána i zde, prostor pod ní ale neslouží jako zásobárna oleje - ten je „skladován” mimo motor, odkud je teprve do systému nasáván. Důvod je prostý - přílišné odstředivé síly by hladinu oleje mohly dostat až do kontaktu s klikovou hřídelí, která by jej doslova našlehala a způsobila by velmi rychlé selhání celého motoru.
To už jsou ale drobné nuance, princip fungování celého systému je vždy stejný.
Olejový systém je pro motor velmi důležitý
Zdroj: Engineering Explained@YouTube
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
před 7 hodinami - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
včera - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 2. den 18:31
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 1. den včera 22:28
- V Brně 2025 bez MotoE včera 17:00
- Vespa GTS 310: s nejvýkonnějším motorem včera 13:30
- Oficiální startovní listiny na rok 2025 včera 12:00
Nejčtenější články
- Škoda stvořila historický propadák, oslovuje 17krát míň lidí než nejžádanější Octavie
22.10.2024 - Ostuda pro Evropu? Řadu místních hypersportů včetně nového vrcholného Ferrari překonává americký sporťák za pár milionů
22.10.2024 - Němci začali ve velkém tankovat syntetická paliva, i když jsou dražší. Snáz pak projdou STK
22.10.2024 - Audi dokázalo ze svého největšího moderního propadáku udělat 19 let po jeho zaříznutí ještě větší nesmysl
22.10.2024 - Nové Ferrari za 90 milionů předvedlo svůj zvuk. I nuda je silné slovo, není slyšet prakticky vůbec
22.10.2024
Živá témata na fóru
- Onboard videa 11.22. 21:14 - Truck Daškam
- Toyota obecně 11.22. 20:55 - abgx1
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.22. 19:47 - řidičBOB
- Pneu koutek 11.22. 15:11 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 11.22. 13:40 - pavproch
- Mercedes - auto pro masy 11.22. 12:47 - mattonecz
- Co se stalo, děje a chystá na Autoforum.cz 11.22. 10:55 - denis
- Fiat a vše kolem nich 11.22. 10:34 - pavproch