Home > Rubriky a sekce > Jízdní dojmy a další testy > Článek
Vyzkoušeli jsme Opel Astra CDTI BiTurbo, nový diesel je úžasně pružný: video
3.10.2013 | Autoforum.cz | Přidat příspěvek
O pružností dieselů se vypráví legendy, realita ale bývá jiná. BiTurbo Opelu je jedním z mála naftových čtyřválců, pro které je převodovka zbytečný luxus.
Tip: Přečtěte si již kompletní test Astry CDTI BiTurbo doplněný o více než stovku fotek a další jízdní video.
Poslední dekády přejí dieselovým motorům tak, jako nikdy dříve, tedy alespoň v Evropě. Nejde jen o to, že jsou samy o sobě efektivnější, ale pracují i s daňově obvykle méně zatíženým palivem a díky nižší spotřebě snáze unikají všemožným postihům za nadlimitní emise CO2. I tyto faktory pak daly prostor k jejich dalšímu rozvoji, který je více či méně zbavil nálepek nevýkonných, hlučných, nekultivovaných a páchnoucích strojů.
Z hlediska výkonového projevu se pak s nástupem turbodieselů staly často vyhledávanými, neboť vozu díky relativně vysokému výkonu v nižších a středních otáčkách dokážou dodat solidní dynamiku bez nutnosti o ni nějak zvlášť usilovat. Zejména tato jejich vlastnost se ve spojení s nízkou spotřebou paliva postarala o to, že jim někteří začali přisuzovat až bájnou dynamiku a efektivitu.
Obojí trochu přibrzdily jiné emisní normy, které naftové jednotky odsoudily k použití filtrů pevných částic a méně agresivní charakteristice, i tak ale pro mnohé dodnes platí, že trhat dlažební kostky a „nežrat” při tom může jen diesel. To druhé lze zvlášť u některých motorů připustit, ale co dynamika? S tou už je to trochu složitější.
Pokud jde o tu absolutní, najde se jen opravdu hrstečka naftových aut, která lze označit za rychlá. Pár BMW, Audi, nějaký ten Mercedes a tím to pomalu hasne. Navíc je to stejně s výhradami - takové BMW M550d má pod kapotou nejvýkonnější diesel vůbec a pomalé určitě není, s dvěma tunami hmotnosti ale bude mít potíž i se slabšími, ale zásadně lehčími auty. Pokud zamíříme mezi dostupnější značky, jsme takřka na nule - mezi vrcholy budou kompakty s jednotkami jako 2,0 TDI se 184 koňmi, což není ohromující výkon, a navíc si jej můžete pořídit jen do typů jako GTD nebo RS. Ani taková auta špatně nepojedou, ale na bájení to nebude.
Maximální akcelerace a rychlost jsou jedna věc, už jsme ale zmínili, že nafťáky umí být i nenuceně dynamické, takzvaně pružné, díky vysokému výkonu v nižších otáčkách. To je pravda, platí to ale jen odtud potud. U objemnějších dieselů je to jiná, zůstaneme-li ale v mezích dostupných aut, prakticky neexistuje vůz, jehož motor by nepotřeboval alespoň 1 700, nebo ještě spíše tradičních 2 000 otáček, aby začal dodávat opravdu solidní porci výkonu. Je hezké, když se motor umí i v těchto sférách projevovat dynamicky, je ale o hodně méně hezké, když se jen o pár set otáček níže nedočkáte téměř ničeho. I relativně silné čtyřválcové diesely mají problém ve sférách nefunkčnosti turba na vyšší rychlostní stupně (a u „tvrdších” motorů klidně stačí i dvojka) začít fungovat dříve než za několik od sekund od chvíle, než po nich něco chcete, pokud fungovat vůbec někdy začnou.
Za této situace na dieselový trh relativně nedávno vlétl motor Opel 2,0 CTDI BiTurbo s dvojitým přeplňováním a až 195 koňmi výkonu. To z něj činí jeden z nejvýkonnějších čtyřválcových dieselů vůbec, nejprve se ale prodával jen v Insignii, u níž podobná porce koní zázraky neslibuje. Citelně později dorazil i do menší Astry, kde už sliboval více, přesto jsme ani v tomto případě kouzla nečekali. Letos jsme jej ale v Astře konečně pořádně vyzkoušeli a on to takový malý zázrak je, i když bohužel ne ve všech ohledech.
Motor je totiž dost hlučný a nekultivovaný, prakticky za všech okolností. Je jedno, jestli je studený, zahřátý, jestli běží v nízkých, nebo vysokých otáčkách - buď nýtuje, nebo duní, nebo obojí a to téměř vždy. Výkonu má dost, ale ani tak akcelerací v přímce vysloveně neohromí. Kupodivu také Astra je s ním totiž hodně těžká (1 626 kg DIN) a znamená zátěž i pro jinak velmi solidní výkonu. Co tedy BiTurbo umí? Je pozoruhodně charakterní a pracovat dokáže v - na diesel - neskutečně širokém spektru otáček.
Diesel běžně charakterizuje průběh výkonu ve stylu 1-2 tisíce ot. prakticky nic, 2-4 tisíce ot. výkon a nad 4 tisíci ot. zase prakticky nic. Drobné odlišnosti u různých naftových motorů se najdou, nic jako charakter atmosféricky plněného „benzinu” ale nenabízí žádný, a to kolikrát ani se dvěma turby. Astra vedle toho působí jako kříženec benzinové a naftové jednotky, doslova.
Na jednu stranu se projevuje naléhavým přísunem výkonu, na druhou ale trpí jen drobnými prodlevami a pyšní se schopností pracovat prakticky v jakýchkoli otáčkách. Tohle je opravdu jedna ze zcela nepatrného množství naftových jednotek, kterou můžete klidně v 1 000 ot./min „osolit” a dočkáte se nejen více než ničeho, dočkáte se skutečné akcelerace.
Prohlédněte si sami přiložené video se všemi námi obvykle sledovanými dynamickými disciplínami. Uvidíte maximální akceleraci, pokus o dosažení maximální rychlosti, pružnost na jednotlivé kvalty... To všechno je nějakým způsobem zajímavé, dobré, opravdu charakterizující je ale až úplně poslední test. Klidně si video pusťte až v čase 3:30, kde uvidíte akceleraci z 60 na 200 km/h na šestý rychlostní stupeň. Něčeho takového by většina nafťáků nebyla vůbec schopna, tento se ale opře prakticky okamžitě a intenzivně a dvoustovku vytáhne za méně než 50 sekund. Kolik dalších čtyřválcových motorů spalujících naftu v této cenové třídě něco podobného umí? Podle našich zkušeností přesně nula.
Navíc je třeba mít stále na paměti, že Astra s řidičem a polovinou paliva v nádrži v danou chvíli vážila kolem 1,75 tuny a šestka, ač není nesmyslně dlouhá, není ani extrémně krátká. Přesto auto tohle umí, podřazovat s ním třeba i pro potřebu akcelerace z příměstské šedesátky je prakticky zbytečné, dynamiky je dost i na šestku.
Samozřejmě, podobný test je trochu nesmysl, ale ukazuje, co motor svede, kolik výkonu má kdekoli v celém spektru dostupných otáček - nakonec i nahoře, však až mezi 3 800 a 4 800 ot./min ze sebe dostává to nejlepší. Tohle je prostě zajímavé a dává to i těžké Astře specifický náboj. Dostat se motor do auta o pár set kilo lehčího, byl by to už slušný raubíř.
Stačí ale tohle na to, aby Astra BiTurbo byla zajímavá i jako celek? A jak je na tom se spotřebou a dalšími záležitostmi? I to vám povíme, musíte si ale počkat na kompletní test. Tento měsíc vám jich nabídneme pořádné kvantum a ten Astry CDTI BiTurbo najdete mezi nimi...
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
- Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
včera - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024 - Kontroverzní Ferrari, které teď má i Leclerc, je dokonce horší než předchůdce, ač se pyšní slavným označením
18.11.2024
Nejnovější články
- Brabus stvořil skutečný pojízdný palác luxusu, cena ale odpovídá jeho noblese a výjimečnosti
před 10 hodinami - Šetření ukázalo, jaký průšvih je výroba baterií elektromobilů v Evropě, hotové pakety ve velkém bez užitku míří do šrotu
před 11 hodinami - Dealera Mercedesu už nebavilo omezovat zákazníky při testovacích jízdách, a tak si pro ně koupil celé letiště
včera - Nezájem o elektromobily je tak velký, že Ford musel zvýšit jejich už tak vysoké slevy. Jde teď o úplně nejlevnější auta
včera - Nevídané, sami odboráři přiznali, že si zaměstnanci VW žijí nad poměry. Navrhují snížení platů, aby firma mohla přežít
včera
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva