Home > Rubriky a sekce > Jízdní dojmy a další testy > Článek
Mitsubishi Lancer Sportback a Sportback Ralliart: První jízda
30.7.2008 | Jaroslav Vavera | Přidat příspěvek
Mitsubishi uvádí na trh v pořadí třetí verzi svého Lanceru. Verzi Sportback i její ostrou variantu Ralliart jsme měli možnost vyzkoušet osobně.
Na počátku vzniku tohoto atraktivního hatchbacku byla studie z roku 2005 Concept-Sportback, která slavila velký úspěch. Možná i proto s ním má produkční Lancer Sportback mnoho společných prvků a je vytvořen pouze pro evropské zákazníky, které chce oslovit i svojí praktickou stránkou.
Novinka měří na délku 4585 milimetrů (4570 mm má klasický sedan) a z hlediska vnějšího vzhledu přináší zejména další variaci přední masky vozu na téma „proudová stíhačka“ (plný tvar, v matné černé barvě, s chromovaným rámečkem), zatímco zadní část vozu designem navazuje na linie původní studie Concept Sportback se značně zkoseným úhlem zadních dveří (58°), které jsou opatřeny standardně dodávaným a velmi výrazným střešním spoilerem. Protáhlé zadní kombinované svítilny rozšiřují postoj vozu tím, jak opticky obtékají nárazník. U verze Ralliart, která přijde na trh i jako tříprostorový sedan, podtrhují její vzhled také tmavé disky všech čtyřech poháněných kol, otvory pro přívod vzduchu k přeplňovanému čtyřválci (176 kW) v přední kapotě a výraznější lakování. Japonský výrobce proto právem označuje tuto novinku jako spojovací článek mezi standardními verzemi Lanceru a špičkovým Evolutionem. Podle nás tak bude hlavní konkurencí pro tento model Subaru Impreza WRX.



Mitsubishi Lancer Sportback v sobě tedy zvláště u verze Ralliart kombinuje agresivní vzezření s praktičtějším využitím, než je tomu u klasického sedanu. Pětimístný interiér vychází ze čtyřdveřové varianty. Přístrojová deska je totožná a potěší dobrým rozmístěním všech ovládacích prvků, vadí jen absence podélně stavitelného sloupku volantu a použití tvrdších plastů. Zavazadelník, který disponuje základním objemem 0,344 m3, má navíc standardně upravitelnou výška dna podlahy zavazadlového prostoru, automatické sklápění zadních sedadel a další praktické detaily.
Na katalánských silničkách, z nichž některé slouží také jako trati stejnojmenné rallye, jsme si mohli naplno vyzkoušet jízdu s novým modelem, a zvláště s verzí Ralliart dostat maximum z podvozku, brzd a motoru. Přitom jsme ocenili možnost řazení na volantu, které dovoluje dvouspojková převodovka STT, a přepínání mezi sportovním a normálním režimem. Díky stálému pohonu všech kol a velmi výkonné pohonné jednotce dokáže 1,6 tuny těžký vůz i za zhoršených adhezních podmínek zrychlit z klidu na stokilometrovou rychlost za velmi slušných 7,1 sekund a v podobném tempu pokračovat až maximu 220 km/h. Spotřeba se dá v normálním jízdním modu přitom udržet pod dvanáctilitrovou hranicí. Využití plného potenciálu znamená pokoření hodnoty 15 l/100 km. Ve španělských horách nám palubní počítač ukazoval ještě o něco více, i když je třeba říci, že všem členům posádky opravdu nebylo do smíchu a víceméně odmítli ten den i obědvat.
Na trh ale nejdříve přijde klasická pětidveřová verze Lanceru, která obdobně jako špičkový Ralliart potěší tuhou karoserií, díky zadní víceprvkové nápravě také výtečným podvozkem a daleko úspornějšími motory pohánějícími kola přední nápravy. Běžný Sportback sdílí pohonné jednotky spolu se čtyřdveřovým Lancerem Sportsedan. Tato nabídka obsahuje portfolio tří čtyřválců (1,5/80 kW, 1,8/105 kW a známý turbodiesel 2,0 DI-D/103 kW) plus čtyři převodovky (5 MT, 6 MT, 4 AT a šestistupňová automatizovaná CVT).
Mitsubishi Lancer Sportback se bude na českém trhu nabízet od září, na verzi Ralliart si však budeme muset počkat do příštího roku. Již nyní jsou známy také ceny tohoto atraktivního hatchbacku. Dovozce nás překvapil zejména základní cenou 449 900 Kč (model 1,5 Inform), kterou lze navíc ještě trochu stlačit montáží pevné přepážky. Na vrcholu nabídky zatím stojí Lancer Sportback 2,0 DI-D Instyle s cenou 769 900 Kč.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Hybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
včeraStarý dobrý osmiválec ve srovnání rozstřílel novou Teslu Model 3 Performance. Nechal ji v prachu úplně ve všem
30.3.2025Nový Dodge Charger se poprvé ukázal na veřejnosti jako čtyřdvířko, bez „elektrického stigma” sklízí potlesk
29.3.2025
Nejčtenější články
Jedna analytická firma za druhou označují Nissan za odpad. Pod šéfem se houpe křeslo, namále má ale celá automobilka
2.3.2025Nejen nesmyslné vize: Šéf výrobce elektromobilů náhle skončil poté, co firma začala prodělávat už přes 7 milionů na každém autě
2.3.2025Dacia vyzývá majitele tisíců aut, aby s nimi raději přestali jezdit, za jízdy jim může upadnout kolo
2.3.2025Cena osmileté Tesly s pouhými 74 tisíci km v aukci krutě ukazuje, co majitelům zbude v rukou z původně zaplacených milionů
2.3.2025Pořádné spalovací motory, dokonce bez turba, tu budou i po roce 2035, už začal vývoj jejich nové generace
2.3.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva