Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Zastoupení elektromobilů mezi auty provozovanými v Evropě dosáhlo 1 procenta, gratulujeme
17.2.2024 | Petr Miler
Uvážíme-li, jak dlouho a s jakou intenzitou jsou elektrická auta protežována napříč kontinentem, je to mizerný výsledek. Ale kdo by se mu divil, když se prakticky všude pořád prodává podstatně víc aut na benzin a naftu s podstatně delší životností?
Média jsou v posledních letech plná zpráv o prudce rostoucích prodejích elektrických aut. A nejsou nemístné, odbyt těchto vozů skutečně rychle roste, byť se tak děje obvykle jen díky trhům s rozsáhlými lokálními přerozdělovacími mechanismy hrajícími ve prospěch elektromobilů. Sluší se ale dodat víc než to.
Jednak je třeba si uvědomit, jak moc současně bují nabídka elektrických modelů. Ruku na srdce, kdy naposledy jste slyšeli o opravdu novém, od základu vyvinutém spalovacím autě? Neříkáme, že taková neexistují, takové novinky jsou ale dnes raritami - podobně jako v případě Škody Superb IV automobilky téměř bezvýhradně preferují neustálé faceliftování dávno vyvinutých spalovacích aut, která navíc nabízí stále dráž.
Téměř veškerá jejich pozornost směřuje k elektrickým modelům, které jako jediné dostávají nejnovější techniku i elektroniku. Jejich počet se navíc soustavně intenzivně zvyšuje a dostávají zcela mimořádný, z hlediska poptávky zcela nepřiměřený prostor v médiích, o marketingové pozornosti ani nemluvě. Je pak úspěchem, když taková auta za celý rok 2023 podle dat sdružení výrobců ACEA dosáhnou na celkovém odbytu podíl 14,6 %? A třeba v Česku s omezeným množstvím lokálních výhod jde podle údajů místního SDA o rovná 3 %? Není to málo, Antone Pavloviči?
To je ale pořád jen pohled optikou registrací nových vozů, které lze „ohnout” relativně snadno (a beztak se to moc nedaří, když spalovací motory takto dominují). Jinou věcí je ale pohled na celkové zastoupení elektromobilů v rámci celého autoparku EU, který se pochopitelně mění pomaleji. A jak moc se vůbec může měnit, když elektrická auta dál tahají za kratší kus provazu, navíc ta spalovací mohou mít snadno skoro nekonečnou životnost, zatímco elektromobily bude kvůli limitům životnosti baterek těžké držet při životě déle než nějakých 10 let? No, ne mnoho, jak ukazují nová data asociace ACEA.
Ta správně podotýká, že ačkoli automobilky uvádějí v Evropě na trh jeden nový elektrický model za druhým, na celkovém evropském vozového parku mají elektromobily pořád zanedbatelný podíl. Stejně jako včera čísla shrnují situaci ke konci roku 2022, neboť precizní rozsáhlé statistiky o povaze místní automobilové flotily rychleji ACEA dohromady nedá, ale ona situace v roce 2022 nebyla zásadně jiná - ten rok mělo 12 procent všech nově prodaných aut v EU elektrický pohon pohon.
Šlo tehdy o rekordní podíl stejně jím ten 14,6procentní bylo loni. Vozový park EU nicméně tvoří přesně 252 237 775 osobních automobilů, takže když do takového, skoro homogenního kýble přidáte pár nových kapek, mnoho se nezmění, zvláště když - jak už jsme poznamenali - pořád přitékají „proudy něčeho jiného”, co ve výsledném mixu zůstává déle. Podíl elektromobilů na celkovém vozovém parku v EU tedy stále činí jen 1,2 procenta. Dominují benzinová auta (50,6 procenta), obrovský podíl mají navzdory létům ostrakizace i diesely (40,1 procenta), násobně lépe než elektromobily jsou na tom i hybridy (3,1 procenta), dlouhodobě skoro nenabízené vozy na LPG a CNG (2,7 %) a prakticky stejně jako elektromobily mají dobíjecí hybridy (1,0 procenta). To volá po gratulaci.
Ani v různých „elektrických zemích” se ale touto optikou moc daleko nedostali. Nizozemci jsou skoro nejdál s 3,7 %, ještě vyšší podíl reportuje ACEA z Dánska a Švédska (po 4 procentech). Norsko se do dat EU nepočítá, ale tamní trh je stejně malý. Uvážíme-li vše zmíněné, zdá se celý tlak na elektrifikaci aut v Evropské unii nesmyslem na druhou - s ohledem na podíl osobních aut na celkových emisích CO2 způsobovaných lidskou činností a „dynamiku”, kterou se mění z globálního pohledu relativně malý automobilový park EU, se takhle opravdu nedá změnit skoro nic.
Optikou nových dat ACEA se už sama existence aut jako Škoda Enyaq zdá být ještě zbytečnější než kdy dříve. Foto: Škoda Auto
Zdroje: ACEA, SDA
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
22.11.2024 - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- WorldSSP 2025: Stále je 5 volných míst 10:58
- Zajímavá čísla WorldSBK 2024 včera 11:30
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 2. den 22.11.2024
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 1. den 21.11.2024
- V Brně 2025 bez MotoE 21.11.2024
Nejnovější články
- GM znovu propouští, padáka dostalo 1 000 zaměstnanců. Prý chce mít v týmu jen ty správné lidi
před 2 hodinami - Automobilky předem prosí Trumpa, aby nerušil dotace na elektrická auta, tomu se říká zoufalství
před 4 hodinami - Britové vyzkoušeli Škodu Octavia Combi RS po faceliftu. A narazili jen na problém, který trápí pouze je
před 5 hodinami - Porsche říká, že Macan bude jeho nejprodávanějším autem i s elektrickým pohonem. Počkáme si na to
před 7 hodinami - Venku je nový Jaguar, po kterém zase zatoužíte, má motor 5,6 V12 a manuální převodovku
včera
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva