Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
V 9 z 10 továren VW se začalo stávkovat, zrovna ta desátá je ale nejžhavějším kandidátem na zavření
3.12.2024 | Petr Miler
Odbory mají pocit, že si pomohou kolektivním odporem, ve zkratce řečeno solidaritou, což může být funkční strategie. Ale asi ne v momentě, kdy se fabrika, která je nejvíc na odstřel, ani nemůže zúčastnit současných stávek. To pozici automobilky značně zjednodušuje.
Asi nemusíme připomínat, že koncern Volkswagen po létech bazírování na nesmírně hazardní sázce míří do problémů, jaké dekády nepoznal. Současné vedení firma hovoří o tom, že má rok až dva na odvrácení úpadku, což skutečně není dlouhá doba. I když se tedy dnes někteří méně sečtělí diví, proč VW bije na poplach v momentě, kdy pořád vykazuje zisky, třebaže nižší, realita je taková, že směřování lodi jménem Lidový vůz nabralo kurz Titaniku. A pokud nedojde k dostatečně rychlé změně směru, může být pozdě se o cokoli snažit.
Proto vedení firmy požaduje drastické škrty i na straně výdajů spojených se zaměstnanci, na kterých zatím neoblomně trvá. Odbory z toho pochopitelně nejsou šťastné, neboť původně požadovaly dokonce zvyšování platů. To už dnes pustily z hlavy a jsou ochotné přistoupit k úsporným opatřením, ale zdaleka ne takovým, jaká zamýšlí management společnosti. Vše tedy směřuje ke sporu, jehož první zřetelné dějství mělo začít včera. A také začalo.
Jak informují odborová organizace IG Metall a agentura Reuters, včera v 9:30 ráno byla zahájena první stávka v továrně ve Cvikově, od 10:00 hod následovala továrna ve Wolfsburgu a další se postupně přidávaly. Během dnes tak stávky zasáhly i fabriky v Hannoveru, Emdenu, Kassel-Baunatalu, Braunschweigu, Salzgitteru, Saské Kamenici (Chemnitz) a Drážďanech. Odbory je označují za výstražné stávky, přesto trvaly dvé hodiny každá i během každé následující směny. Podle odborů tak už teď nebyly vyrobeny v jednotlivých továrnách stovky aut, které by jinak vznikly.
Pokud jste mezi stávkujícími místy nenašli Osnabrück, je to tím, že tam se žádné varovné stávky nekonají a konat nebudou. Tamní závod je jedinou německou lokalitou VW, na kterou se nevztahuje kolektivní dohoda, o kterou se nyní odbory s vedením přou. A je pikantní, že zrovna ta to má nejspíš spočítané ze všech nejzřetelněji, jak jsme probírali už v říjnu po diskuzi s jedním z tamních zaměstnanců. Lidé se tam logicky obávají o svou budoucnost, stávkovat ale nemohou a ani stávky v jiných fabrikách jim nemusí pomoci.
VW k věci říká, že stávky zatím toleruje i nad rámec svých zákonných povinností, zatímco diskuse pokračují v pozadí. Nechce tedy dráždit příliš agresivními kroky, což je zřejmě rozumné, neboť vyjednávání nesměřují k dohodě. Šéfka odborů přímo ve VW Daniela Cavalo k věci říká, že čtvrté kolo vyjednávání naplánované na pondělí 9. prosince povede buď k tomu, že obě strany najdou společnou řeč, nebo k další eskalaci. Optimistická ale není: „Signály, které nedávno vyslalo vedení, bohužel nejsou povzbudivé,” řekla.
Další vývoj nečekejme dřív než příští týden, do té doby budou podle všeho výstražné stávky pokračovat. Jakou strategii zvolí obě strany dále, ukáže čas, z pohledu VW bychom ale sázeli na jakousi salámovou metodu. O konci výroby v Osnabrücku může rozhodnout prakticky „bezbolestně” ihned, v případě ostatních témat může přistoupit na jisté krátkodobé kompromisy. A v ořezávání nákladů pokračovat příští rok. Jsou to ale v tuto chvíli jen domněnky, víc ukážou až konkrétní jednání.






Továrna VW v Osnabrücku má bohatou historii zejména v případě výroby otevřených vozů. Právě ta to má nejspíš spočítané. A zrovna v ní se aktuálně ani nestávkuje. Foto: Volkswagen
Zdroje: IG Metall, Volkswagen, Reuters
Bleskovky
Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
včeraHybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
31.3.2025Starý dobrý osmiválec ve srovnání rozstřílel novou Teslu Model 3 Performance. Nechal ji v prachu úplně ve všem
30.3.2025
Nejnovější články
Brusel už vám jde i po řidičáku. Chce celoevropské zákazy řízení, smysl to nedává z podstaty
před 7 hodinamiReaguje takhle VW na ztrátu pozic? Autonomním řízením osadit chce i svá spalovací auta, to ho opravdu nespasí
před 8 hodinamiPokud máte dost odvahy a aspoň 2 miliony, můžete si pořídit poslední Ferrari dostupné s manuálem a motorem uprostřed. Charisma má
před 10 hodinamiGiugiaro vyškolil Teslu, takhle se dělá hranaté auto s nelakovanou karoserií. Vše platil mexický miliardář
před 11 hodinamiTohle je motor W10, který VW kvůli testům nacpal do BMW M5. Auto koupil Slovák, teď na brzdě ukázal, co umí
včera
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 04.01. 21:35 - jerry
- databáze radarů v ČR (a jeden konkrétní v Krchlebích) 04.01. 21:21 - řidičBOB
- Rychlodotazy 04.01. 20:46 - řidičBOB
- Onboard videa 04.01. 20:28 - řidičBOB
- Jednostopé okénko 04.01. 20:20 - řidičBOB
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.01. 17:05 - řidičBOB
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.01. 13:15 - řidičBOB
- Genesis 04.01. 04:52 - lyly19