Už i Greenpeace přiznává, že tlak EU na rozšíření elektromobilů mnoho neřeší

Snahy Evropské unie o prosazování elektrických aut už nenachází zastání ani u ekologických aktivistů. Podle Greenpeace mají za více emisí skleníkových plynů než všechny osobní auta a dodávky domácí zvířata.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Už i Greenpeace přiznává, že tlak EU na rozšíření elektromobilů mnoho neřeší

29.9.2020 | Petr Prokopec

Už i Greenpeace přiznává, že tlak EU na rozšíření elektromobilů mnoho neřeší

/

Foto: Škoda Auto

Snahy Evropské unie o prosazování elektrických aut už nenachází zastání ani u ekologických aktivistů. Podle Greenpeace mají za více emisí skleníkových plynů než všechny osobní auta a dodávky domácí zvířata.

Na automobily se spalovacím motorem je v poslední době nahlíženo jako na neskutečné zlo, které vede jen a pouze k poškozování životního prostředí. Realita je nicméně taková, že i kdyby náhle všechny benzinové a dieselové vozy zmizely z povrchu zemského, nezmění se prakticky nic.Veškerá lidská aktivita má např. na celkových emisích CO2 vznikajících na Zemi jen 3,5procentní podíl a osobní auta v těchto 3,5 procentech tvoří 5,5 %. To je opravdu zanedbatelné množství.

Navíc je třeba říci, ze skleníkový plyn není jen oxid uhličitý, je jím třeba i metan. Právě v něm organizace Greenpeace objevila nového „třídního nepřítele“, když říká, že tlak Evropské unie (a nejen té) na rozšíření elektromobilů nevyřeší vůbec nic, protože i kdyby všechny současné vozy v Evropě byly nahrazeny elektrickými, na skutečné emise skleníkových plynů to kvůli jejich vzniku jinde bude mít relativně malý vliv. Přitom více takových plynů než všechna osobní auta a dodávky dohromady dnes vyprodukují svou existenci domácí zvířata.

Nedá se přitom říci, že bychom tu měli přelomovou novinku. V obecné rovině se o vedlejších produktech trávení krav - řečeno kulantně - a jejich vlivu na změny klimatu mluví již dlouho. Nicméně nyní jsou k dispozici i konkrétní data, která tyto teze jasně podporují. Greenpeace cituje data za rok 2018, dle kterých byla zvířata pěstovaná na všech evropských farmách zodpovědná za produkci metanu odpovídajícího zhruba 502 milionům tun CO2. Veškeré evropské osobní automobily a dodávky nicméně daný rok vyprodukovaly 656 milionů tun oxidu uhličitého. Tedy na první pohled více, nicméně v případě zvířat byly následně zakomponována ještě nepřímá data zahrnující třeba nutná odlesnění k jejich pěstování. Výsledkem se pak stalo 704 milionů tun CO2.

Za tím stojí mimo jiné již zvýšená produkce, která v letech 2007 až 2018 vzrostla o 6 procent neboli o 39 milionů tun. To je přitom ekvivalent 8,4 milionu nových aut. Greenpeace proto již začíná apelovat na politiky, že pokud chtějí dosáhnout svých závazků vyplývajících z Pařížské klimatické dohody, musí učinit příslušné kroky v zemědělství, neboť bez nich nemá tlak na jakékoli změny ve složení aut žádný význam. Řešení je dle Marco Contiera jediné: „Zvířata nepřestanou prdět a krkat - jedinou možností, jak snížit emise na potřebnou úroveň, je redukce jejich počtu.“ Radost z těchto slov asi nebudou mít milovníci masa, neboť začíná být pravděpodobné, že politici jednou namíří své snahy proti pěstování zvířat pro tento účel.

Lze už jen dodat, že třeba veškeré lety za rok 2018 vedly k produkci 918 milionů tun CO2, což je se zvířaty opět srovnatelné číslo. Vedle toho uhelné elektrárny za stejný rok vyprodukovaly 280 megatun, tedy 30 procent veškerých emisí CO2. Je smutné, že přesně ty samé elektrárny mají živit elektrická auta, která mají něčemu pomoci.


Už i Greenpeace přiznává, že tlak EU na rozšíření elektromobilů mnoho neřeší - 1 - Kravy versus auta a emise ilustracni foto 01Už i Greenpeace přiznává, že tlak EU na rozšíření elektromobilů mnoho neřeší - 2 - Kravy versus auta a emise ilustracni foto 02
O produktech trávení domácího zvířectva, zejména pak krav, a negativním dopadu na ovzduší se mluví již léta. Greenpeace nyní vytáhl konkrétní data o jejich vlivu a říká, že srovnání s jejich podílem na emise skleníkových plynů vedle nich nepřinese přepřáhnutí aut na elektrický pohon prakticky nic. Foto: Getty/Pikist

Zdroj: The Guardian

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše