Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Škoda Octavia III RS: konečně známe i hmotnost či převody
16.6.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Poslední větší neznámé spojené s technickými charakteristikami nové Octavie RS jsou minulostí. Podívejte se na zbylé detaily, třeba i k brzdám.
Dát dohromady skutečně komplexní představení nové Octavie RS je skoro detektivní práce. Automobilka sice auto hned napoprvé představila docela detailně, dobrat se jasnějšího obrazu o její technice, charakteru, dynamice nebo efektivitě ale nebylo z oficiálně zveřejněných údajů možné. Došlo pouze na základní údaje o výkonu, dynamice dvou verzí, konstatování obecného mezigeneračního zvýšení efektivity a dál... dál už prakticky na nic. Vůz se přitom změnil ve všech ohledech, je dnes dostupný v celkem osmi provedeních a novinky proti standardnímu provedení Octavie se dotkly třeba i rozvoru a kupříkladu ani naladění motorů nezůstalo stejné jako u jiných aut koncernu VW používajících tutéž výchozí techniku.
Většinu z důležitých údajů jsme vám přiblížili před týdnem a udělali jsme tehdy vážně velký pokrok. Na úplný obraz o možnostech auta to ale nevydalo, pro ten nám chyběl především údaj o hmotnosti, ale zajímavá jsou i další data. Třeba zpřevodování je v dnešní době i u aut se sportovními ambicemi nezřídka poškozené honbou za co nejnižší papírovou spotřebou a ani charakteristiky převodovek jsme dosud neměli k dispozici. Škodovka od té doby stále mlčí, zjistit tyto údaje u již homologovaného auta ale není tak složité. V tuto chvíli tedy víme už opravdu vše, do posledního kolečka v převodovce a pro sebe si to nenecháme.
Velmi důležitým údajem u každého auta je nesporně pohotovostní hmotnost, kterou automobilka dosud bůh ví proč skrývala. Očekávali jsme tedy údaj kolem 1 400 kg a příliš jsme se nemýlili. Auto v základním provedení (paradoxně je to také nejrychlejší provedení...), tedy jako liftback s motorem 2,0 TSI a manuální šestistupňovou manuální převodovkou váží 1 425 kg včetně fiktivní evropské zátěže ve výši 75 kg (dále už budeme pracovat jen s tímto údajem, lépe si jej srovnáte s konkurencí), „suchá” hmotnost tedy činí 1 350 kg. To není příliš a mezigeneračně jde o snížení o 10 kg. Nic významného, ale zkuste si je z vašeho auta vyndat sami...
Pokud zvolíte liftback s naftovým dvoulitrem a manuálem, musíte vzít za svou pohotovostní hmotnost 1 487 kg. To už tak pěkné není, což podtrhuje i fakt, že mezigeneračně jde o nárůst o 17 kg. Pokud navíc zvolíte automatickou převodovku DSG, musíte počítat s dalšími 20 kg navíc, tento rozdíl pak pochopitelně platí i pro benzinové RS. Zde už mezigeneračně není srovnávat co s čím, neboť automat je pro RS k mání vůbec poprvé.
K mání bude pochopitelně i kombík a také ten hmotnost zvyšuje. Batůžek (spíš krosna...) ale neznamená tolik kil navíc - pouze 17 kg. S manuálem a benzinem tedy Octavia III Combi RS váží 1 442 kg, s automatem 1 462 kg, naftový kombík s přímo řazenou převodovou skříní ukáže na váze 1 504 kg a vůbec nejtěžší provedení RS TDI Combi s DSG pak 1 524 kg. Zde už trochu srovnávat můžeme - předchozí kombík přidával navrch 20 kg, i 17 místo toho je tedy změna k lepšímu.
Vedle toho se nabízí ještě jedno srovnání, a to s Golfy GT, tedy vozy, které Octavii RS půjčily své klíčové životní orgány. Citelně větší Octavia pochopitelně není lehčí, vedle 1 351 kg nového Golfu GTI přidává 74 kg navíc. U naftového RS je rozdíl větší - zatímco nový Golf GTD váží v základu 1 377 kg, Octavia o celých 110 kg více.
S kompletně kompletními technickými specifikacemi vám navíc můžeme naznačit i zpřevodování všech, vlastně čtyř verzí - máme tu benzin s manuálem nebo automatem a diesel se dvěma totožnými alternativami. Kombi i liftback jinak používají totožné převodovky.
Zahnout vás tabulkou s převodovými poměry by asi nemělo valný smysl, stvořili jsme tedy čtyři pilové diagramy, které ukazují možnosti jednotlivých rychlostních stupňů všech verzí při použití základních 17" kol se standardním obutím 225/45 R17. Maximální použitelné otáčky motorů nejsou známy, s přihlédnutím k našim zkušenostem ale budeme kalkulovat s hodnotami o pár stovek převyšujícími moment dosažení maximálního výkonu, které jsou zpravidla ještě efektivně použitelné - u 2,0 TSI půjde pro potřeby těchto grafů o 6 500 ot./min, u 2,0 TDI pak o 4 400 ot./min. Zajímavé je, že celé řešení používá dva stálé převody, jeden pro první čtyři a druhy pro poslední dva převodové stupně, což u silničního auta není zrovna obvyklé. Výsledky ale dávají smysl.
Jak vidno, diesel je jako obvykle zpřevodován do krátka. Důvod je pochopitelný - dostat z naftového motoru potřebnou, rozumějte nepokutovanou normovanou spotřebu a z ní pramenící emise CO2 není tak obtížné, a tak se diesely většinou dočkávají racionálnějšího zpřevodování než benzinové motory. Dieselový liftback s automatem má jet nejvýše 232 km/h, podle pilového diagramu se k této cifře došplhá po odřazení rychlostí s velmi podobným odsazením (překvapí delší jednička a kratší dvojka) a použitím šestky, která nebude mít ani o moc větší potenciál. Automat je na tom hodně podobně.
Trochu jiná situace panuje u benzinové verze. Tam už se zjevně o spotřebu hrálo více a provedení s manuální převodovkou sází v podstatě na pětikvalt s delší šestkou (maximální rychlost 248 km/h). Ale proč ne, i tohle dává smysl a jakkoli jde o sportovní verzi, dvoulitrové turbo si o něco delší zpřevodování může dovolit. Uvážíme-li, že šestka v otáčkách maximálního výkonu znamená rychlost 277 km/h, není to vyloženě superdlouhý převod.
Zajímavější je situace u automatické převodovky. Tady jsou převody podle dostupných čísel tak dlouhé, že si nejsme jisti, jestli jsou údaje v námi získané tabulce pravdivé, jestli se někdo nepřepsal u hodnoty stálého převodu. Na druhou stranu, všímavější recenzenti bez konkrétnějších údajů hodnotí u technicky spřízněného Golfu VII GTI, který může používat velmi podobné nebo úplně totožné převody (věrohodné specifikace jsem v dostupné chvíli nenašel) šestý převod právě automatu DSG jako příliš dlouhý a tomu by odpovídal i čtvrtý z přiložených grafů. Na pětce teoreticky „končící” u 280 km/h asi u auta schopného jet skoro 250 km/h nebude pocitově nic špatného, šestka s dalším velkým odsazením a teoretickou maximálkou 353 km/h by ale jako příliš dlouhá vnímána dozajista byla. Toto raději říkáme bez záruky, ale prostě to tak vychází a okolnosti nenasvědčují tomu, že by nemusel být nesmysl.
Pilový diagram Škody Octavia III RS 2,0 TSI s manuální převodovkou

Pilový diagram Škody Octavia III RS 2,0 TSI s automatickou převodovkou
Pilový diagram Škody Octavia III RS 2,0 TDI s manuální převodovkou
Pilový diagram Škody Octavia III RS 2,0 TDI s automatickou převodovkou
Co tu máme dále? Už spíše drobnosti. Víme třeba, že vůz používá kotoučové brzdy s vnitřním chlazením o průměru 340 mm vpředu a bez vnitřního chlazení s 272 mm vzadu. Pozoruhodné je, že na stejné disky (nevíme, jak třmeny či materiály, ale ani tady rozdíl nečekáme) spoléhají všech verze, i když se docela výrazně liší ve výkonech a hmotnostech. Snad je vše nastaveno podle té nejnáročnější a ostatní jen spolu s výrobcem profitují z úspor z rozsahu.
Víme také, že i RS zůstává pouze 50litrová palivová nádrž, což na dvousetkoňové auto s cestovními ambicemi nebude příliš. Při rychlejší jízdě, alespoň s benzinovou verzí, budete muset tankovat tak každých 300-350 km, což může někoho obtěžovat. Potvrzené je také standardní použití aktivního řízení s variabilním převodem.
Poslední detail, ať vás neubíjíme fakty - součinitel aerodynamického odporu vzduchu je u liftbacku 0,298, u Combi pak činí 0,315. Zajímavé je, že dieselové verze jej mají o tisícinu vyšší, asi z nich něco někam vyčnívá...
Poslední větu berte s nadsázkou, zbylá zmíněná fakta ale zcela vážně. Pro další, méně podrobné informace vás odkážeme do detailního pojednání o dynamice a spotřebě z minulého týdne, kde se také objevily první ceny. Ty české zatím neznáme a vlastně ještě jedna věc nám chybí - pohled do interiéru. Ten se ale podle dostupného popisu bude, snad krom sportovních sedadel, lišit jen v detailech. I ten vám ale dozajista dříve nebo později přiblížíme, zůstaňte proto prosím naladěni na našich vlnách...
Už dobře známá sada fotek Octavie III v provedeních liftback i kombi
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
včeraHybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
31.3.2025Starý dobrý osmiválec ve srovnání rozstřílel novou Teslu Model 3 Performance. Nechal ji v prachu úplně ve všem
30.3.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Brusel už vám jde i po řidičáku. Chce celoevropské zákazy řízení, smysl to nedává z podstaty
včeraTakhle VW reaguje na svůj úpadek? Chce, aby sama řídila i jeho spalovací auta, to ho opravdu nespasí
včeraPokud máte dost odvahy a aspoň 2 miliony, můžete si pořídit poslední Ferrari dostupné s manuálem a motorem uprostřed. Charisma má
včeraGiugiaro vyškolil Teslu, takhle se dělá hranaté auto s nelakovanou karoserií. Vše platil mexický miliardář
včeraTohle je motor W10, který VW kvůli testům nacpal do BMW M5. Auto koupil Slovák, teď na brzdě ukázal, co umí
včera
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 04.01. 21:35 - jerry
- databáze radarů v ČR (a jeden konkrétní v Krchlebích) 04.01. 21:21 - řidičBOB
- Rychlodotazy 04.01. 20:46 - řidičBOB
- Onboard videa 04.01. 20:28 - řidičBOB
- Jednostopé okénko 04.01. 20:20 - řidičBOB
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.01. 17:05 - řidičBOB
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.01. 13:15 - řidičBOB
- Genesis 04.01. 04:52 - lyly19