Situace v Tesle musí být zlá, když o práci přišla i personální šéfka, stopku dostalo též lisování aut jedním tahem

Nový den, nové projevy až extrémních úsporných opatření, tak nějak lze shrnout aktuální situaci v Tesle. Automobilka se zřetelně snaží udržet v černých číslech za každou cenu a imunní vůči propouštění zjevně nejsou ani ti, kteří by o něm měli sami rozhodovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Situace v Tesle musí být zlá, když o práci přišla i personální šéfka, stopku dostalo též lisování aut jedním tahem

2.5.2024 | Petr Miler

Situace v Tesle musí být zlá, když o práci přišla i personální šéfka, stopku dostalo též lisování aut jedním tahem

/

Foto: Tesla

Nový den, nové projevy až extrémních úsporných opatření, tak nějak lze shrnout aktuální situaci v Tesle. Automobilka se zřetelně snaží udržet v černých číslech za každou cenu a imunní vůči propouštění zjevně nejsou ani ti, kteří by o něm měli sami rozhodovat.

Upřímně řečeno jsem si velké firmy s vertikálně složitými personálními strukturami nikdy neoblíbil, bývá těžké v nich narazit na někoho, kdo si primárně nekryje záda místo toho, aby konal. Je to ale nakonec negativní projev něčeho, co lze označit za v principu pozitivní - nikdo, ani sebevýše postavený manažer, pakliže současně není majitelem společnosti s většinou hlasovacích práv, si nikdy nemůže být ničím jistý.

Zkrátka vždy je nad každým někdo další, kdo může říci, že ten či onen člověk není nedotknutelný - i nad provozním ředitelem je generální ředitel, i nad generálním ředitelem je představenstvo, i nad představenstvem je dozorčí rada, i nad dozorčí radou je valná hromada. A pokud neexistuje jeden dominantní majitel, není ve výsledku nikdo nad nikým - libovolná většina menších akcionářů se v jakémkoli momentu může rozhodnout, že ten či onen člověk představuje pro společnost spíš přítěž než prospěch. Právě celý tento mechanismus, jakási „samovolně” se napravující struktura dovoluje velkým firmám přežít - je to mlýn, který mele pomalu, dříve nebo později se zbaví kohokoli, kdo je pro další existenci společnosti hrozbou.

V tomto kontextu vlastně ani nepřekvapí, že se Tesla v rámci velmi tvrdých úsporných opatření v personální rovině zbavila i někoho, kdo měl právě o personálních věcech rozhodovat, nikoli se stát jejich obětí. Personální šéf je jistě vysoko postavený manažer, obvykle jeden z několika mála jednotek těch úplně nejdůležitějších lidí ve firmě, pokud se ale překážkou úspěchu nemůže stát ani generální ředitel a předseda představenstva, pak šéf „HR” teprve ne. A právě člověk odpovědný za lidské zdroje, jmenovitě dáma, která si říká Allie Arebalo, ve firmě skončila, jak informuje Bloomberg.

Není zřejmé, zda odešla z rozhodnutí svého či někoho jiného, ale to nakonec není důležité - je zřejmé, že firmu opouští po interní rozepři nad jejím dalším personálním směřováním. Allie Arebalo pracovala pro Teslu déle jak 6 let a po záplavě jiných špičkových manažerů je dalším člověkem, který s mnohaletými zkušenostmi s jejím řízením náhle končí.

Opatření vedoucí ke snížení nákladů po mizerném prvním kvartállu tak jedou dál a u propouštění se nezastaví, jak zjistili pro změnu lidé z Reuters. Automobilka má podle zdrojů zevnitř firmy upouštět i od dalšího rozvoje tzv. gigacastingu, tedy ražení velkých částí vozidel v jednom kuse, protože si žádá příliš velké prvotní investice, jejichž umořením si firma za současné situace není jista.

Tesla původně plánovala vyrábět celou spodní část nového Modelu 2 z jednoho kusu železa, což mělo dovolit snížit jeho základní cenu až někam k 25 000 dolarům (cca 585 tisíc Kč). Nyní ale bude muset jít jinou cestou znamenající menší prvotní investice, neboť peníze se zkrátka šetří na všech úrovních. Z této změny přístupu pramenily původní zprávy o údajném zrušení vývoje celého malého Modelu 2, to ale Elon Musk popřel - vývoj zřejmě jen kráčí jiným směrem.

Situace v Tesle je tak zjevně zlá, podobné věci neděláte v momentě, kdy alespoň nemáte pocit, že by vám brzy mohlo téci do bot. Kroky je ale třeba vnímat konstruktivně - společnost jistě dělá maximum proto, aby jí do bot téci nezačalo.


Situace v Tesle musí být zlá, když o práci přišla i personální šéfka, stopku dostalo též lisování aut jedním tahem - 1 - Tesla Gigafactory Berlin production 01Situace v Tesle musí být zlá, když o práci přišla i personální šéfka, stopku dostalo též lisování aut jedním tahem - 2 - Tesla Gigafactory Berlin production 02Situace v Tesle musí být zlá, když o práci přišla i personální šéfka, stopku dostalo též lisování aut jedním tahem - 3 - Tesla Gigafactory Berlin production 03
U Tesly se dál osekávají náklady, jak to jen jde, nejnověji to odnesla personální šéfka a další rozvoj tzv. gigacastingu. Foto: Tesla

Zdroje: Bloomberg, Reuters, Tesla

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše