Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Rusové mění pravidla pro měření rychlosti na silnicích, změny jsou hodné následování
15.8.2019 | Mirek Mazal
V návaznosti na nařízení Vladimira Putina zavádí Rusové rozsáhlé změny pravidel pro měření rychlosti na silnicích. Kdo by čekal posun k větší tvrdosti, mýlil by se, tady kupodivu vládne zdravý rozum.
Vladimir Putin v červenci oznámil, zakáže skryté měření rychlosti na ruských silnicích, neboť podle něj vede jen ke zvýšení výběru pokut a nikoli ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Radary tak nově budou muset být označovány a používány jen na místech s prokazatelně vysokou nehodovostí, chystané změny jsou ale nakonec komplexnější.
Ruský deník Kommersant získal koncept nové metodiky ministerstva dopravy pro instalaci a používání radarů. Dokument jménem „Metody pro určování umístění technických prostředků automatického zaznamenávání dopravních přestupků“ je nyní ministerstvem dokončován a v září má být po absolvování schvalovacího procesu uveden platnost. Projednán už byl na schůzi projektové komise národního projektu Bezpečné a kvalitní silnice na konci července. „Metodika byla obecně schválena, ale bude dokončena dle přihlédnutí k připomínkám výboru. Spis má být schválen v září,“ potvrdil médiím dříve neoficiální informace místopředseda vlády Maxim Akimov.
Současný způsob instalace kamer se řídí nařízením ministerstva vnitra o dopravním dohledu z roku 2017. Stacionární záznamy lze instalovat na stojany a podpěry, mobilní kamery patří na stativy. Komplexní technika je legitimně instalována u silnic, kde došlo k třem nebo více nehodám ročně, což není příliš omezující. A vždy může být skrytá. Nové změny mají vést k větší transparentnosti a tím i ke zvýšení bezpečnosti.
Zásadní současní dokumentu je výše zmíněné, tedy že správci komunikací budou muset zveřejňovat geografické umístění všech sledovacích zařízení, to ale není vše. Pokud se v kontrolované zóně četnost porušení předpisů a nehodovost sníží, bude nutné radar odstranit a použít jej na místech, kde hrozí větší rizika. Dosavadní místo ale přesto nezůstane bez dohledu.
V doporučeních byl poprvé definován pojem „atrapa (simulátor)“ - jedná se o zařízení „napodobující činnost pulzního Dopplerova radaru nebo infračerveného osvětlení“, které je z vnějšího hlediska obtížné odlišit od skutečného radaru. Pokud tedy na místě dojde ke zmírnění četnosti přestupků o 80 %, nebo k eliminaci většiny havárií, úřady budou nuceny najít lepší místo a na současnou pozici dodělat již zmíněnou imitaci, která bude před obezřetnými řidiči (a to i těmi, kteří používají radarové detektory) vytvářet dojem, že je úsek stále monitorován.
Odborníci novinku podporují, neboť efektivně znemožňuje používání radarů bez toho, že by v daném místě nedocházelo k nehodám. A pokud k nim docházet přestane a řidiči beztak budou předpisy porušovat, na místě zůstane už jen atrapa, neboť chybět bude podmínka nebezpečnosti úseku. V každém případě pak radary nikdy nebudou skryté, cílem je snížit rychlost aut, ne řidiče nachytat při jejím porušování.
Jakkoli to může znít podivně, ruské novinky jsou hodné následování. U nás jsou radary zásadně skryté a jakákoli vazba na nebezpečnost úseku je neexistující záležitostí. Ospravedlňující je tak obvykle jen míra překročení rychlosti, která je ale obvykle nejvyšší tam, kde rychlost nepředstavuje problém a nebo je místní úpravou neadekvátně snížena. U nás se v prvé řadě rýžuje (čemuž odpovídají i navazující normy jako správní delikt provozovatele, kdy stát ani nezajímá, kdo auto řídil, hlavně že někdo zaplatí pokutu), v Rusku už to skutečně dělat nechtějí. A to je podle nás hodné následování.






V Rusku už budou brzy radary vždy označené a vždy na místech, kde dochází k vysoké nehodovosti. Pokud ta klesna, radar musí jinam, stejně jako v případě, kdy řidiči začnou omezení respektovat
Zdroj: Kommersant
Bleskovky
Faceliftované Porsche 911 Turbo S natočili na okruhu zřejmě s hybridním pohonem, za jeho zvuk by se už i vysavač styděl
24.4.2025Už to prasklo. Nové Audi A6 je i na papíře ve všem podstatném horší než jeho předchůdce, ukazuje míru úpadku německé značky
22.4.2025Řešení víka kufru VW Phaeton připomíná, jak přetechnizované a nedoceněné auto to je, BMW vedle něj působí jako Dacie
20.4.2025
Nejčtenější články
Někdo najel s nezničitelným Mercedesem 1,4 milionu km a prodává ho dál, pro současný Mercedes je to hořká pilulka
28.3.2025Japonci znovu staví legendární americké muscle cary z levné Hondy Civic, teď dokonce i v její nejúspornější verzi
28.3.2025Peugeot nedokáže rozprodat ani 14 elektrických 308 na celém kontinentu, auto nechce prakticky nikdo
28.3.2025Jeden z mála lidí, kteří mohou k Michaelu Schumacherovi, popsal „velmi smutný” stav, ve kterém se legenda F1 nachází
28.3.2025Němci se Švýcary vyvinuli revoluční bezemisní spalovací motor. Neměla by spíš tohle být budoucnost?
28.3.2025
Živá témata na fóru
- Fiat a vše kolem nich 04.25. 20:40 - M.Z.
- S větrem ve vlasech.... 04.25. 14:50 - pavproch
- BMW Divize 04.25. 09:44 - pavproch
- Jednostopé okénko 04.24. 20:45 - M.Z.
- Škoda Rapid, 1.2 TSI 77kW (cukání motoru). 04.24. 20:21 - Bradok
- VW Caddy Maxi Cargo 4x4 04.24. 13:36 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 04.24. 07:57 - řidičBOB
- Výběr grafické karty do počítače 04.23. 23:57 - Whiskentle