Převratný nový diesel původně pro tanky má 8 pístů, 4 válce, 1 000 koní a 0 ventilů

Unikátní pohonná jednotka skutečně původně vznikla pro armádní účely, její využití je ale nakonec mnohem širší. Postará se i o relativně běžné vozy, jako je Ford F-150.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Převratný nový diesel původně pro tanky má 8 pístů, 4 válce, 1 000 koní a 0 ventilů

17.8.2020 | Petr Prokopec

Převratný nový diesel původně pro tanky má 8 pístů, 4 válce, 1 000 koní a 0 ventilů

/

Foto: Cummins/Achates Power

Unikátní pohonná jednotka skutečně původně vznikla pro armádní účely, její využití je ale nakonec mnohem širší. Postará se i o relativně běžné vozy, jako je Ford F-150.

Motor s protilehlými válci neboli boxer vám nejspíše nemusíme detailně představovat. Jde o typ jednotky, jenž užívá Porsche nebo Subaru a který disponuje uprostřed usazenou klikovou hřídelí. Do jisté míry jej tak můžeme považovat za agregát vidlicový, u nějž jsou obě řady rozevřené v úhlu 180 stupňů. Rozdíl je v takovém případě pouze v klikovém čepu, neboť u boxeru jej každý píst má vlastní, zatímco u „stoosmdesátistupňového véčka“ je sdílený. Tyto dvě jednotky ale nyní ponecháme stranou a místo toho se podíváme na motor s protiběžnými písty.

Ač tu máme takřka shodný název, rozdíly v koncepci jsou značné. V tomto případě jsou totiž v každém válci uloženy dva písty, jež se pohybují proti sobě a sdílí spalovací komoru. Sací a výfukové kanálky jsou usazeny nahoře i dole, přičemž čerstvý vzduch vytlačuje výfukové plyny. Pokaždé, když se písty uprostřed přiblíží, dochází ke vstřiku paliva, jeho vznícení i expanzi. Motor je tedy dvoutaktní, na jednu otáčku u něj proběhnou pracovní doby ve všech válcích.

Jakkoliv se může s ohledem na onen dvoutakt, jež máme spojený s motorkami či sekačkami na trávu, může zdát, že jde o podřadnou techniku, ve skutečnosti jde spíše o nadmíru sofistikovaný a efektivní systém. Přítomnost dvou hřídelí totiž vede k absenci rozvodů, ventilů a tedy ke zjednodušení jednotky. Ta navíc s ohledem na sdílenou spalovací komoru, jež se obejde bez hlav válců, snižuje tepelné ztráty. A kromě toho zkrácený pohyb pístů vede k vysokému kompresnímu poměru.

Suma sumárum tu tedy máme spalovací agregát jako stvořený pro dnešní dobu a pro ty zákazníky, kteří odmítají elektrifikaci. A jako na zavolanou s ním přicházejí společnosti Cummins a Achates Power, které vyvinuly dieselový čtyřválec produkující 1 000 koní a 2 600 Nm točivého momentu. Ve druhém ohledu byl tedy překonán i motor Bugatti, který používá čtyřnásobný počet válců.

Je nicméně třeba dodat, že nová jednotka ACE neboli Advanced Combat Engine momentálně není určena pro osobní auta. Jak naznačuje již název, jde o motor určený armádní technice. Proto není překvapivý jeho 14,3litrový objem. Stejně jako není podivná přítomnost turbodmychadel. Přeplňování je totiž u tohoto typu jednotek podmínkou, neboť napomáhá výfukovým plynům, aby se dostaly z válců ven.

ACE se nicméně pyšní hned dvěma turbodmychadly a jedním kompresorem, proto zde máme nejen vysoký výkon, ale také vyrovnaný chod za jakýchkoliv otáček. Mimo to se mezi motor a převodovku nastěhoval integrovaný startér-generátor, s nímž dorazil 600voltový elektrický systém a lithium-iontové baterie. De facto zde tedy máme hybrid, který dokáže výkon čtyřválce (ale osmipístu) navýšit o dodatečných 160 kW (218 koní).

Možnost jízdy na elektřinu je pro armádu lákavá, jen pro její potřeby ale nový motor vyvinut nebyl. Firmy Cummins a Achates Power totiž pracují hned na několika variantách agregátu, kdy kupříkladu 10,6litrová verze určená náklaďákům bude nabízet 456 koní a 2 372 Nm. Zároveň by se měla postarat o 15procentní redukci emisí CO2 a dokonce až 90procentní pokles emisí NOx.

Kromě této jednotky je již na Fordu F-150 testováno 2,7litrové provedení, které slibuje 273 koní, 650 Nm a nejnižší spotřebu, jakou v daném segmentu dostanete. Podobné to pak bude i mezi tanky a bojovými vozidly, jež se kromě již odhaleného turbodieselu dočkají také dvacetilitrové jednotky s dvanácti písty, které nabídne neskutečných 1 520 koní.

Kromě vysokého výkonu jsou s novou rodinou motorů s protiběžnými písty spojené také již zmíněné nízké tepelné a třecí ztráty. Za těmi stojí i nasazení nové převodovky, která je efektivní na 90 procent. Běžně přitom hlavně v tancích pracují skříně, jejich efektivita je pouze 55procentní.


Převratný nový diesel původně pro tanky má 8 pístů, 4 válce, 1 000 koní a 0 ventilů - 1 - Advanced Combat Engine 2020 prvni foto 01Převratný nový diesel původně pro tanky má 8 pístů, 4 válce, 1 000 koní a 0 ventilů - 2 - Advanced Combat Engine 2020 prvni foto 02Převratný nový diesel původně pro tanky má 8 pístů, 4 válce, 1 000 koní a 0 ventilů - 3 - Advanced Combat Engine 2020 prvni foto 03
Společnosti Cummins a Achates Power vyvinuly novou rodinu turbodieselů s protiběžnými písty. Foto: Cummins/Achates Power

Převratný nový diesel původně pro tanky má 8 pístů, 4 válce, 1 000 koní a 0 ventilů - 4 - Advanced Combat Engine 2020 prvni foto 04
Její součástí je i 2,7litrová jednotka aktuálně testovaná pod kapotou Fordu F-150, oproti té oficiální je i úspornější. Foto: Cummins/Achates Power

Zdroj: Cummins/Achates Power

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše