Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h

Jakýsi nepřímý nástupce Concordu má nabídnout ještě téměř dvakrát vyšší rychlost a jít na věc trochu jinak, lidé se s ním budou moci vydat i na orbit. O jeho zrod se nepřekvapivě starají Číňané.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h

31.1.2022 | Petr Prokopec

Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h

/

Foto: Space Transportation

Jakýsi nepřímý nástupce Concordu má nabídnout ještě téměř dvakrát vyšší rychlost a jít na věc trochu jinak, lidé se s ním budou moci vydat i na orbit. O jeho zrod se nepřekvapivě starají Číňané.

Concorde zná nejspíše každý, jakkoliv let s ním si vychutnal jen málokdo. Do služby sice vstoupil v roce 1976, nicméně poté, co v roce 2000 došlo při startu letu z Paříže do New Yorku k explozi, byl s nadzvukovým komerčním cestováním víceméně konec. Lidstvo si tak muselo po dvě dekády vystačit s běžnými letadly, která se pod rychlostí zvuku pohybují už po dekády prakticky stejným tempem. Třiapůlhodinový let z jednoho kontinentu na druhý tedy nemají v popisu práce, v Číně se nicméně začíná blýskat na lepší časy.

Jde o projekt čínské firmy Space Transportation. Ta chystá jakýsi vesmírný letoun Tianxing I, který je upevněn k raketě. Startuje tedy vertikálně, a jakmile dosáhne určité výšky, dojde k oddělení rakety. Následně pak může letět rychlostí až 4 300 km/h, díky čemuž by třeba cestující z Londýna dopravil do New Yorku za pouhou hodinu. Překonán by tak pochopitelně byl i výše zmíněný Concorde. Pro Číňany jde nicméně jen o počátek mise, neboť již odstartovaly práce na vesmírné verzi, která by dostala cestující na orbit a následně na kterékoliv místo na modré planetě.

Start-up byl přitom založen v roce 2018 a počítá s prvním letem bez posádky v roce 2024, přičemž hned ten následující by mělo dojít na let s posádkou. Do Vesmíru se pak Space Transportation hodlá vydat v roce 2030. Samozřejmě za předpokladu, že vše půjde dle plánů. Na první ukázku došlo již předloni, momentálně pak Číňané mají na kontě deset testovacích letů. Prozatím však šlo vždy jen o pomocnou nosnou raketu, u níž se po oddělení počítá s návratem na domovské letiště, aby mohla být opětovně použita.

Na první testovací let rakety i s raketoplánem by mělo dojít v příštím roce, přičemž za nemalou rychlostí vývoje stojí především čínská vláda. Ta zjevně navázala na americko-ruský vesmírný souboj z minulých dekád, přičemž se rozhodla Spojené státy definitivně porazit. Proto domácím firmám umožnila přístup k vojenským technologiím. V důsledku toho došlo nejen na urychlení projektu, ale také na ponížení nákladů. Čínská vláda navíc pracuje i na vlastním projektu, který se obejde bez pomocné rakety.

Na nástupci Concordu nicméně nepracují jen Číňané, ale i Američané, a to včetně společnosti Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona. V tomto ohledu je nicméně otázkou ekologie. Concorde totiž spotřeboval 25 629 litrů paliva za hodinu, a jakkoliv v tomto ohledu došlo na mnohá zlepšení, je stále více než jisté, že vynesení raketoplánů na orbit bude spojeno s enormní žíznivostí a adekvátními emisemi. Inu, některých se současné ekologické tlaky zkrátka netýkají a týkat nebudou, jejich následky si do mrtě vyjí primárně obyčejní lidé.


Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h - 1 - Space Transportation 2022 prvni ilustrace 01Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h - 2 - Space Transportation 2022 prvni ilustrace 02Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h - 3 - Space Transportation 2022 prvni ilustrace 03Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h - 4 - Space Transportation 2022 prvni ilustrace 04Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h - 5 - Space Transportation 2022 prvni ilustrace 05Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h - 6 - Space Transportation 2022 prvni ilustrace 06Nový vesmírný letoun má změnit měřítka rychlého cestování, pasažéry přesune rychlostí až 4 300 km/h - 7 - Space Transportation Tianxing I 2022 prvni 01
Čínská firma má od už roku 2025 umožnit přesun z Londýna do New Yorku za pouhou hodinu. Užít si jej nicméně budou moci jen ti nejbohatší, pochopitelně. Foto: Space Transportation

Zdroj: Daily Mail

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše