Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Nissan Micra 2016 dorazí ve dvou verzích. Jedna potěší Evropu, druhá Asii
9.1.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Model pro Starý kontinent dostane moderní modulární komponenty CMF. Micra pro rozvojové země si naopak ponechá postarší, ale levnější platformu V.
Začíná to vypadat, že tým zodpovědný za vývoj Nissanu Micra neví kudy kam. Když totiž v roce 2010 dorazila čtvrtá generace, jednalo se podle japonské automobilky o globální vůz, který měl bez problémů uspokojit potřeby Evropanů, Asiatů i Kanaďanů. Nyní se však ukazuje, že městské mini zřetelně nezvládá sedět na několika židlích najednou, a tak se stalo nevyhnutelné - prodeje na Starém kontinentu klesají opravdu nemalou měrou. A proto Nissan rozhodl, že příští generace dorazí stejně jako první tři v několika verzích, které se budou snažit zalíbit jen vybranému publiku.
V roce 2016 tedy máme očekávat příchod evropské a asijské verze modelu Micra, přičemž ta určená pro místní trhy bude sdílet architekturu s Renaultem Clio. Francouzský hatchback je však aktuálně posazen na platformě B, což by na první pohled mohl být krok zpátky. Stávající provedení japonského mini totiž dostalo platformu V, která je evoluční verzí „béčkových“ komponentů. Zastaralé architektury se ovšem Micra obávat nemusí.
Místo toho dostane nová generace modulární komponenty CMF, které jsou technologicky mnohem propracovanější. Jelikož je používá také Nissan Qashai a dostane je i chystaný Renault Mégane, dá se očekávat, že francouzsko-japonská aliance přijde také se zkrácenou verzí, která by byla určena menším modelům. Tedy zmiňovanému Nissanu Micra a Renaultu Clio.
Asijské provedení si oproti tomu ponechá onu platformu V, která pouze projde větší modernizací. Důvod je ten, že zatímco Evropa (či Evropská unie...) lpí na technických finesách, pro Thajsko a ostatní rozvojové trhy je mnohem důležitější nízká cena. Zdroje z tamního zastoupení Nissanu navíc dodávají, že do „véčka“ již investovali takové finance, že by přechod na CMF nemohl být jakkoliv ospravedlněn.
Ačkoliv tedy aktuálně značná část světových automobilek míří ke globálním modelům, což je krok, který ještě před pěti lety upřednostňoval i Nissan, do budoucna se od japonské značky dočkáme opět designování modelů pro konkrétní trhy. To ale taktéž není nic neobvyklého, neboť podobnou strategii zastává třeba Toyota v rámci evropského a asijského provedení modelu Yaris.


















Stávající generace Nissanu Micra měla potěšit celý svět, ale minimálně v Evropě selhala. Nástupce proto opětovně dorazí v několika verzích s ohledem na různé trhy
Zdroj: Auto Evolution
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
V Monaku můžete absolvovat autoškolu v Porsche 911. A není to jen rozmar nebo promo, provozovatel jej pořídil z rozumných důvodů
8.4.2025Čtyři otylá moderní výkonná SUV ve vzájemném klání ve sprintu ukázala nesmyslnost hybridizace i křehkost přemotorovaných obrů
7.4.2025Už ani Němci nemohou vystát tragickou kvalitu nových Audi, vržou a křupou stále víc
6.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- V Kataru bez Máximo Quilese včera 23:09
- 23 posádek při premiéře MS-side 2025 v Le Mans včera 14:53
- Boj o každý bodík mezi Kalexem a Boscoscuro včera 10:00
- Pre Grand Prix «Qatar Airways Grand Prix of Qatar» 9.4.2025
- Ducati Desmo450 MX: s desmodromickým rozvodem 9.4.2025
Nejnovější články
S Alfou Romeo a Maserati je to nahnuté, Stellantis už si najal agenturu, která má určit jejich osud
před 9 hodinamiMajiteli elektrické Kie po několika selháních baterie došla trpělivost, auto teď chce automobilce vrátit
před 11 hodinamiTak to začíná. Anebo končí? Výroba aut v Itálii se propadla na nejnižší úroveň od roku 1956, může být ještě hůř
včeraVW chce zastavit kolaps v Číně s pomocí trojice novinek, nejspíš to znovu bere za špatný konec
včeraMercedes musel zdražit svá auta v Evropě až o 740 tisíc Kč, a to na ně jen praskla dávno známá lež
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva