Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy

Šéf japonské automobilky dlouho odmítal vydat se jinudy než cestou následování preferencí zákazníků. A vypadá to, že boduje, srovnání finančních výsledků japonské automobilky s těmi německými je velmi výmluvné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy

4.8.2024 | Petr Prokopec

Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy

/

Foto: Toyota

Šéf japonské automobilky dlouho odmítal vydat se jinudy než cestou následování preferencí zákazníků. A vypadá to, že boduje, srovnání finančních výsledků japonské automobilky s těmi německými je velmi výmluvné.

V posledních několika letech čelil Akio Toyoda docela absurdní kritice ze strany jinak než ekonomicky uvažujících akcionářů. Jejich zájem by měl být teoreticky stejný - zisk - jenže není tomu tak. Zatímco 99 procent soukromých akcionářů Toyodu podpořilo i při poslední volbě do vedoucích pozic také proto, že jeho strategie firmě zajišťuje vysoké zisky, podpora mezi institucionálními investory byla o 27 procentních bodů menší, jak informuje Reuters.

Proč? Protože nevede automobilku dostatečně elektrickým směrem, což se v době ESG zejména evropským a americkým investičním skupinám zajídá. V Japonsku to není takové téma, a tak pravnuk zakladatele celého impéria dál sázku jen elektrický pohon odmítá s tím, že na trhu nemá šanci získat víc jak 30procentní podíl a vsadit zrovna na takovou věc by bylo ekonomicky zkázonosné. Že na rozdíl od ideologicky uvažujících investorů uvažuje správně, ukazují také výsledky za druhý letošní kvartál resp. pro Toyotu první kvartál fiskálního roku 2025.

Ten odstartoval 1. dubnem a skončil 30. červnem, přičemž Toyota během této doby meziročně navýšila svůj obrat o 12 procent na 78,7 miliard dolarů (cca 1,845 bil. Kč). Zisk se pak navýšil dokonce o 17 procent, a to na 8,9 mld. USD (208,73 mld. Kč), jak uvádí Asia Nikkei. V obou případech se jedná o firemní rekordy, které navíc přicházejí ve chvíli, kdy prodeje poklesly o 1,9 procenta. Za tím stojí hlavně 14procentní pád japonských registrací, neboť Toyota musela ve své domovině prodej některých modelů zastavit kvůli problémům s jejich homologací.

Německý automobilový průmysl je úplně jinde, jak shrnuje Focus. Tamní firmy se stále více ocitají v krizi, před kterou utíká jen BMW, jehož uvažování je ale prakticky stejné jako v případě Toyoty. Ostatní německé firmy vsadily na elektromobilitu, popř. byly do sázky na ni sekundárné vtaženy, a nyní jen sumírují negativní zprávy.

U Volkswagenu zdánlivě není až tak zle, když jeho zisk ve druhém čtvrtletí klesl o 4 procenta na 3,63 miliardy Eur (91,92 mld. Kč), výmluvnější je komentář šéfa koncernu Olivera Blumeho. Ten ve Wolfsburgu po představení výsledků naznačil, že trend je mizerný a firma musí jednat. „Teď jde o náklady, náklady a náklady. Zejména u značky Volkswagen, ale i u všech ostatních značek,” řekl doslova.

S velmi špatnými výsledky se potýká už nyní Mercedes-Benz, který letos očekává pokles zisku o 15 procent, ještě podstatně hůř jsou na tom někteří dodavatelé. Obří ZF je na tom zejména v Evropě tak špatně, že jen v Německu zruší 11 až 14 000 pracovních míst do konce roku 2028. A líp skutečně nebude, znovu kvůli slepé sázce ne jedinou nerentabilní technologii. Podle dat společnosti Horváth Unternehmensberatung mezi 50 významnými dodavateli automobilového průmyslu nakupují automobilky od těchto společností dodavatelů až o polovinu méně komponentů elektrická vozidla, než se původně předpokládalo.

Slova Akia Toyody se tak naplňují, z elektrické víry se stává jen bezedná díra na peníze. Místo toho se správnou cestou ukázalo být zachování statu quo nebo volba hned několika es v rukávu. Z krátkodobého hlediska šlo o to nákladnější řešení, střednědobě se ale ukazuje, že se vyplácí - racionálně řízeným firmám ubývají konkurenti a nad reálným, nikoli uměle vytvořeným trhem mají stále větší moc.


Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy - 1 - Toyota GR Yaris cena Francie 2024 oficialni 01Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy - 2 - Toyota GR Yaris cena Francie 2024 oficialni 02Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy - 3 - Toyota GR Yaris cena Francie 2024 oficialni 03Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy - 4 - Toyota GR Yaris cena Francie 2024 oficialni 04Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy - 5 - Toyota GR Yaris cena Francie 2024 oficialni 05Německý automobilový průmysl se ocitá v krizi a hlásí propady zisků, Toyota naopak láme rekordy - 6 - Toyota GR Yaris cena Francie 2024 oficialni 06
Japonci dlouhodobě odmítají vsadit vše jen na relektromobily. To se jim navzdory kritice rychle vyplácí, během druhého letošního kvartálu dosáhli rekordního obratu i zisku, zatímco konkurence strfa. Foto: Toyota

Zdroje: Reuters, Focus, Asia Nikkei

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.