Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Jaguar F-Type Project 7: nejostřejší kočka dostala 574 koní a punc exkluzivity
25.6.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
V Goodwoodu se ukáže nejvýkonnější Jaguar všech dob. Vvýtvor divize Special Operations s 574 koňmi zvládne stovku za 3,9 s. Vznikne 250 kusů.
Pokud patříte mezi fandy Jaguaru, rozhodně se vám musel vrýt do povědomí velkolepý koncept modelu F-Type z loňského roku, který nesl název Project 7. Šlo o jednomístný ultimativní vůz postavený na základě už tak zajímavého roadsteru s brutálně vysokým výkonem a jednoznačnou orientací na sportování. Lépe se dal popsat už jen jako továrna na adrenalin, z níž emoce doslova tryskaly už z prvních fotek. Nejlepší zprávou dneška je, že dostane sériově vyráběného následovníka, i když světlo světa spatří jen 250 kusů.
Neméně působivě zní prohlášení, že se z něho stane nejen nejsilnější, ale také jeden z nejrychlejších Jaguarů všech dob, což zní s ohledem na existenci XJ 220 jako velmi odvážné tvrzení. Pod novým dílem bude podepsána nově založená divize Special Operations, z jejíchž dílen mají do budoucna vyjíždět samé lepší třešničky a produkční verze Project 7 bude premiérovým vozem. V akci ho zachytí fandové poprvé na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, který se bude konat už od zítřejšího dne. Podle prvních informací se máme rozhodně na co těšit...
Novinka bude podle očekávání vycházet z otevřené verze F-Typu, avšak dostane do vínku o něco dramatičtější design. Stačí letmý pohled na bodykit v čele s obloukem za hlavou řidiče a mohutným spoilerem a hned je zcela jasné, že to není jen na ozdobu. Vůz odkazuje sedmičkou v názvu na sedminásobná vítězství modelu D-Type v Le Mans, která začal Jaguar sbírat v padesátých letech. Zrovna ten navíc v letošním roce slaví šedesát let od svého vzniku.
Každý z 250 kusů s názvem F-Type Project 7 vyjde bratru na 135 tisíc liber, tedy při dnešním kurzu na více než 4,62 milionu korun. Oplátkou z ně ovšem svému řidiči nabídne z kompresorem přeplňovaného pětilitrového osmiválce výkon 574 koní, 681 Nm v rozmezí 2 500 a 5 500 otáček a schopnost akcelerace na stokilometrovou rychlost za úctyhodných 3,9 sekundy (se zadním pohonem). Zběsilý zátah prý nadále nebude polevovat až do magické třístovky (přesněji do 299 km/h), tam zřejmě zasáhne omezovač. Osvalená karoserie prý disponuje takovou aerodynamikou, že ani v nejvyšší rychlosti nebude jediný problém se stabilitou - při té dosahuje o 177 procent vyšší hodnoty než standardní provedení.
Díky odtučnovací kůře, kterou zajistilo zahození původní střechy včetně mechanismu a dále zástavbou lehčích, karbonem opatřených sedadel, došlo k poklesu hmotnosti o 80 kilogramů, což dává ve výsledku 1 585 kilogramů. Ve srovnání s výchozím modelem se ostrá novinka odlišuje novým předním nárazníkem s lízátkem, zkráceným čelním oknem, zmíněným aerodynamickým obloukem, dále novými prahy, difuzorem a mohutným zadním spoilerem. Uvnitř se mohou fandové těšit na alcantarou potažený volant a několik barevně odlišených detailů včetně plakety s pořadovým číslem a podpisem Iana Calluma.
Project 7 přijede na dvacetipalcových kolech navlečených do příplatkových pneumatik Continental ContiForceContact, skrze které budou prosvítat standardně dodávané 398milimetrové kotouče karbon-keramických šestipístků. Vzadu pak najdeme o dva pístky chudší, ale o nic méně odolné partnery. Výjmečností se stává také upravená osmistupňová automatická převodovka od ZF a speciálně nastavený elektronický samosvor na zadní nápravě. Zvukový projev výfukové soustavy se čtveřicí matných koncovek obohacených o keramiku půjde regulovat z kabiny tlačítkem.
Z hlediska dalších úprav je nutné zmínit přepracovaný stavitelný podvozek v čele s přední nápravou, která dostane větší negativní odklony. Další výzbrojí pro brutální jízdu se stávají například silnější stabilizátory, tužší tlumiče a pružiny. Elektronickou kooperaci mezi podvozkem a elektronickým diferenciálem bude vylepšovat funkce torque vectoring prostřednictví přibržďování jednotlivých kol za účelem vyvození většího stáčivého momentu v zatáčce a celkově lepší ovladatelnosti. Podle automobilky se máme připravit na tužší jízdu, lepší odezvu řízení, rychlejší změny převodů i brysknější reakce na plyn.
V produkční verzi se dočká oněch 250 šťastlivců příležitostně využitelné látkové střechy, kterou bude možné převážet v zavazadelníku se zhruba 200litrovou kapacitou. Omezená produkce zamíří do Jižní Afriky, Austrálie, Ruska, Brazílie, některých zemí v Pacifiku a samozřejmě i do USA a Evropy. Americká verze bude od těch ostatních údajně odlišná, i když podrobnosti o tom nevíme. Bezpečně však lze prohlásit, že plné odhalení proběhne už v závěru léta a dodávky prvním zákazníkům Jaguar naplánoval na polovinu roku 2015.




















Jaguar F-Type Project 7 nebude obyčejným natuněným F-Typem R, ale unikátní libovkou pro fajnšmekry. Škoda, že je tak drahý
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
včeraŘízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025Hybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
31.3.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
První elektrická Octavia byla nesmysl a ta příští bude zas. Škoda to tehdy věděla, v mezičase na to zapomněla
před 38 minutamiPro asi nejzábavnější moderní VW už musíte jen do bazaru, kvůli rostoucím cenám radši moc neotálejte
před 8 hodinamiS čínským „Porsche za cenu Octavie” to možná nebude tak slavné. Po nehodě na dálnici vzplálo, tři studentky v něm uhořely
před 9 hodinamiČerpací a dobíjecí stanice nejsou zdaleka to samé. Že je těch druhých v Kalifornii víc než těch prvních, neznamená lautr nic
před 10 hodinamiPoslední rozhovor s vyhozeným šéfem Volva ukazuje, jak totálně mimo byl. Musel jít, „tech guys” autům prostě nerozumí
před 11 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva