Geniální konstruktér F1 potají prodal divizi vlastní firmy zaměřenou na elektromobily, sází už jen na spalovacích sporťáky

Je to jedno z největších technických es historie tohoto světa, autor nespočtu převratných nápadů ve Formuli 1 a autor dodnes nejrychlejšího auta historie poháněného atmosféricky plněným motorem. Kdo jiný by měl lépe tušit, kam směřuje vývoj?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Geniální konstruktér F1 potají prodal divizi vlastní firmy zaměřenou na elektromobily, sází už jen na spalovacích sporťáky

30.7.2024 | Petr Prokopec

Geniální konstruktér F1 potají prodal divizi vlastní firmy zaměřenou na elektromobily, sází už jen na spalovacích sporťáky

/

Foto: Gordon Murray Automotive

Je to jedno z největších technických es historie tohoto světa, autor nespočtu převratných nápadů ve Formuli 1 a autor dodnes nejrychlejšího auta historie poháněného atmosféricky plněným motorem. Kdo jiný by měl lépe tušit, kam směřuje vývoj?

Po velké elektrické euforii přichází stejně silná elektrická kocovina. Bateriový pohon letos naráží prakticky všude, jedinou významnou výjimkou je Čína, která se ale pořád opírá o uhelnou elektřinu. To vede k tomu, že elektromobily na tamních cestách v současné době produkují vyšší emise než auta se spalovacími motory, takový přístup nic neřeší. To už si uvědomuje kdekdo, a tak se od těchto aut odvrací i zeleně smýšlející.

Ještě patrnější je odliv klientely v segmentu drahých a sportovních aut. A překvapivé to není ani v nejmenším, neboť dynamika v přímce je pouze jednou z vlastností, na které kupci takových aut lpějí. Elektrický sporťák tak už dnes není takovým lákadlem, jakým se kdysi zdál, což nedávno upřímně uznal i Mate Rimac. Šéf chorvatské automobilky má dnes značný problém rozprodat svou Neveru, a to přesto, že k mání je pouze 150 kusů. Oproti tomu třeba Bugatti Tourbillon, kterého bude vyrobeno 250 exemplářů, již bylo vyprodané dávno před veřejnou premiérou. Důvodem byl mj. jeho 8,3litrový atmosférický šestnáctiválec, i když došlo na jeho spojení se třemi elektromotory.

Ve finále by nás tak nemělo zaskočit, že společnost Gordona Murrayho v loňském roce bez jakékoli zmínky prodala svou elektrickou divizi, jak nyní zjistil Autocar. Pracovala na dvou SUV, z nichž jedno bylo objednáno nejmenovanou automobilkou. Projekt se prý příliš rychle rozrostl a začal vyžadovat příliš mnoho pozornosti, vysvětluje dnes tento krok výkonný šéf GMA (Gordon Murray Automotive) Philip Lee, zakladatel a geniální automobilový konstruktér firmy ale dál sází hlavně na spalovací techniku.

Divize Gordon Murray Technology tak byla prodána investiční skupině CYVN Holding, která je napojena na saudsko-arabskou vládu. Ta patří mezi hlavní investory čínské automobilky Nio, která se specializuje právě na elektromobily. Je tak dost dobře možné, že ona SUV budou představena pod její hlavičkou. Stejně tak je ovšem možné, že plány s nimi spojené po změně majitele zamířily do koše a využity budou pouze dílčí technologie.

Tak jako tak, Lee potvrdil, že získané finance značka využila na dodatečný vývoj svých spalovacích modelů T.50 a T.33, z nichž oba dva užívají dvanáctiválcové ústrojí vyvinuté Cosworthem, který je podepsán i pod zmíněným V16 Bugatti. Na motory V12 a s nimi spojená auta se přitom GMA chce soustředit především, příští rok ostatně hodlá T.33 představit ve třetí verzi. Jít má o silniční vůz, to je však jediná oficiální informace, která je nyní k dispozici.

Sázka na spalovací techniku se Murraymu vyplácí podobně, jako je tomu v Molsheimu. Dvanáctiválcová produkce značky je totiž vyprodaná až do roku 2028. Lee pak fanoušky ubezpečuje, že motor V12 nezmizí v propadlišti dějin ani v příští dekádě. Značka GMA totiž patří mezi malosériové výrobce, na které se pravidla Evropské unie vztahují jen v omezené míře. Nicméně i tak počítá s tím, že v jedné chvíli zamíří hybridním směrem.

Něčeho takového bychom se nicméně neměli obávat, už jen z toho důvodu, že Murray stále klade na první místo co nejnižší hmotnost. Menší z oněch chystaných elektrických SUV totiž mělo vážit něco mezi 1 088 a 1 180 kilogramy. To je doslova muší hmotnost, která ale neměla být vykoupena nízkým dojezdem.

Ve finále je tak možná škoda, že zrovna tato novinka nedorazí, pořád ale platí, že marnit Murrayho konstruktérský potenciál na vývoj stále z podstaty inferiorních elektrických aut je škoda. V případě spalovacích sporťáků dokáže dát světu víc, proto se dnes soustředí znovu jen na ně.


Geniální konstruktér F1 potají prodal divizi vlastní firmy zaměřenou na elektromobily, sází už jen na spalovacích sporťáky - 1 - Gordon Murray T.33 Spider 2023 prvni sada 17Geniální konstruktér F1 potají prodal divizi vlastní firmy zaměřenou na elektromobily, sází už jen na spalovacích sporťáky - 2 - Gordon Murray T.33 Spider 2023 prvni sada 18Geniální konstruktér F1 potají prodal divizi vlastní firmy zaměřenou na elektromobily, sází už jen na spalovacích sporťáky - 3 - Gordon Murray T.33 Spider 2023 prvni sada 19
Murrayho zatím poslední novinka, model GMA T.33 Spider, rovněž používá motor V12. A nejinak tomu bude u novinky, která dorazí příští rok a jenž se po kupé stane již třetí karosářskou verzí tohoto vozu. Foto: Gordon Murray Automotive

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.