Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Britové vyzkoušeli levnou moderní Octavii Combi z Číny, málo nestojí bezdůvodně
19.8.2021 | Petr Prokopec
Na první pohled až tak levně působit nemusí, když si ale uvědomíme, jakou techniku skrývá, pak jde o relativně velmi dostupný automobil. Nízká cena je ale na všem ostatním znát.
O elektrickém kombíku MG5 EV jsme naposledy mluvili v souvislosti s jeho nemalým úspěchem. Ač byl dosud k mání pouze na britském trhu, dokázal jen za první čtyři letošní měsíce oslovit 1 098 zájemců. To není špatný výsledek, ostatně třeba taková Honda e, která je dostupná po celé Evropě, by takové registrace brala všemi deseti. Za stejné období měla na kontě pouze 805 prodaných exemplářů. Stále více se tak ukazuje, že o úspěchu elektromobilů rozhoduje zejména cena, případně pak množství muziky, které za své peníze dostanete.
Automobilka MG Motor se navíc rozhodla, že neusne na vavřínech. Z toho důvodu se elektrický kombík dočkal menší modernizace týkající se hlavně techniky. Kapacita baterií se navýšila na 61,1 kWh, z čehož využitelných je 57,7 kWh. Kromě toho systém zvládá dobíjení i při výkonu 100 kW, načež načerpání 80procentní kapacity proběhne v ideálním případě za 40 minut. Pokud ovšem budete počítat pouze s domácím wallboxem, je třeba vyčkat devět a půl hodiny. V té chvíli ale máte plné baterie, což dle značky vede k dojezdu až 402 kilometrů.
I přes tuto modernizaci nicméně MG5 EV zůstává nejlevnějším elektrickým kombíkem na britském trhu, jenž startuje na 26 495 librách (cca 791 tisíc korun). To pochopitelně již nejsou úplně malé peníze, v případě takové Škody Octavia Combi, která je přímým konkurentem tohoto vozu, byste mohli sáhnout po 1,5litrové verzi upravené na spalování zemního plynu, a to navíc s výbavou Style. Elektrická auta ale obvykle bývají mnohem dražší a po stránce dynamické byste v Octavii hráli druhé housle - MG je totiž na stovce za 7,7 sekundy, zatímco Škoda potřebuje 9,6 sekundy.
Stvořila tedy automobilka spadající pod čínský koncern SAIC malý rodinný zázrak? Jak se to vezme. Britové pochopitelně již měli možnost verzi s prodlouženým dojezdem vyzkoušet, a zmiňují, že nízké ceny bylo dosaženo hlavně ústupky v kabině. Veškeré materiály tak jsou sice robustní, ovšem ne zrovna příjemné na pohled či omak. Obrazovka multimédií pak reaguje se zpožděním, stejně jako se na ni vše zrcadlí. U zpětné kamery pak zapomeňte na vyšší rozlišení, stejně jako samotný systém není příliš intuitivní.
Za Škodou zaostává MG také v rámci zavazadelníku, a nikoliv jen kvůli menšímu objemu. Je totiž třeba počítat i s tím, že ani po sklopení sedadel není podlaha zcela rovná. A co lze u vozu s elektrickým pohonem považovat za zásadní přešlap, není zde ani schránka na dobíjecí kabely. Tu pak sice můžete nahradit prostorem běžně okupovaným rezervou, ovšem jen za předpokladu, že zvolíte opravnou sadu. Nedostatky tím ale nekončí, zmínit je třeba i nedostatek místa pro nohy na zadních sedadlech.
Jen u kritiky nicméně Britové nezůstávají, zmiňují totiž i mnohé klady. Verze s prodlouženým dojezdem se totiž dočkala zvýšení světlé výšky o 9 milimetrů, což přispělo vnitřnímu komfortu. Kromě toho můžete počítat se semi-autonomním systémem MG Pilot, který je na britském trhu důvodem k výraznému snížení pojistného. Z elektrického kombíku se tak rázem stává slušný firemní vůz, oslnit ale může i privátní klientelu, neboť sedmiletá záruka je přenositelná i na další majitele.
Ve finále tu tedy máme opravdu zajímavou alternativu ke spalovacím kombíkům, jejíž úspěch ovšem spíše než samotná automobilka budou určovat politici. Pokud ji podpoří dotacemi, s nimž ruku v ruce půjde zvýšení daní na benzin a motorovou naftu, pak pomalu není co řešit - tedy krom toho, kdo ony dotace zaplatí a jak si s vozem poradíte při cestách na delší vzdálenosti či mimo dosah výkonnějších dobíječek.
MG5 EV má v Británii slušný úspěch, hlavně díky své ceně. Samotná automobilka se díky tomu v ostrovním království stala čtvrtým nejlepším výrobcem elektromobilů, a to po Tesle, Polestaru a Smartu. Foto: MG Motor
Zdroj: Auto Express, Drive Green@Youtube, Auto Social UK@Youtube
Bleskovky
- Charles Leclerc s Carlosem Sainzem si vyzkoušeli nové 1200koňové Ferrari, jejich chvála jistě překvapí
22.11.2024 - Extrémní silniční hypersport legendárního konstruktéra F1 zajel rekord Silverstone, všechna ostatní auta za sebou nechal o parník
21.11.2024 - Slavného hudebníka štve stav silnic tak moc, že se chce zbavit své sbírky nejlepších Ferrari
19.11.2024
Nové na MotoForum.cz
- WorldSSP 2025: Stále je 5 volných míst včera 10:58
- Zajímavá čísla WorldSBK 2024 23.11.2024
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 2. den 22.11.2024
- Testy Moto2- a Moto3- v Jerezu 1. den 21.11.2024
- V Brně 2025 bez MotoE 21.11.2024
Nejnovější články
- Přes 200 tisíc korejských elektromobilů musí do servisů. Trápí je pořád stejný problém, rýsuje se z toho velká patálie
před 4 hodinami - Zkusil jsem jezdit na „bezemisní” naftu HVO. Není to hloupá ekologická náhrada, auto se s ní líp chová a víc vydrží, snadno s ní i ušetříte
před 6 hodinami - Nový vrchol sportovních silničních Porsche je tak brutální extrém, že mu sebrali i zadní okno
před 7 hodinami - Expertka vysvětlila, proč automobilky musí vracet tlačítka do kabin. „Dotyková mánie” je prý u konce, dochází na „přetlačítkování”
před 8 hodinami - Při měření rychlosti v Česku jde o peníze, ne o bezpečnost, účinná ochrana ale existuje
před 9 hodinami
Tiskové zprávy
- MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva